ReportażeZapowiedzi i nowości

Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy – reportaż Marcina Mamonia

Marcin Mamoń to polski dziennikarz porwany przez Al-Kaidę, który swoje wspomnienia opisał w najnowszej książce pt. Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy. To pierwsza tego typu polska książka, opowiadająca o islamskich bojownikach i dżihadzie widzianym od środka. Przekonajcie się sami, ile emocji może pomieścić historia porwania opowiedziana przez zakładnika.

Polski dziennikarz porwany przez Al-Kaidę – Marcin Mamoń

Reportażysta tematyką Bliskiego Wschodu i terroryzmu zajmuje się już ponad 20 lat. Na koncie ma wiele spotkań z islamskimi przywódcami tamtejszych bojówek. Fakt ten zasługuje na szczególną uwagę, gdyż udało się mu to osiągnąć, jako jednemu z pierwszych dziennikarzy na świecie. Jednak takie poświęcenie ma również swoją cenę, o czym przekonał się niedawno, kiedy porwano go podczas wizyty w Syrii. Oto jak sam komentował ten czas:

W piwnicy, nie wiedząc, czy we śnie, czy na jawie, myślałem o żonie, o liście osób i kontaktów, którą jej zostawiłem na wypadek, gdybym zniknął. Jak to wszystko przetrwa? Co zrobi? Mogłem mówić, ale tylko w myślach. Mówiłem: zrób to, potem to… Wysyłałem jej słowa w modlitwach i w ciszy, wtedy kiedy nikt się nami nie interesował, o nic nie pytał. W chwilach spokoju, gdy nie bombardowali. W ciszy przed bitwą, którą z upływem czasu słychać było coraz bliżej, wyraźniej i głośniej.

Reportaż Marcina Mamonia to fascynująca, a jednocześnie przerażająca książka. Tytułowi bracia to nieformalna społeczność wszystkich bojowników, których łączą wspólne ideały. Posługują się owym tytułem nawet wobec tych, których nigdy nie spotkali. Kim tak naprawdę są ludzie, powołujący się na Allaha i toczący w jego imieniu wojny na całym świecie? Co determinuje ich działania i popycha do agresji i okrucieństwa? O tym wszystkim w swojej książce pisze Mamoń. Jego wieloletnie doświadczenie na ów temat i obcowanie z braćmi daje jedyny w swoim rodzaju, prawdziwy i żywy obraz dżihadystów.

Całość dopełniają niezwykłe zdjęcia robione przez Tomasza Głowackiego, który towarzyszył Mamoniowi podczas wyprawy. Książkę Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy znajdziecie tutaj. Gorąco polecamy!