Planeta Lem - sprawdź na TaniaKsiazka.pl
Planeta Lem

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, proj. JEMS Architekci

Planeta Lem to najnowszy projekt, który pochłonie aż 105 milionów złotych. Chodzi oczywiście o muzeum poświęcone jednemu z prekursorów literatury fantastyczno-naukowej, Stanisławowi Lemowi. Centrum Literatury i Języka Planeta Lem powstanie w Krakowie. Tym samym zajmie on miejsce zabytkowego budynku krakowskiego, Składu Solnego. Muzeum ma zostać ukończone w 2023. Odwiedzający znajdą w środku, między innymi, stałą wystawę, której koncepcja powstała przy współpracy Studia Tengent z Jackiem Dukajem. Zainteresowani? Koniecznie czytajcie dalej, by poznać nieco więcej szczegółów!

Planeta Lem – kilka słów o projekcie

Międzynarodowy konkurs na projekt wygrała polska firma JEMS Architekci, którzy obecnie są jedną z najbardziej cenionych pracowni w naszym kraju. W związku z tym mają już na koncie kilka cenionych architektonicznych tworów. To oni odpowiadają, między innymi, za: projekt Hali Koszyki, budynku Agory przy ul. Czerskiej w Warszawie, Ambasady RP w Berlinie, czy Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Teraz swoich sił spróbują w Krakowie. Oto co zwycięzcy mówią o najnowszym projekcie:

Chcieliśmy, żeby budynek miał w sobie elementy kojarzące się z twórczością Lema, stąd jego matematyczny i dosyć abstrakcyjny charakter. Nasza propozycja nie ma frontu czy typowej elewacji – jest bardziej czymś w rodzaju systemu, który nie ma początku ani końca oraz może rozrastać się we wszystkich kierunkach. Ta modułowość pozwala także w bardzo elastyczny sposób dostosowywać wnętrze do różnorodnych potrzeb aranżacyjnych. Nieco inny charakter ma poziom -1, na którym ma znaleźć się część wystawy poświęconej Lemowi. Jego pofalowana podłoga ma tworzyć wrażenie odrealnienia, przeniesienia się na inną planetę. Do tego wnętrza nawiązują też elementy zagospodarowania terenów zewnętrznych – zielone górki, które izolują od hałasu i prowokują do różnorodnych aktywności.

Planeta Lem – co w środku?

Planeta Lem

Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, proj. JEMS Architekci

Co natomiast wiemy o wystawie stałej, którą odwiedzający będą mogli znaleźć w środku? Z pewnością będzie ona zbudowana wokół istotnych dla Lema zagadnień postępu technologicznego, przypadku, ewolucji, obcości i granicy poznania. Natomiast treści mają być prezentowane w taki sposób, by mogły trafić do odbiorcy w każdym wieku. Poza tym pojawi się tam również wystawa poświęcona językowi i komunikacji. Dodatkowo Planeta Lem zostanie wyposażona również w aulę, która pomieści aż 400 osób, księgarnię, mediatekę, czytelnię, pracownie multimedialne oraz przestrzeń coworkingową.

Poniżej prezentujemy wam filmik dotyczący zwycięskiego projektu. Natomiast tutaj znajdziecie książki Stanisława Lema. Koniecznie dajcie nam znać, co sądzicie o tym projekcie!