Serial Dewajtis - renesans popularności Marii Rodziewiczówny?

17 września miał premierę pierwszy odcinek nowego kostiumowego serialu TVP, Dewajtis. To adaptacja powieści Marii Rodziewiczówny, autorki popularnej przed I wojną światową, w międzywojniu i po II wojnie. Czy serial ma szansę przełożyć się na wzrost zainteresowania powieściami pisarki?

Serial Dewajtis - książka Marii Rodziewiczówny, na której podstawie powstał

Serial Dewajtis – adaptacja XIX wiecznego, pozytywistycznego bestsellera

Maria Rodziewiczówna pierwszy raz opublikowała powieść Dewajtis w 1889 roku. Jak inne powieści tamtego czasu, ta też była drukowana w odcinakach na łamach prasy (Kuriera Warszawskiego). Do tej pory wielokrotnie wznawiano wydanie powieści i tłumaczono ją na wiele języków (litewski przekład powstał już w 1890 roku).

W dużym skrócie Dwajtis to historia dworsko-zaściankowej, żmudzkiej, XIX-wiecznej rodziny. Jak na pozytywistyczną powieść przystało, nie brakuje w niej patriotyzmu i zmagań z losem, a sama historia ma dydaktyczny charakter. Powieść porównać można do wydanej w podobnym czasie Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

O czym jest powieść Dewajtis – rys fabularny

Autorka skupia swoją opowieść wokół postaci Marka Czertwana. Młody mężczyzna po śmierci ojca musi zająć się nie tylko rodzinnym majątkiem, ale też Poświeciem – posiadłością przyjaciela ojca, powstańca styczniowego Kazimierza Orwida. Choć Marek miał inny pomysł na swoją przyszłość, wrodzone posłuszeństwo nie pozwala mu zostawić schedy po ojcu. Stawia pracę i powinność względem rodziny ponad własne potrzeby.

Po jakimś czasie w Ameryce udaje się odnaleźć córkę i jedyną spadkobierczynię Orwida, Irenę. To też Marek chce w jej ręce przekazać Poświecie. Relacja między tym dwojgiem zaczyna się komplikować, jeszcze bardziej rozdzierając Marka, między osobistymi potrzebami i pragnieniami a powinnością.

Serial Dewajtis - książka Marii Rodziewiczówny, na której podstawie powstał

Serial Dewajtis — powieść przełożona na 7 odcinków

Serial powstawał bardzo szybko. Ekipa zaczęła zdjęcia w czerwcu, a widzowie mogli już 17 września obejrzeć pierwszy odcinek. Taki pośpiech w produkcjach kostiumowych, w których trzeba zadbać o oddanie realiów historycznych, raczej nie jest wskazany. Na całość ma się składać 7 odcinków emitowanych co tydzień w niedzielne wieczory.

W postać Marka Czertwana wciela się Karol Dziuba. Partnerują mu m.in. Michalina Olszańska, Małgorzata Pieczyńska i Mirosław Baka.

Pomału widać wzrost zainteresowania twórczością Marii Rodziewiczówny. Jeszcze trudno stwierdzić, czy dzięki serialowi stanie się to długotrwałym trendem. Tymczasem na półki księgarń trafiły nowe wydania jej powieści, w tym Dewajtis. Jeżeli macie ochotę sięgnąć po polską klasykę powieści obyczajowej, a także zanurzyć się w świat Kresów XIX wieku, to odsyłam Was do powieści autorki.

Jednego możecie być pewni — podczas lektury nie odczujecie pośpiechu i małego budżetu, z jakim zmagali się twórcy serialu 😉