Nagroda Bookera 2022 - znamy finalistów! Krótka lista Nagroda Bookera 2022

Nagroda Bookera 2022 to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii. 6 września 2022 roku poznaliśmy tytuły sześciu książek, które trafiły na krótką listę, czyli zakwalifikowały się do ścisłego finału konkursu. Jury wybrało je spośród trzynastu szczęśliwych publikacji, które z kolei w lipcu wyróżniły się na tle aż 169 dzieł! Zobaczcie, jakie książki mają szansę na miano najlepszej powieści napisanej w języku angielskim. Ten jeden najważniejszy tytuł wraz z nazwiskiem autora bądź autorki poznamy już 17 października!

Nagroda Bookera 2022

Nagroda Bookera 2022 – sześcioro finalistów

Nagroda Bookera 2022 zostanie przyznana za najlepszą powieść anglojęzyczną roku 2021. Kto z finałowej szóstki najbardziej oczarował jury nagrody, dowiemy się 17 października podczas ceremonii w londyńskiej sali koncertowej Roundhouse. Laureat bądź laureatka nie tylko zapisze się na kartach historii nagrody, ale również otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy funtów. O tym, kto wróci do domu szczęśliwy, zadecyduje kapituła w składzie: Neil MacGregor (wybitny historyk sztuki, były dyrektor British Museum), M. John Harrison (brytyjski powieściopisarz fantasy, recenzent), Shahidha Bari (profesor na University of the Arts London, prezenterka BBC), Helen Castor (brytyjska historyczka) oraz Alain Mabanckou (kongijski pisarz, poeta i eseista).

Krótka lista – Nagroda Bookera 2022

Poznajcie tytuły książek i nazwiska ich autorów i autorek zakwalifikowanych do finału nagrody:

  • Glory,  NoViolet Bulawayo (Zimbabwe),
  • The Trees, Percival Everett (Stany Zjednoczone),
  • Treacle Walker, Alan Garner (Wielka Brytania),
  • The Seven Moons of Maali Almeida, Shehan Karunatilaka (Sri Lanka),
  • Small Things Like These, Claire Keegan (Irlandia),
  • Oh William!, Elizabeth Strout (Stany Zjednoczone),

Na powyższej liście znajdują się dwie autorki, które były już nominowane do nagrody w poprzednich edycjach. NoViolet Bulawayo w 20123 roku brała udział w wyścigu po laur Man Booker Prize za książkę We need new names. Natomiast Elizabeth Strout znalazła się na długiej liście Man Booker Prize 2016 za powieść Mam na imię Lucy. Warto wspomnieć, że autorka jest również laureatką Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej za powieść Olive Kitteridge. Co więcej, wiadomo też, że powieść Small Things like this autorstwa Claire Keegan będziemy mogli przeczytać już w listopadzie. Za polskie wydanie zatytułowane Drobiazgi takie jak te odpowiadać będzie Wydawnictwo Czarne.

Czytaj także