Jak zawsze, z początkiem nowego roku, startuje nowa edycja konkursu Nagroda Literacka Gdynia. Już po raz dwunasty czytelnicy jak i wydawcy mają okazję zgłaszać swoich kandydatów do tego ważnego wyróżnienia. Pod uwagę brane są wydania z roku poprzedniego, czyli 2016, spośród których zostanie wybrana najlepsza książka roku.

Zasady zgłoszeń do Nagrody Literackiej Gdynia

Podstawowym wymogiem jest to, aby książka była napisana w języku polskim, a jej pierwsze wydanie musiało mieć miejsce w 2016 roku. Kandydaturę mogą zgłaszać wszyscy czytelnicy, którzy ukończyli 18 lat oraz wydawnictwa, a także osoby reprezentujące instytucje kultury czy media o charakterze literackim. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia 2017 roku, zaś finalistę poznamy we wrześniu. Cały konkurs przebiega w dwóch etapach. W pierwszym komisja wybiera spośród nadesłanych tytułów po pięć pozycji do każdej kategorii i ogłasza swój wybór. Następnie wyłaniania się po jednym zwycięzcy z danej grupy.

Nagroda przyznawana jest aż w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka, przekład na język polski. Wysokość nagrody, w każdej z tych dziedzin, wynosi 50 tysięcy złotych. Finaliści otrzymają również statuetkę, którą wręczy prezydent miasta Gdynia na uroczystej gali.

Koniecznie podzielcie się z nami informacją, czy bierzecie udział w zgłaszaniu książek do owej nagrody i podajcie tytuł książki! Przypominam również, iż zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia bieżącego roku do sekretarza kapituły, Natalii Gromow. Tymczasem my odświeżamy pamięć i prezentujemy laureatów poprzedniej edycji:

Michał Książek – Droga 816.

Maciej Płaza – Skoruń.

Anna Wasilewska za przekład Rękopis znaleziony w Saragossie Jana Potockiego.

Barbara Klicka – Nice.