Cinder i Ella - zobacz na TaniaKsiazka.pl

Dziś przed Wami recenzja książki Cinder i Ella, której autorką jest Kelly Oram. Już na wstępie muszę napisać, że nie do końca byłam przekonana do tej powieści. Bardzo trudno jest mi znaleźć książkę młodzieżową, gdzie nie przeszkadzałaby mi infantylność fabuły i zachowanie bohaterów. Wiem, wiem, powieści młodzieżowe kierowane są do młodszych odbiorców i trudno oczekiwać od ich autorów, by poruszali ciężkie tematy i zmuszali do snucia wielogodzinnych refleksji. A jednak Cinder i Ella ma w sobie coś takiego, że nim się zorientowałam, skończyła całą powieść i żałowałam, że stało się to tak szybko. Co ciekawsze, autorka pracuje już nad drugim tomem. I powiem, że chętnie się z nim zapoznam, jeśli tylko ujrzy światło dzienne.

Recenzja książki Cinder i Ella – pierwsze wrażenie i emocje

Historię głównej bohaterki porównuje się tu do opowieści o Kopciuszku nie bez przyczyny. Ella wprowadza się do domu, gdzie musi żyć z macochą i jej dwiema córkami. Jednak w tej bajce jest także ojciec Kopciuszka, a cała historia nie sprowadza się jedynie do pięknego księcia, który wybawia ją z opresji.

Kelly Oram dokonuje rzeczy niezwykłej. Jej opowieść wzbudza bardzo wiele emocji i ukazuje wiele ludzkich zachowań. Autorka nie skupia się jedynie na życiu tytułowej bohaterki. Czytelnicy znajdą tu perspektywę również tych postaci, którym została przypięta łatka złych. W każdym rozdziale było mnóstwo momentów, kiedy się uśmiechałam i kiedy było mi autentycznie żal Elli. Co więcej, po każdej bardziej emocjonującej scenie potrzebowałam chwili, by zbyt pochopnie nie oceniać bohaterów. Zwłaszcza tych, którzy byli czarnymi charakterami.

Schemat nie taki straszny, jak go malują?

Oczywiście, można tej książce zarzucić schematyczność. Tak widoczną, że aż razi w oczy. Ale sama autorka od początku nie ukrywa tego, że właśnie taki jest projekt. To prawdziwa bajka, w którą trudno uwierzyć. Ale ma w sobie tyle ważnych momentów i porusza mnóstwo istotnych problemów, że właściwie ten schemat schodzi na daleki plan. Dzieje się tak, ponieważ do głosu dochodzą tu również te złe postaci. Mamy szansę poznać ich perspektywę i motywy, które skłaniają je do podłego traktowania i zachowania wobec Elli.

Autorka doskonale przedstawiła tu relacje między córką i ojcem, którzy od 10 lat nie mieli ze sobą kontaktu. I fakt, że nieporozumienia między rodzicem, a dzieckiem często wynikają z tego, że każdy bierze pod uwagę jedynie swój punkt widzenia i swoje emocje. A to właśnie emocje najczęściej nie pozwalają nam dostrzec prawdziwych intencji drugiej strony. Kelly Oram pokazuje, że kluczem do sukcesu jest wzajemne słuchanie i dostrzeganie potrzeb innych.

Recenzja książki Cinder i Ella – podsumowanie

Moja recenzja książki Cinder i Ella jest krótka i mało szczegółowa. Wszystko, dlatego że Czytelnicy powinni sami zapoznać się z tą historią. Nie jest to z pewnością jedynie historia o Kopciuszku, który spotyka księcia z bajki. To opowieść o sile przyjaźni, ale również o tym, jak łatwo kogoś zranić i sprawić, by jego życie stało się koszmarem.

Ocena Pauliny
 • 8/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 8/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 8/10
 • 10/10
  Jak oceniam konstrukcję bohaterów? - 10/10
8.5/10

Fragment recenzji

Oczywiście, można tej książce zarzucić schematyczność. Tak widoczną, że aż razi w oczy. Ale sama autorka od początku nie ukrywa tego, że właśnie taki jest projekt. To prawdziwa bajka, w którą trudno uwierzyć. Ale ma w sobie tyle ważnych momentów i porusza mnóstwo istotnych problemów, że właściwie ten schemat schodzi na daleki plan.