Seriale na podstawie książek Stephena Kinga – zestawienie

Stephen King to niekwestionowany król współczesnej literatury grozy – nawet jeśli nie po drodze Ci z horrorem czy thrillerem, z pewnością znasz takie tytuły, jak Lśnienie czy Carrie. Ekranizacji najsłynniejszych tytułów amerykańskiego pisarza podejmowali się m.in. Stanley Kubrick, David Cronenberg i Rob Reiner. Seriale na podstawie książek Kinga potrafią jednak trzymać w napięciu równie mocno, jak filmy pełnometrażowe – poznaj najciekawsze z nich! 

Seriale na podstawie książek Kinga

Martwa strefaMartwa strefa (2002)

Johnny Smith jest przykładnym obywatelem. Żyje spokojnie w małym miasteczku, oddaje się z pasją pracy nauczyciela, ma narzeczoną, którą ogromnie kocha. Sielanka nie trwa jednak wiecznie: Johnny ulega wypadkowi samochodowemu i zapada w kilkuletnią śpiączkę.

Gdy odzyskuje wreszcie zmysły, okazuje się, że wraca do zupełnie innego świata – jego bliscy odeszli, a on… zyskał nadnaturalne zdolności. Teraz jest w stanie po dotknięciu osoby zobaczyć jej przyszłość. Taki talent dobrze wykorzystać – bohater łączy więc siły z miejscowymi śledczymi.

Martwa strefa w wersji książkowej czeka na Ciebie tutaj.

Dallas ‘63 Stephana Kinga podstawą serialu22.11.63 (2016)

A gdyby tak mieć portal, dzięki któremu można przenieść się w czasie… Z taką właśnie refleksją mierzy się Jake Epping. Kłopot w tym, że mężczyzna nie musi „gdybać” – naprawdę zyskuje możliwość cofnięcia się do poprzedniej epoki.

I dostaje zadanie, którego zapewne chciałoby się podjąć wielu z nas: ma odwrócić bieg historii, powstrzymując zabójstwo prezydenta Kennedy’ego. Zadanie już na wstępie wydaje się trudne, ale dochodzą do tego dodatkowe komplikacje. Okazuje się, że historia wcale nie chce być zmieniana, a Jake przekona się o tym w wyjątkowo brutalny sposób.

Serial z Jamesem Franco w roli głównej opiera się na powieści Dallas ‘63, dostępnej tutaj.

Pan Mercedes serial na podstawie książki Stephena KingaMr. Mercedes (2017)

Jak wyobrażasz sobie swoją emeryturę? Podróże, nowe hobby, pielęgnowanie ogrodu… Z pewnością na tej liście nie powinno się znaleźć ściganie seryjnego mordercy.

Emerytowany detektyw Bill Hodges należy jednak do tych pechowców, którzy zasłużony odpoczynek będą musieli odłożyć. Bezlitosny zbrodniarz, uwielbiający wjeżdżanie rozpędzonym samochodem w ludzi, pragnie zagrać z nim w okrutną grę.

Jeśli lubisz jazdę bez trzymanki, koniecznie obejrzyj ten serial!

Mr. Mercedes to adaptacja powieści Pan Mercedes, którą możesz zdobyć w tym miejscu.

Nocna zmiana Stephena KingaChapelwaite (2021)

Jeśli chodzi o seriale na podstawie książek Kinga, Chapelwaite to prawdziwa świeżynka: premiera odbyła się w sierpniu 2021 roku.

Historia kapitana Charlesa Boone’a, który po tragicznej śmierci żony przenosi się z dziećmi do rodzinnego domu w miasteczku Preacher’s Corners, to adaptacja opowiadania Dola Jerusalem ze zbioru Nocna zmiana.

Jakie demony czyhają na kapitana w pozornie spokojnej mieścinie? Nie będę spoilerować, ale jedno jest pewne – Adrien Brody w roli głównej z pewnością zapewni moc aktorskich wrażeń.

Dolę Jerusalem i inne opowiadania przyprawiające o dreszcze znajdziesz w zbiorze Nocna zmiana.

 

To tylko niektóre z intrygujących seriali na podstawie książek Kinga. Jeśli jednak najpierw chcesz zapoznać się z literackimi pierwowzorami popularnych ekranizacji, koniecznie zerknij na inne dzieła tego amerykańskiego pisarza.

Sprawdź też: