PromocjeReportaże

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania Warszawskiego

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania Warszawskiego

Mija już 75 lat od wybuchu powstania Warszawskiego. Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku, o godzinie 17:00 (Godzina „W”) jednostki Armii Krajowej zaatakowały nazistowskie placówki w okupowanej Warszawie. To był początek jednego z najważniejszych i najtragiczniejszych zrywów niepodległościowych w historii naszego kraju.

Same walki trwały do 3 października, a efekt tej dwumiesięcznej potyczki był opłakany. Źródła mówią o 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli żołnierzach wojsk polskich. Jednak największe straty to te wśród mieszkańców Warszawy.  Podczas nalotów i w wyniku masowych czystek zginęło bądź zaginęło od 150 tys. do 200 tys. osób. Niemal doszczętnie zburzono lewobrzeżną część miasta. To właśnie dlatego do tej pory sama kwestia rozpoczęcia powstania pozostaje tematem sporu.

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania Warszawskiego

Przy okazji zbliżającej się rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jak dobrze znamy historię. Przecież zawsze warto poznać ją lepiej. Tym bardziej że na rynku wydawniczym właśnie pojawiło się sporo nowości. W związku z tym wybrałam dla Was kilka najciekawszych książek, których tematyka oscyluje wokół tematu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. To wspomnienia, reportaże, opracowania historyczne.

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania WarszawskiegoWakacje 1939 Anna Lisiecka

Wakacje 1939 to czas, w którym niewielu wierzyło w to, że Hitler odważy się wypowiedzieć wojnę. Niemal w przeddzień kataklizmu wraz z autorką zaglądamy do letnich kurortów, w których wypoczywają ludzie z pierwszych stron gazet: Nałkowska, Mościcki czy Gombrowicz. My wiemy, jaki koszmar przed nimi. Oni nie mają o nim pojęcia i nawet się go nie spodziewają. Często miejsca, które odwiedzamy, nie są już w granicach współczesnej Polski.

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania WarszawskiegoPotop’39. Szlak bojowy wrześniowych obrońców Kacper Śledziński

Ta książka pozwala czytelnikowi spojrzeć na kampanię wrześniową oczami jej uczestników. W ostatnich dniach sierpnia na ulicach Warszawy pojawiły się plakaty wzywające do powszechnej mobilizacji. Życie żołnierzy już nigdy nie będzie takie samo. Ogromny ciężar odpowiedzialności, trudne decyzje podejmowane w czasie walki… Czy części niepowodzeń można było uniknąć?

 

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania WarszawskiegoMiłość ’44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości Agnieszka Cubała

W tej książce znajdziecie 44 historie powstańczych miłości. Wśród bohaterów odnajdziemy też znanych warszawiaków: poetów i artystów. Powstańcza miłość to miłość ludzi, którzy nie wiedzą, czy uda im się dożyć jutra. Dlatego chcą wykorzystać każdą chwilę, którą jeszcze mają…

 

Nowe książki historyczne na rocznicę Powstania WarszawskiegoAgaton. Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie Stanisław Jankowski

Ta książka to wspomnienia Stanisława „Agatona” Jankowskiego. Po klęsce wrześniowej ucieka z kraju po to, żeby po trzech latach powrócić do okupowanej Warszawy jako cichociemny. Działa w strukturach AK, bierze udział w Powstaniu Warszawskim, a gdy zostaje uwolniony przez Amerykanów, wraca do komunistycznej Polski, żeby jako architekt pomóc w odbudowie.

Te i wiele innych ciekawych książek historycznych do 7 sierpnia w TaniaKsiazka.pl możecie kupić nawet do 40% taniej. Wszystkie tytuły objęte promocją są w tym miejscu.

Książki historyczne na rocznicę Powstania Warszawskiego