Nominacje do Nagrody Zajdla 2018

W sobotę, 27 kwietnia, podczas Pyrkonu 2019 poznaliśmy nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Zatem znamy już najlepsze powieści i opowiadania z nurtu naszej rodzimej fantastyki, które ukazały się w 2018 roku. Warto zauważyć, że wśród książek nominowanych w obu kategoriach są po trzy autorstwa Marty Kisiel i Krystyny Chodorowskiej.

Nominacje do Nagrody Zajdla 2018

Jak wybrano nominowane książki?

Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla jest przyznawana przez miłośników fantastyki. Zatem swoje nominacje mógł przysłać każdy czytelnik. Wystarczyło, że wybierze od jednej do pięciu książek w obu konkursowych kategoriach. Głosy można było wysyłać od 1 lutego do końca marca za pośrednictwem specjalnego formularza, który znajdował się na oficjalnej stronie konkursu. Ostatecznie wszystkie nominacje zostały przeliczone przez Komisję Nominacyjną i już znamy wyniki głosowania czytelników.

Poznajcie powieści i opowiadania, na które czytelnicy głosowali najczęściej. Zdaniem miłośników gatunku, to właśnie one zasłużyły na wyróżnienie.

Nominacje do Nagrody Zajdla 2018 – powieści fantastyczne

Czytelnicy nominowali łącznie aż 88 powieści. Na te, które znalazły się w nominacjach, swój głos oddało od 7 do 15% wszystkich głosujących.

Nominacje do Nagrody Zajdla 2018 – opowiadania

W sumie do Nagrody Zajdla 2018 czytelnicy zgłosili 232 opowiadania. Te, które są poniżej, były wyborem od 4 do 8% czytelników.

  • Krystyna Chodorowska  Dzikie stworzenia  (w: Esensja 2)
  • Krystyna Chodorowska  Jeden spalony rzut  (w: Skafander i melonik)
  • Anna Hrycyszyn  Detektyw Fiks i sprawa mechanicznego skafandra  (w: Skafander i melonik)
  • Maciej Kaźmierczak  Moloch  (w: Sny umarłych)
  • Marta Kisiel  Pierwsze słowo  (w: Pierwsze słowo)

Laureatów Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla 2018 poznamy latem, 10 sierpnia. Zostaną ogłoszeni podczas uroczystego zamknięcia Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2019, a tegoroczny konwent odbędzie się w Białymstoku.

W zeszłym roku Nagrodę im. Janusza A. Zajdla za najlepszą polską powieść fantastyczną dostał Rafał Kosik (Różaniec). Z kolei za najlepsze fantastyczne opowiadanie uznano Szaławiłę Marty Kisiel (możecie je znaleźć w jej Dożywociu).

Jeżeli jesteście miłośnikami fantastyki, a nie znacie jeszcze wszystkich nominowanych książek, to z pewnością warto po nie sięgnąć. Waszym zdaniem, która z powieści i które z opowiadań powinno dostać tegoroczną nagrodę?

Tak już na zakończenie, z przymrużeniem oka, jest jeszcze jeden wniosek, który mam, gry patrzę na tegoroczne nominacje. Polska fantastyka jest kobietą 😉