Pewnie wielu z Was ma swoje ulubione serie książek fantastycznych. Ilość powieści fantastycznych na rynku literackim jest ogromna i niełatwo jest się wybić. Victorii Aveyard jednak się to udało. Młoda autorka, absolwentka scenopisarstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim stworzyła serię, która zachwyca. Seria Czerwona królowa, bo to o niej mowa, podbiła serca Czytelników na całym świecie.

1. Seria Czerwona królowa Victorii Aveyard: Czerwona królowa

Autorka w pierwszej części serii, po krótkim wstępie, od razu przenosi Czytelnika w wir akcji. Powieść porusza popularny od niedawna w literaturze element niezbyt pozytywnej wizji przyszłości. Aveyard przedstawia Czytelnikowi obraz świata podzielonego na rasy: Czerwonych i Srebrnych, które walczą między sobą o dominację. W powieści dostajemy wiele wątków, z których najważniejszy to walka rebeliantów z ustrojem.

Główną bohaterką jest Mare. Kiedy skończy osiemnaście lat, będzie musiała wstąpić do wojska, a teraz kradnie, aby po swoim wyjeździe zapewnić rodzinie byt. Wszystko jednak wywraca się do góry nogami, kiedy dostaje pracę w zamku, tym samym uciekając przed wojskiem. Okazuje się, że jest Czerwoną i Srebrną jednocześnie. I posiada ogromną moc. Moc, która może być potężniejsza od każdej innej.

Mare to postać silna, która wie czego chce i uparcie do tego dąży. Nie jest słabą nastolatką, dającą się manipulować wszystkim dookoła. Wprawdzie targają nią często silne emocje i miewa wiele wątpliwości dotyczących swojego postępowania, jednak to sprawia, że wydaje się bardziej autentyczna. W książce Mare podejmuje wiele istotnych działań, aby wprowadzać zmiany w świecie, który nie do końca się jej podoba. Mare sama w sobie jest zmianą. Niezwykle ważną zmianą.

Akcja nie zwalnia aż do końca, trzymając poziom od samego początku. To historia może niezbyt oryginalna, jednak potrafiąca się obronić. Autorka serwuje Czytelnikowi intrygi, kłamstwa i manipulacje. To książka, w której nigdy nie wiadomo, kto jest tym dobrym, a kto złym. I nikomu nie można ufać.

2. Seria Czerwona królowa Victorii Aveyard: Szklany miecz

W drugiej części bestsellerowej serii duszę Mare Barrow zaczyna opanowywać mrok. Nie wie, czy dobrze robi, czy walczy w słusznej sprawie i czy na pewno może ufać rebeliantom. Mierząc się z własnymi problemami dziewczyna musi dodatkowo stawić czoła bezlitosnemu królowi Mavenowi i jego matce Elarze. Podziwiany dziedzic korony – Cal okazuje się zdrajcą i zbiegiem, a armia rebeliantów coraz bardziej rośnie w siłę.

Mare jest jedną z nich, Czerwoną. Posiada jednak niezwykłą moc władania błyskawicami, którą dysponują jedynie Srebrni. A na dodatek jest potężniejsza niż ktokolwiek. Z tego powodu władze świata, w którym przyszło jej żyć, chcą użyć jej jako swojej broni w walce ze zbuntowanym ludem. Ścigana przez króla Mavena zamierza wyruszyć na poszukiwanie innych Czerwono-Srebrnych, którzy pozwolą jej zwyciężyć. Bo już wie, że nie jest jedyną wyjątkową. Nie jest jedyną Nową. Dziewczyna będzie mierzyć się z sobą samą i ze swoimi wrogami, którzy nie spoczną, póki nie dostaną jej w swoje ręce.

Szklany miecz to książka, która Was porwie. Znajdziecie tutaj wartką akcję, liczne intrygi i zdrady oraz zakończenie, które zwali Was z nóg. To powieść fascynująca i niesamowicie emocjonująca, przy której na pewno nie będziecie się nudzić. A jeśli sądziliście, że pierwsza część serii była zbyt oklepana i przewidywalna, to tutaj się zdziwicie. I to bardzo.

3. Seria Czerwona królowa Victorii Aveyard: Królewska klatka

Jeśli Czerwona królowa Was nie zachwyciła, to na pewno zauważyliście już, że Szklany miecz wszystko odpokutował. A Królewska klatka będzie dopełnieniem zachwytu. A przy okazji złamie Wam serce.

Mare po rozdzieleniu z towarzyszami zostaje pojmana przez króla Mavena i trafia do pilnie strzeżonego więźnia. Jest w nim zdana na łaskę i niełaskę swojego największego wroga i nie może zrobić kompletnie nic. Siedzi więc i rozpatruje błędy, jakie do tej pory popełniła. Więzienie to jednak nie jej jedyny problem. Działanie Cichego Kamienia stopniowo pozbawia ją jej niezwykłej mocy. Wie jednak, że nie może się poddać. Nie może także sprawiać problemów, bo doskonale wie, że tylko król Maven jest jej szansą na przeżycie.

Podczas kiedy, główna bohaterka siedzi uwięziona, możemy zobaczyć jak wygląda świat drugiej stronie. Armia Czerwonych i Nowych wraz z księciem Calem szykuje się do wojny. Nie chcą dłużej pozostawać w ukryciu. Chcą walczyć o swoje prawa i wolność. Trzeba także uratować Mare, której moc słabnie z każdą chwilą.

Podobnie, jak w poprzednich częściach, tak i w tej nie brakuje intryg i spisków. Króla, który stopniowo przestaje panować nad swoim krajem, otacza coraz więcej zdrajców. Do opowieści dołączają nowe postacie. Poznajemy także świat poza Nortą – nowe królestwa i zasady, jakie w nich panują. Cały czas coś się dzieje, dzięki czemu akcja jest bardzo płynna. W tej powieści po raz kolejny przekonamy się, że nie wolno ufać nikomu. Nic nie będzie czarno białe i całkowicie pewne. Na jaw wyjdzie także sporo niespodziewanych faktów, które nigdy w życiu nie przyszłyby Wam do głowy, czytając poprzednie części.

Czy czytaliście już którąś powieść z serii o Czerwonej królowej? A może cały sykl jest już za Wami? Jeśli nie, to serdecznie Wam ją polecamy. Na pewno się nie zawiedziecie. A kiedy już przeczytacie ostatnie zdanie trzeciego tomu, to nie będziecie mogli doczekać się kolejnej części. Przekonajcie się sami!