Spotkanie w Positano - nowość Spotkanie w Positano

Goliardę Sapienzę możesz kojarzyć dzięki jej bestsellerowej powieści Sztuka radości, która zyskała miano przeklętej. Dlaczego? Ponieważ autorka przez próbę jej wydania wpadła w depresję, popadła w ubóstwo i trafiła do więzienia. Ostatecznie jednak udało jej się opublikować szokującą historię kobiecego wyzwolenia, która rozeszła się bardzo szybko, przynosząc pisarce szeroki rozgłos. Jeśli czytałeś tę książkę, jestem pewna, że z chęcią sięgniesz po jej inną, poruszającą powieść pt. Spotkanie w Positano, której polskie wydanie niedawno pojawiło się w księgarniach za sprawą Wydawnictwa Mova.

Spotkanie w Positano Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Spotkanie w Positano

Jak wiadomo, pomysł i pierwsze szkice Spotkania w Positano Goliardy Sapienzy sięgają roku 1963. I choć autorka zakończyła powieść w 1984 roku, dopiero trzydzieści jeden lat później, bo w 2015 ukazało się jej pierwsze wydanie. Teraz natomiast polscy czytelnicy mogą nareszcie przeczytać tę głęboką, nastrojową historię niezwykłej przyjaźni, przybliżającej paradoksy włoskiego społeczeństwa. Dlaczego tak późno poznajemy twórczość Sapienzy? Bowiem była ona przez lata marginalizowana i tak naprawdę artystkę doceniono dopiero kilkanaście lat po jej śmierci w 1996 roku. Pomijana za życia, zdobyła uznanie w oczach krytyków i czytelników wtedy, gdy już nie miała szansy się tym cieszyć. Zwłaszcza tym, że określono ją jedną z największych postaci literatury XX wieku. Wcześniej jej ekscentryczne i pełne niepokoju życie, którego odbicie można było znaleźć w jej twórczości, a także feministyczne poglądy oraz duże przywiązanie do seksualności, płci i cielesności nie spotkały się w poklaskiem, a nawet z próbą zrozumienia.

Zarys fabuły

Wrócę jednak do Spotkania w Positano. Akcja tej powieści rozgrywa się na początku lat pięćdziesiątych XX wieku w południowych Włoszech – w uroczym, słonecznym mieście Positano przy Zatoce Neapolitańskiej. Bohaterka ma na imię tak samo jak autorka – Goliarda – i podobnie jak ona pracuje w branży filmowej. Musisz bowiem wiedzieć, że Sapienza przede wszystkim była włoską aktorką. Dziewczyna przybywa do Positano, ponieważ pragnie rozejrzeć się po okolicy pod kątem filmu, który ma powstać w niedalekiej przyszłości. Na miejscu poznaje przesympatyczną bogatą wdowę, mieszkającej w spektakularnej willi. Kobieta nazywa się Erica Beneventano, jednak ze względu na swoje bogactwo, przez mieszkańców nazywana jest „księżną”.

Obie bohaterki, chociaż są tak różne od siebie, z czasem się do siebie zbliżają i zacieśniają więź. Odkrywają w sobie coraz głębsze uczucia, a ich relacja przeistacza  się w fascynującą i poruszającą przyjaźń, która odsłania tajemnice i konflikty z przeszłości. 

Jeśli masz ochotę na Spotkanie w Positano z Goliardą i Ericą bez ruszania się z domu, możesz zamówić tę książkę online, w tym miejscu.

>> Czytaj darmowy fragment <<

Czytaj także: