Jeszcze w 2015 roku ogłoszono, że w planach Teatru Muzycznego w Gdyni jest Musical o Wiedźminie stworzony na bazie prozy Sapkowskiego. Wszystko wskazuje na to, że pomysłodawcom uda się dotrzymać terminu, którym z założenia miała być jesień 2017 roku. Wszelkie znaki na niebie i ziemi mówią także, że będzie to naprawdę interesujące widowisko, z ciekawymi efektami specjalnymi. Teatr właśnie ogłosił castingi do głównych ról w tym Geralta. Czyżby szykowała się atrakcja na miarę sztuki Harry Potter i przeklęte dziecko?

Musical o Wiedźminie – trzeba dobrze śpiewać

Teatr Muzyczny im. Danuty BaduszkowejPremiera musicalu jest zaplanowana na 15 września. Jeżeli jesteście aktorami i potraficie dobrze śpiewać i może też macie kilka umięśnionych partii ciała, powinniście spróbować swoich sił i przejść do historii. O przejściu do historii opowiem za chwilę, ale ciekawym wymaganiem do roli jest także cytuję: Znajomość języka polskiego wymagana na poziomie średnim. Hmm, czyli z trójką z polskiego damy radę, profesorów “ą” i “ę” raczej nie szukają. To oczywiście rola Geralta, a jeżeli chodzi o rolę małej Ciri, poszukiwana jest dziewczynka bez konieczności posiadania umiejętności aktorskich, ale byłoby miło, gdyby umiała śpiewać.

Na pewno pierwszy raz?

Twórcy musicalu twierdzą, że jest to pierwsze wydarzenie tego rodzaju na świecie, bazujące na prozie Sapkowskiego i że uzyskali zgodę autora książek już w 2015 roku. Co ciekawe, Sapkowski jeszcze w sierpniu 2016 roku twierdził, że nic o tym nie wie. Ale każdy, kto kiedykolwiek miał jakąkolwiek styczność z wypowiedziami autora wie, że Sapkowski jest dosyć problematycznym twórcą. Więc jak to było – nie wiadomo. Prawdopodobnie bez zgody pisarza, musical by nie powstał. Co ciekawe Sapkowski także twierdzi, że musical na bazie jego twórczości miał już miejsce na świecie, konkretnie w Rosji i to bez jego zgody.

Wydarzenie na miarę sztuki z londyńskiego West Endu?

A teraz trochę szczegółów na temat samego musicalu. Wiedźmin ma być wielkim wydarzeniem artystycznym, rozpoczynającym nowy sezon musicalowy w teatrze. Reżyserem i osobą odpowiedzialną za adaptację tekstu będzie Wojciech Kościelniak. Sam musical ma się opierać na fabule 5 opowiadań o przygodach Wiedźmina, z drugiego tomu wiedźmińskiej serii: Miecz przeznaczenia w tym: Okruch lodu, Kwestia ceny, Ostatnie życzenie, Coś więcej i oczywiście tytułowy Miecz przeznaczenia.

Wszystkie części Wiedźmina znajdziecie tutaj>>

Współczesne przedstawienia teatralne i musicalowe muszą zaoferować coś więcej, niż tylko grę aktorską i kunszt muzyczny. Szczególnie, jeżeli dotyczą adaptacji fantasy. Sztuka Harry Potter i przeklęte dziecko była nie tylko wydarzeniem związanym z fabułą nowej części tej kultowej serii, ale także z faktem, że fabule towarzyszyły niesamowite efekty specjalne. Jak będzie w przypadku polskiego musicalu?

Twórcy mówią, że praca nad Wiedźminem otwiera przed nimi zupełnie nowy rozdział i możliwość wejścia w rejony, w których dotąd nie byli. Zapewniają, że widowisko będzie naszpikowane nowoczesną techniką, która sprawi, że widzowie będą mieli okazję zetknięcia z czymś naprawdę niesamowitym. Sam wiedźmin Geralt jest postacią kultową. Zważywszy na to, że jego postać jest usytuowana w świecie fantasy, przedstawienie takiej fabuły z pewnością nie będzie łatwe. Jednak zważywszy na to, jak w ostatnim czasie Teatr Muzyczny w Gdyni się unowocześnił wizualnie i wewnętrznie, można mieć nadzieję, na dobre efekty.

Cóż, pozostaje nam czekać na rezultaty pracy pomysłodawców, dobrą współpracę z Sapkowskim i rychłe ogłoszenie odtwórców głównych ról. Może to będziecie Wy?

Termin jednego z przesłuchań: 30 stycznia 2017

Zajrzyjcie też do: DARK HORSE COMICS WYPUŚCI KOMIKS O WIEDŹMINIE