Poradniki

Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji?

Nigdy nie wiesz, kiedy zostaniesz całkowicie odcięty od cywilizacji. W mediach wciąż słyszy się o różnych zagrożeniach dla istnienia planety, wynikających nie tylko z działalności człowieka, ale i samej natury. Dobrze byłoby wtedy wiedzieć co robić, aby przeżyć, gdy zdobycze cywilizacyjne staną się bezużyteczne. Na wypadek właśnie takich sytuacji, na rynku dostępne są książki dotyczące survivalu. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak postępować, aby przetrwać na przykład na pustyni, w dżungli, czy w górach. Dziś mamy dla Was zatem pięć naszym zdaniem najciekawszych książek o survivalu. Oto one:

1. Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji: Survival. Jak przeżyć w każdych warunkach – Chris McNab

Pierwsza propozycja to praktyczny i bardzo szczegółowy podręcznik zawierający umiejętności przeżycia w terenie miejskim i pozamiejskim. Podręcznik zawiera ponad 500 porad ćwiczonych przez elitarne oddziały wojsk amerykańskich i brytyjskich. Autor przedstawia podstawy wiedzy dotyczącej przetrwania w każdym środowisku, jak obszary arktyczne, czy pustynia oraz w każdej sytuacji – na przykład ataku terrorystycznego. Opisy są łatwe do zapamiętania, wykonania i przede wszystkim są dodatkowo ilustrowane. Znajdziecie tutaj zagadnienia dotyczące na przykład budowy schronienia i narzędzi łowieckich, zachowania się podczas ataku w samolocie, samochodzie lub pociągu, czy określenia, jakie rośliny są zdatne do jedzenia. Ponadto autor wyjaśni podstawowe tajniki samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy.

Przede wszystkim zrozumiecie jednak, jak ważne jest trzeźwe myślenie podczas sytuacji zagrażającej życiu, na co autor kładzie duży nacisk. To pozycja obowiązkowa, którą warto znać na co dzień, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może się nam przydać. To także świetna książka, jeśli wybieracie się na wyprawę po bezdrożach. Znajdziecie w niej wszystko, co może pomóc wyjść Wam cało z najgorszej opresji.

2. Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji: Survival. Techniki przetrwania – Alexander Stilwell

Życie naszych przodków wcale nie należało do najłatwiejszych. Autor w książce przekonuje, że już sama ta myśl może pomóc, jeśli znajdziemy się w miejscu odciętym od cywilizacji. Bo w końcu nasi przodkowie nie mieli zaawansowanego sprzętu, a jednak dawali sobie świetnie radę w dzikim świecie.

Druga propozycja to podręcznik poświęcony sposobom wychodzenia z opresji w wyjątkowo trudnych warunkach w otoczeniu dzikiej przyrody. Znajdziemy tutaj dokładną charakterystykę różnych środowisk, w których nasze życie może być w niebezpieczeństwie. Autor uczy zachowania się na pustyniach, na morzu, na obszarach podbiegunowych, w górach i w strefie międzyzwrotnikowej. Charakteryzuje kraje na różnych kontynentach i zwraca uwagę na zasady, jakie w nich panują. Pisze, jak łatwo można zbudować bezpieczne schronienie, gdzie szukać jadalnych roślin i jak zdobyć wodę zdatną do picia. Ostrzega także przez niebezpiecznymi zwierzętami, jakie możemy spotkać na swojej drodze. Dzięki książce dowiemy się, jak rozpalać ognisko, a także jak dawać sygnały, dzięki którym będziemy mogli wezwać pomoc. Przede wszystkim jednak zaznacza, że aby przeżyć, trzeba obudzić w sobie wolę walki i przetrwania.

3. Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji: Survival dla każdego – Colin Towell

To pozycja dla każdego kto interesuje się, chociaż w niewielkim stopniu, survivalem. Colin Towell jest emerytowanym żołnierzem wojsk brytyjskich. W swojej karierze służył w Bośni, Stanach Zjednoczonych i na Falklandach. Miał więc gdzie zdobyć doświadczenie potrzebne do napisania książki. W poradniku znajdziemy niezwykle wiele istotnych informacji, jak przetrwać w niemal każdym zakątku świata. Bardzo ważny jest także fakt, że w książce znajdziemy mnóstwo poglądowych ilustracji. Poznamy kluczowe umiejętności i techniki używane przez specjalistów survivalu i Royal Marines Commandos, dzięki którym przeżyli oni na dzikich terenach. Nauczymy się obsługiwać nóż bushcraft oraz dowiemy się, jak krok po kroku założyć obóz. Poznamy tajniki właściwego przygotowania się do podróży, a także nawigacji, kiedy już wyruszymy w wędrówkę w nieznane. Nauczymy się rozpalać ogień, a także jak zdobyć wodę i pożywienie wykorzystując tylko zasoby natury i tego, co nas otacza. Autor pokaże również, jak zrozumieć otaczające nas środowisko oraz własną psychikę.

4. Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji: Survival. Sztuka przetrwania – Joseph Pred

Kolejna propozycja to survival w wersji rozrywkowej. Joseph Pred prezentuje 172 rady na warunki maksymalnie ekstremalne. Porady przedstawione za pomocą obrazkowych historii na długo pozostają w pamięci. Na uwagę zasługuje także kreatywne podejście do tematu, ponieważ ta książka to nie tylko poradnik pełen cennych wskazówek, ale także sposób na dobrą zabawę. Autor serwuje nam trzy bloki tematyczne: Ryzyko, Ratunek oraz Ocalenie. Wiedza poszczególnych rozdziałów w humorystyczny sposób przygotuje nas na najgorsze możliwe sytuacje. Przekonuje, że najważniejsze jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w biurze, domu, czy w dalekiej podróży. Niemal nieustannie Pred stara się uświadamiać Czytelnikowi, że powodzenie gwarantują wyłącznie ocena ryzyka i odpowiednia reakcja na zagrożenie.

Dzięki tej pozycji dowiemy się, jak powinien wyglądać zestaw awaryjny oraz jaki to jest bezpieczny dom. Poznamy sposoby przygotowania domowego planu ewakuacyjnego oraz zasady budowy wału przeciwpożarowego. Z racji tego, że Pred jest ratownikiem, duży nacisk kładzie na umiejętność prawidłowego udzielenia pomocy i temu aspektowi poświęca w książce ogromną jej część. Chociaż ten specyficzny poradnik ma służyć raczej rozrywce, to znajdziemy w nim naprawdę wiele bardzo ważnych wskazówek, dzięki którym nawet konfrontacja z ośmiornicą czy stadem wilków wyda nam się bułką z masłem.

5. Survival – czyli jak przetrwać bez cywilizacji: MISSja survival – Bray Libba

Ostatnia propozycja nie jest poradnikiem. Jest za to błyskotliwym pastiszem celebryckiej rzeczywistości. To powieść opowiadająca o grupie laureatek młodzieżowej serii konkursu Miss. Najpiękniejsze dziewczyny spośród przedstawicielek wszystkich stanów Ameryki lecą samolotem, aby wziąć udział w długo wyczekiwanym finale. Każda z nich chce wygrać. Niestety maszyna rozbija się na małej, bezludnej wyspie. Przerażone dziewczyny mają do dyspozycji jedynie resztki żywności. Mimo trudnej sytuacji trzeba jednak zachować odpowiedni wizerunek, aby nie stracić szansy na zwycięstwo. Muszą radzić sobie same na wyspie, która tylko z pozoru wydaje się bezludna. Czy i jak dadzą sobie radę w tak ekstremalnej sytuacji? Czy wciąż będą ćwiczyć do konkursu Miss czy zastosują techniki przetrwania?

To książka, która wyśmiewa współczesną kulturę i styl życia nakierowany na błysk fleszy. Mimo wszystko jednak pokazuje jak bez odpowiedniej wiedzy znanej z podręczników można przeżyć na wyspie będąc zdanym tylko na siebie i swoich towarzyszy. Trzeba pamiętać, że to fikcja literacka, w której survival odgrywa rolę drugoplanową. Niemniej jednak warto po nią sięgnąć dla dużej dawki humoru, jaką serwuje nam autorka.

Survival to ważna i potrzebna umiejętność. W każdej z proponowanych powyżej książek znajdziemy wiedzę, która może nam się przydać w wielu życiowych sytuacjach. Od rozpalania ognia na wyprawie po pustkowiach po pierwszą pomoc. Ponadto na pewno nie będziemy się nudzić, bo książki o survivalu czyta się niemal jak świetne powieści przygodowe.