PoradnikiRecenzje

Odważni wygrywają – recenzja poradnika od żołnierzy sił specjalnych

Odważni wygrywają - recenzja poradnika od żołnierzy sił specjalnych

Być może niektórzy z was oglądali paramilitarny program telewizyjny SAS: Who Dares Wins wyprodukowany przez brytyjski Channel 4. Jego uczestnicy są rzucani w trudne warunki i przechodzą karkołomne szkolenie pod okiem byłych żołnierzy SAS — brytyjskich sił specjalnych. Jakiś czas temu w księgarniach pojawił się poradnik Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS. Jego autorami się byli żołnierze, których możecie znać z programu Who Dares Wins: Ant Middelton, Colin Maclachlan, Matthew Ollerton i Jason Fox. 

Odważni wygrywają. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Odważni wygrywają — czego możemy nauczyć się od SAS?

Odważni wygrywają to książka, która na pewno powstała na kanwie popularności programu, czy można dowiedzieć się z niej czegoś ciekawego?

W przedmowie od „Kadry instruktorskiej” czytamy:

Uważamy się raczej za „myślących żołnierzy”: indywidualistów, umiejących być liderami i pracować w zespole; postępujących zgodnie z planem, a jednocześnie umiejących się dostosować do każdej sytuacji; wszechstronnych specjalistów potrafiących wtopić się w tło jak kameleon.

Właśnie tego chcą nauczyć czytelników autorzy poradnika. W tym celu odwołują się do własnych doświadczeń z pola walki oraz ze specjalistycznego szkolenia, jakie przeszli w elitarnej jednostce. Jednak zanim przechodzą do meritum, piszą też trochę o sobie. — Skąd ich zainteresowanie wojskiem? Skąd determinacja, żeby dołączyć do najbardziej elitarnych jednostek i wziąć udział najpierw w ostrej selekcji, a później morderczym treningu?

Autorzy wyszli z założenia, że wyzwania, z jakimi musieli się zmierzyć, można porównać do tych, z jakimi na co dzień mierzą się cywilni liderzy. Nie chodzi oczywiście o okoliczności, tylko np. o podejmowanie kluczowych decyzji pod presją i liczenie się z ich nieprzyjemnymi konsekwencjami, czy działanie w wielofunkcyjnym zespole.

Odważni wygrywają. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Odważni wygrywają — recenzja

Poradnik Odważni wygrywają, jak na byłych wojskowych przystało, ma bardzo uporządkowaną konstrukcję. Jest podzielony na pięć większych części:

 • wprowadzającą: „Jak dołączyć do elity?”,
 • związaną z przygotowaniami: „Planowanie misji”,
 • radzeniem sobie w trudnych sytuacjach: „Konflikt”,
 • efektownym działaniem w grupie:” „Praca zespołowa, przywództwo i odpowiedzialność”,
 • i skupiającą się na jednostce: „Bądź myślącym żołnierzem”.

Każda z nich podzielona jest na rozdziały dotyczące konkretnych zagadnień np.:

 • „Jak skutecznie się komunikować?”,
 • „Dekompresja. Wartość relaksu”.,
 • „Zrozumienie i pokonywanie własnych słabości”,
 • „Jak radzić sobie z odpowiedzialnością?”.

Najpierw opisane jest zagadnienie, później podsunięte są metody, jakich można użyć, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie i na końcu — jak to rozwiązanie wprowadzić w życie. Każdy rozdział kończą podsumowujące „Wnioski”, które dodatkowo porządkują temat i proponowany scenariusz działania.

To uporządkowanie treści z iście wojskową dyscypliną ma kilka zalet. Po pierwsze, dobrze uporządkowaną wiedzę łatwiej sobie przyswoić. Po drugie, poradnik jest przejrzysty, wiec łatwo odszukać w nim rozdział, do którego z jakichś powodów chcemy czy potrzebujemy wrócić.

Wojskowy program — cywilne szkolenie

Autorzy podczas omawiania poszczególnych problemów obrazują je rzeczywistymi sytuacjami z własnego doświadczenia. Pokazują też przykładowe paralele wojskowych doświadczeń z problemami „cywilnego” życia. Dzięki odnosimy wrażenie, że pracujemy się na konkretach, a nie oderwanych od rzeczywistości abstrakcyjnych konstruktach sytuacyjnych.

Na pewno w Odważni wygrywają można odnaleźć sporo ciekawych rad, które da się zastosować w pracy, w zarządzaniu zespołem. Autorzy dają gotowe mechanizmy, które można – o ile będziemy mieć wystarczające samozaparcie – później wykorzystać.

Czy to książka dla was? Wszystko zależy od tego, czego potrzebujecie i z jakimi oczekiwaniami sięgacie po poradniki psychologiczne. W przypadku tej książki mamy pewność, że autorzy wiedzą, o czym piszą. W końcu byli w SAS, przeszli wyczerpujące szkolenie, brali udział w śmiertelnie niebezpiecznych i stresogennych akcjach. Poznali i niejednokrotnie korzystali z mechanizmów, jakie opisują w poradniku. To nie są idee wyssane z widzimisię autora, który z tylko sobie wiadomych powodów stawia siebie na piedestale wszechwiedzy w danej dziedzinie. Choćby z tego powodu warto po ten poradnik sięgnąć, jeżeli szukacie instrukcji przydatnych w zarządzaniu zespołem pod presją czasu, szefa czy jakiejś innej stresogennej siły.

Książkę Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS  możecie znaleźć w tym miejscu.

Ocena Anety
 • 5/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 5/10
 • 7/10
  Czy rady i instrukcje nadają się do tego, żeby je zastosować? - 7/10
 • 9/10
  Czy temat został opisany wyczerpująco? - 9/10
7/10

Fragment recenzji

Autorzy podczas omawiania poszczególnych problemów obrazują je rzeczywistymi sytuacjami z własnego doświadczenia. Pokazują też przykładowe paralele wojskowych doświadczeń z problemami „cywilnego” życia. Dzięki odnosimy wrażenie, że pracujemy się na konkretach, a nie oderwanych od rzeczywistości abstrakcyjnych konstruktach sytuacyjnych.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)