Nowość: Lincoln w Bardo Georga Saundersa
Eksperymentalną powieść Lincoln w Bardo, amerykański pisarz George Saunders wydał w 2017 roku. Powieść znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa, a Time uznał ją za jedną z 10 najlepszych powieści 2017 roku. Dzięki Lincoln w Bardo George Saunders został laureatem Man Booker Prize. Już 3 września nakładem Wydawnictwa Znak w księgarniach pojawiło się jej polskie wydanie w przekładzie Michała Kłobukowskiego.
To pierwsza powieść George’a Saundersa znanego z krótszych form prozatorskich: esejów, nowel i opowiadań. Pisarz w książce Lincoln w Bardo łączy i przełamuje różne gatunki literackie. Krytycy okrzyknęli ją arcydziełem.
Lincoln w Bardo Georga Saundersa – zarys fabuły
Akcja powieści toczy się w ciągu jednej nocy w lutym 1862 roku. Trwa wojna secesyjna, ale nie tylko ona zgarnia krwawe żniwo. Na tyfus umiera 12-letni Willie, syn Abrahama Lincolna. Ojciec jest rozdarty między wielkim cierpieniem a powinnością wobec ojczyzny i odpowiedzialnością za obywateli. Pogrążonego w żałobie mężczyznę, na cmentarzu na Dębowym Wzgórzu obserwują zjawy, wśród których jest też Willie.
To książka o cierpieniu i wewnętrznym rozdarciu, które dotyka Lincolna i jego syna. Jak można żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak można odejść i zostawić tych, których kochamy?
Bardo, za Wikipedią, to buddyjskie pojęcie, które określa przejściowy stan egzystencji: życie, sen, medytację i śmierć.
Im więcej czytam o książce Lincoln w Bardo, tym bardziej jestem jej ciekawa. Chcę się dowiedzieć, na czym polega jej artyzm, w jaki sposób Saunders łączy i przełamuje gatunki literackie. Chcę wiedzieć, co takiego w niej jest, że zachwyca czytelników i krytyków. Chcę wiedzieć więcej o dylemacie, który został w niej opisany. Na pewno przeczytam powieść Lincoln w Bardo i specjalnie dla Was ją zrecenzuję.
Autor książki, George Saunders, poza opowiadaniami, esejami i nowelami, jest też autorem książek dla dzieci. Jego fikcja była wielokrotnie nagradzana. Na Uniwersytecie w Syracuse uczył kreatywnego pisania. Zgłębiał też Nyingma buddyzm, najstarszą z czterech głównych szkól buddyzmu tybetańskiego.
Jeżeli książka Lincoln w Bardo wzbudziła Waszą ciekawość, to znajdziecie ją tutaj.