Płuczki w finale Grand Press
Dobra passa książki Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota trwa. Reportaż Pawła Piotra Reszki wydany przez Wydawnictwo Agora w 2019 roku, znalazł się na liście piętnastu finalistów książkowych nagród Grand Press. Czy zdoła wygrać w tym wyścigu po laur zwycięscy konkursu Grand Press Książka Reporterska Roku?
Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota w finale
Reportaż Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota to lektura wyjątkowa. I na tyle wartościowa, że została doceniona przez środowiska literacko-dziennikarskie. W tym roku znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia 2020 i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Była również nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Historycznej POLITYKI. Teraz znalazła się w piętnastce finalistów konkursu Grand Press Książka Reporterska Roku.
Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota to wstrząsający reportaż o ludziach, którzy w poszukiwaniu złota i kosztowności przez wiele lat po wojnie masowo rozkopywali groby ofiar nazistowskich obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze, bezczeszcząc ich szczątki. Paweł Piotr Reszka przedstawił w swojej książce zatrważające relacje samych kopaczy – mieszkańców pobliskich wsi, zwabionych obietnicą bogactwa, a także ich potomków oraz świadków tej działalności. W tym procederze uderza istotny fakt, że nie były to działania incydentalne. Ludzie zwabieni obietnicą bogactwa, nie bacząc na dramatyzm holokaustu, prochy tych, którzy zginęli, bez skrupułów płukali w pobliskiej rzece albo w specjalnie wykopanych dziurach, zwanych płuczkami. Skąd wzięła się ta „gorączka złota” i jakie wnioski wyciągają po latach sami poszukiwacze „żydowskiego złota”oraz ich potomkowie? Odpowiedzi szukaj w reportażu Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota, który znajdziesz tutaj.
Grand Press Książka Reporterska Roku
Konkurs Grand Press Książka Reporterska Roku to pierwsza edycja nagród Magazynu Press oraz Fundacji Grand Press. Nagroda ma na celu wyłonienie najbardziej wartościowej twórczości reporterskiej należącej do literatury faktu. W konkursie biorą udział pozycje wydane od 1 czerwca 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Już 8 grudnia br. poznamy laureata lub laureatkę tego wyróżnienia. Decyzja jury zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali Grand Press w Muzeum Polin. Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press, a Partnerem Nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot.
Jury pierwszej edycji konkursu na Książkę Reporterską Roku w składzie: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska na pierwszym posiedzeniu selekcyjnym 1 października 2020 roku wybrało 15 finałowych publikacji.
Wśród wyróżnionych pozycji znalazły się m.in. reportaże:
- Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu (Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki, Wydawnictwo Czarne),
- Jeremianka. Biografia (Agnieszka Dauksza, Wydawnictwo SIW Znak),
- Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie (Wiktoria Michałkiewicz, Wydawnictwo Poznańskie)
- Na marne (Marta Sapała, Wydawnictwo Czarne)
- Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 (Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.),
- Najważniejszy wrzesień świata (Marek Rabij, Wydawnictwo W.A.B.),
- Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia (Cezary Łazarewicz, Wydawnictwo Sonia Draga),
- Nie róbcie mu krzywdy (Filip Skrońc, Wydawnictwo Czarne),
- Nie zdążę (Olga Gitkiewicz, Wydawnictwo Dowody na Istnienie),
- Nowa Huta – wyjście z raju (Leszek Konarski, Wydawnictwo Fundacja Oratio Recta),
- Olimpijki (Anna Sulińska, Wydawnictwo Czarne),
- Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii (Paweł Pieniążek, Wydawnictwo Czarne),
- Płuczki. W poszukiwaniu żydowskiego złota. (Paweł Piotr Reszka, Wydawnictwo Agora),
- Walentynowicz. Anna szuka raju (Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Wydawnictwo SIW Znak
- Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków (Szymon Jadczak, Wydawnictwo Otwarte).
Paweł Piotr Reszka – kim jest autor?
Paweł Piotr Reszka (ur. 1977) jest absolwentem historii na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Warszawskim. Reporter obecnie związany z Dużym Formatem. Dawniej wieloletni dziennikarz lubelskiej Gazety Wyborczej, laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki za książkę Diabeł i tabliczka czekolady (2016), trzykrotnie nominowany do Nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy.
Powiązane artykuły: