Nie żyje Diego Maradona

Świat obiegła niedawno smutna wiadomość – nie żyje Diego Maradona, legendarny piłkarz, którzy na zawsze zapisał się w sercach każdego fana piłki nożnej. Diego Armando Maradona zmarł 25 listopada w wieku 60 lat po zatrzymaniu akcji serca. Argentyna ogłosiła trzydniową żałobę, ale cały piłkarski świat pogrążony jest w smutku.

Nie żyje Diego Maradona

Fot. Doha Stadium Plus Qatar, źródło: wikipedia.org

 Nie żyje Diego Maradona – kontrowersyjny bohater

Maradona już od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi. Kilka tygodni temu przeszedł poważną operację usunięcia krwiaka mózgu. Dwa tygodnie później na własne żądanie wypisał się ze szpitala i wrócił do domu pod Buenos Aires. 31 października skończył 60 lat, choć nie dane było mu świętować hucznie, a to przez izolację związaną z koronawirusem. A chociaż ma on za sobą życie pełne sukcesów, to równie mocno obfitowało ono w skandale i ryzykowne zachowania. Mimo to do końca pozostał bohaterem Argentyny, a jego fani i rodacy byli w stanie wybaczyć mu wiele.

Piłkarz ten stał się symbolem nie tylko Argentyny, ale całego piłkarskiego świata. Maestro, mistrz, gwiazda, a nawet bóg. Takie określenia stały się dla niego codziennością.  Maradona pomógł ojczyźnie zdobyć mistrzostwo świata  w 1986 roku. Na boisku zachwycał kunsztem i umiejętnościami. Tak jak on, kiwać nie potrafił się nikt.

Jednak na każdy sukces Maradony przypadał także skandal, a wkrótce pojawiły się także używki – alkohol i narkotyki. Media na świecie od lat powtarzały, że Argentyńczyk gra w niebezpieczną grę ze śmiercią. Tymczasem nawet w najtrudniejszych chwilach gwiazda mogła liczyć na wsparcie i oddanie fanów. Zbierali się pod szpitalem, śpiewali mu pieśni i towarzyszyli piłkarzowi nawet w najgorszych momentach życia.

Dziennik „Clarin”, który jako pierwszy podał informację o śmierci piłkarza, napisał tak:

I zdarzył się ten dzień. Dzień, gdy się stało nieuchronne. To cios w emocje całego narodu. Odbije się echem pod każdą szerokością geograficzną. To jest zdanie, które zostało napisane już kilka razy, ale zawsze okazało się okiwane. A teraz jest już częścią smutnej rzeczywistości: zmarł Diego Maradona.

Nie żyje Diego Maradona – wspominając legendę

Bez wątpienia to jedna ze smutniejszych wiadomości dla wszystkich fanów nie tylko Maradony, ale także piłki nożnej. Chociaż piłkarz budził ogromne, a czasem nawet skrajne, emocje poza boiskiem, zapamiętamy go, jako mistrza futbolu. O jego dokonaniach, mistrzowskich zwycięstwach i historycznych bramkach przeczytacie w poniższych książkach:

Więcej książek na temat piłki nożnej znajdziecie tutaj.