Skrzydła Dedala to literacka nagroda, która przyznawana jest przez Bibliotekę Narodową. Została zainicjowana w 2015 roku, a ideą nawiązuje do Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego z lat 1985-1989. Wyróżnienie to zostaje przyznawane, co roku, pisarzowi za pojedyncze dzieło lub całokształt twórczości. Uwzględnia się tu szczególnie literaturę piękną: prozę, krytykę literacką, artystyczną, historię, a także szeroko rozumianą problematykę społeczną. Jury ocenia walory poznawcze oraz niekonwencjonalność sądów i opinii twórczości nominowanych. Pod uwagę bierze się również odwagę, precyzję myśli i przede wszystkim, piękno słowa.

Skrzydła Dedala 2016 – zwycięzcy

9788362884841W tym roku na podium znalazło się dwóch autorów. A właściwie autorki. Pierwsza z nich to Marta Kwaśnicka z książką Jadwiga. Komisja uznała, że pisarka podjęła się tematu świętości i odpowiedzialności politycznej w średniowieczu, który obecnie uchodzi za niemodny. Dodali również, że dzięki talentowi udało się jej go przedstawić w sposób pasjonujący i aktualny.9788361967842

Drugą laureatką jest Renata Lis, która zachwyciła jury powieścią W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu. Tak oto uzasadniono owy wybór: Za rewelacyjną opowieść biograficzną o życiu Iwana Bunina – pisarza, wokół którego narosło mnóstwo nieporozumień – idealnie łączącą kompetencje filologiczne z subtelnym darem empatii i domyślnego serca.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Zaś czytelników zachęcamy gorąco do zapoznania się z nagrodzoną twórczością. Pamiętajcie przy tym, że książki to idealny pomysł na prezent! Zwłaszcza te, które zostały docenione nie tylko przez odbiorców, ale i grono specjalistów.

W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu znajdziecie tutaj.

Jadwiga znajdziecie tutaj.