Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer

8 stycznia Tygodnik „Polityka” wręczył swoje nagrody kulturalne. To była już 26. edycja Paszportów Polityki. Laureatką w dziedzinie literatury została Małgorzata Rejmer. Doceniono jej najnowszy reportaż Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii.

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer. Sprawdź Błoto słodsze niż miód w TaniaKsiazka.pl

Małgorzata Rejmer – powieściopisarka i autorka wybitnych reportaży

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer

fot. Rafał Komorowski; źródło: Wikimedia Commons

Małgorzata Rejmer jest polską reportażystką i powieściopisarką. To jedna z najzdolniejszych autorek młodego pokolenia (urodziła się w 1985 roku).

Zadebiutowała już jako trzynastolatka, kiedy opublikowano jej wiersze na łamach Okolicy Poetów.

Jej książki są doceniane przez krytyków. Za swoją pierwszą powieść, Toksymię z 2009 roku została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Z kolei za swój pierwszy reportaż z 2013 roku, Bukareszt. Kurz i krew dostała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Została też laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki „Gryfia”. Pisarka za ten reportaż była też nominowana do dwóch najbardziej prestiżowych polskich nagród: Literackiej Nagrody Nike i Paszportów Polityki.

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty Rejmer

Teraz za swój najnowszy reportaż Błoto słodsze niż mód autorka dostała Paszport Polityki. Doceniono ją za: umiejętność wysłuchania ludzi niewysłuchanych, umiejętność znalezienia języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji.

Paszport Polityki 2018 dla Małgorzaty RejmerMałgorzata Rejmer w 2015 roku przeprowadziła się do Albanii i to właśnie tam pracowała nad nagrodzoną książką. Autorka w tym reportażu oddaje głos swoim bohaterom. To ich opowieści o działaniu terroru Envera Hodży składają się na niesamowity obraz kraju i mieszkańców tego jednego z najbardziej odizolowanego krajów Europy.

Dyktator, który chciał stworzyć w Albanii komunistyczny raj na Ziemi, zniszczył życie milionów obywateli. Hodża wychodził z przekonania, że ludziom nie można pozwolić na wolność. Nie można dopuścić do tego, żeby żyli swobodnie. Sukcesywnie łamał psychikę narodu. Toteż skutki jego destrukcyjnych działań, widać do tej pory.

Bohaterzy Małgorzaty Rejmer są silni. Mimo wszystko starali się być wierni swoim przekonaniom. Wierzyli w wolność i chcieli być wolni, a tymczasem komunistyczny ustrój nieraz niszczył im życie. Z tych trudnych historii wyłania się wyjątkowy obraz Albanii i jej mieszkańców.

 

W kategorii literatura w tegorocznych Paszportach Polityki poza laureatką byli nominowani: Olga Drenda za Wyroby. Pomysłowość wokół nas i Łukasz Zawada za Fragmenty dziennika SI. Więcej o tych nominacjach przeczytacie tutaj:

Paszporty Polityki 2018. Nominacje w kategorii literatura

Małgorzacie Rejmer serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy.

Książkę Błoto słodsze niż miód znajdziecie w tym miejscu. Z kolei inne książki tegorocznej laureatki Paszportu Polityki tutaj.