Głównymi bohaterkami książki Pisklak są Klara i jej przyjaciółka Hanka. Dziewczyny pewnego letniego dnia odkrywają, że w opuszczonym domu w lesie mieszka dwóch chłopaków. Jak to możliwe, że nikt ich nie szuka? W międzyczasie w szpitalu walczy o życie maleńki braciszek Klary. Strach o Piotrusia miesza się w jej nastoletnim życiu z emocjami, jakie towarzyszą pierwszemu zauroczeniu.

To lato Klara z pewnością zapamięta do końca życia. Na świat o wiele za wcześnie przyszedł jej brat, mama przeniosła się więc do szpitala. Dziewczynka została z ojcem, który mimo szczerych chęci, nie miał głowy do zajmowania się dorastającą córką.

Jakby tego było mało, do Domu Wariatki – opuszczonej willi w dolince – wprowadza się piętnastoletni Cyryl i siedmioletni Nikodem. Chłopcy uciekli z domu i zmierzają w stronę Irlandii, by odszukać swoją mamę. Pomiędzy rodzeństwem a Klarą i jej przyjaciółką Hanką nawiązuje się nić porozumienia. Ich sekretną znajomość odkrywa jednak banda chłopaków na quadach. Nastolatkowie nie cofną się przed niczym, by przepędzić włóczęgów, którzy zwrócili na siebie uwagę tak fajnych dziewczyn.

Miłość, życie i śmierć

Pisklak Zuzanny Orlińskiej to pięknie napisana opowieść dla młodszych nastolatków. Autorka w niezwykle subtelny sposób porusza w niej ważne tematy – pierwszą miłość, doświadczenie kruchości życia oraz problemy, z jakimi muszą zmagać się współcześni młodzi ludzie.

Główna bohaterka jest wrażliwą dziewczyną, która spotyka na swojej drodze kilka przerastających ją trudności. Z jednej strony doświadcza zakochania, z drugiej zaś czuje się onieśmielona swoim uczuciem. A do tego przytłoczona złym stanem zdrowia braciszka. Gdy na polnej drodze dostrzeże pisklę, które wypadło z gniazda, zacznie zastanawiać się nad niesprawiedliwością tego świata.

Ale książka Zuzanny Orlińskiej to także wciągająca akcja – czyta się ją po prostu jednym tchem. Nie brak tu nastoletnich imprez, bezmyślnych kradzieży, udowadniania przez chłopców swojej siły i dziewczęcej zazdrości o ich uwagę.

Pisklak to taka uwspółcześniona wersja Tego obcego Ireny Jurgielewiczowej – książki, która skradła serca wielu młodych czytelników. Zuzanna Orlińska serwuje im kolejną, świetnie opowiedzianą historię, poruszającą podobne tematy.

Pisklak – komu polecam?

Książkę Pisklak polecam dziewczynom, w wieku od dziesięciu do czternastu lat. To historia w sam raz do czytania w wakacje, gdy głowę przepełniają nie tylko marzenia, ale też problemy z rówieśnikami i otaczającym nas światem.

Książkę Pisklak kupicie tutaj >>

Ocena Malwiny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
8.8/10