Lubicie filmy braci Coen? Czy wiecie, że pierwszym filmem, jaki Joel Coen wyreżyseruje bez brata Ethana, będzie adaptacja szekspirowskiego Makbeta? Właśnie trwają przygotowania do jej powstania.

Duch Banka, autor Théodore Chassériau

Powstanie nowa ekranizacja Makbeta

Reżyser zapowiedział, że film The Tragedy of Macbeth będzie utrzymany w konwencji thrillera kryminalnego. Nie jest też zaskoczeniem, że w roli Lady Makbet zobaczymy Frances McDormand, która często gra w filmach braci Coen, a prywatnie, od 1983 roku, jest żoną Joela. Z kolei w Makbeta wcieli się Denzel Washington. W pozostałych rolach zobaczymy Brendana Gleesona, Corey’ego Hawkinsa, Mosesa Ingrama oraz Harry’ego Mellinga.

Frances McDormand nie pierwszy raz wcieli się w Lady Makbet. Grała ją już w przeszłości, w wyprodukowanej przez siebie sztuce teatralnej. Właśnie wtedy w planach jej męża zaczął kiełkować pomysł, żeby na podstawie tego dramatu stworzyć film.

Makbet – postać historyczna

Dramaty Williama Szekspira - sprawdź w TaniaKsiazka.plWilliam Szekspir napisał Makbeta około 1606 roku. To opowieść o tym, jak destrukcyjna jest żądza władzy. Tytułowy bohater, któremu wiedźmy wieszczyły, że zostanie królem Szkocji, dzięki namowom żony stopniowo ulega pokusie i zatraca co, co w sobie miał dobrego i szlachetnego. W konsekwencji każda zbrodnia pociąga za sobą kolejne, a żadna z nich nie jest bez wpływu na sumienie.

Czy wiecie, że Makbet, król szkocki jest postacią historyczną? Szekspir oparł fabułę swojego dramatu na zapisach z ok. 1570-1577 roku angielskiego kronikarza Raphaela Holinsheda.

Archetypiczna opowieść o żądzy władzy inspiruje

Macbeth Jo Nesbo - sprawdx w TaniaKsiazka.pl >Makbet, dramat Szekspira, od lat inspiruje twórców. Filmy na jego podstawie zrobili już m.in. Akira Kurosawa (Tron we krwi z 1957 roku) czy Justin Kurzel (Macbeth z 2015 z Michaelem Fasbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych). Z kolei w ramach Projektu Szekspir, który powstał z okazji 400 rocznicy śmierci dramaturga, Jo Nesbo napisał swoją wersję dramatu. Krwawy thriller Macbeth w kwietniu 2018 pojawił się na półkach polskich księgarń.

Z twego co pamiętam, Makbet był lekturą szkolną, toteż jeżeli chcecie odświeżyć sobie dramat, to odsyłam Was tutaj – to wydanie zawiera dramaty Szekspira ze świetnym przekładem Stanisława Barańczaka. Polecam też Macbetha Jo Nesbo, którego możecie znaleźć w tym miejscu.

Na film The Tragedy of Macbeth Joela Coena na pewno jeszcze poczekamy. Tym bardziej że z powodu pandemii prace nad nim na razie zostały wstrzymane. Cenię filmy Coenów, zatem czekam niecierpliwie. Jestem bardzo ciekawa tego, jak Joel Coen zrealizuje ten temat.

 

Powiązane artykuły:

Macbeth Jo Nesbo. Recenzja książki