Nominacje do Bookera 2019 - sprawdź!

Nominacje do Bookera 2019 są już znane i z chęcią podzielimy się z wami listą nominowanych. Jak wiadomo, to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Wielkiej Brytanii. Komisja przyznaje ją za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku. Poza tym warto tutaj wspomnieć, że samo znalezienie się wśród finalistów, uważane jest za wielki honor i wyróżnienie. Obecnych nominowanych, jury pod przewodnictwem Petera Florence, wybrało spośród 151 książek, wydanych lub takich, które zostaną wydane w Wielkiej Brytanii od października 2018 do 30 września 2019 roku. Jesteście ciekawi, kto znalazł się na pierwszej liście nominacji do Bookera 2019? Koniecznie czytajcie dalej, by dowiedzieć się więcej!

Nominacje do Bookera 2019 - sprawdź!

Nominacje do Bookera 2019 – lista wybrańców

Wśród tegorocznych nominowanych znalazła się Margaret Atwood z powieścią pt. The Testaments. Jest to kontynuacja słynnej książki Opowieści podręcznej. Co ciekawe, książka na polskim rynku ma pojawić się już jesienią tego roku. Poza tym na liście znajduje się także najnowsza książka Salmana Rushdiego pt. Quichotte. Poza tym, na liście znajdują się także:

Jeanette Winterson – Frankissstein,

Elif Shafak 10 Minutes 38 Seconds in This Strange World,

Brytyjczyk John Lanchester – The Wall,

Deborah Levy – The Man Who Saw Everything,

Chigozie Obioma – An Orchestra of Minorities,

Kevin Barry – Night Boat to Tangier,

Oyinkan Braithwaite – My Sister, The Serial Killer,

Lucy Ellmann – Ducks, Newburyport,

Bernardine Evaristo – Girl, Woman, Other,

Max Porter – Lanny.

Pisarzy, którzy dostali się do ścisłego finału, poznamy już 3 września bieżącego roku. Ci będą mogli liczyć na nagrodę w wysokości 2,5 tysiąca funtów. Natomiast zwycięzcę ogłoszą 14 października tego roku, na uroczystej gali, która odbędzie się w Londynie. Laureat może liczyć na nagrodę 50 tysięcy funtów. Poza tym, jak wiadomo, takie wyróżnienie to ogromny prestiż i szansa na rozwój zawodowy. Ponadto dla wielu same nominacje do Bookera 2019 to już spory rozgłos i zwiększona sprzedaż książek. W związku z tym nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na krótką listę, a następnie na ogłoszenie zwycięzcy.

Jesteście ciekawi, do kogo w tym roku powędruje wyróżnienie? Wszystkich zainteresowanych książkami, odsyłamy tutaj.