Światowy Dzień Morza – morskie opowieści sprawdźcie na TaniaKsiazka.pl

Światowy Dzień Morza to doskonała okazja, by zapoznać się z literaturą marynistyczną, ale nie tylko. Święto obchodzone jest 24 września, a jego ustanowienie upamiętnia podpisanie Konwencji, na mocy której powołano Międzynarodową Organizację Morską. Poza tym zyskało ono międzynarodową rangę nie bez powodu. Jego zadaniem jest przypominanie co roku zarówno rządom, jak i społeczeństwom na całym świecie, jak ważna i potrzebna jest ochrona środowiska morskiego. Temat ten absorbuje naukowców z całego globu, zwłaszcza dziś, w dobie mikroplastiku, wykrywanego niemal we wszystkich stworzeniach morskich. Zaśmiecone plaże, zwierzęta, które giną w męczarniach lub stają się kalekami przez śmieci, pozostawione w wodzie. To obrazy, z którymi coraz częściej przychodzi się nam mierzyć.

Światowy Dzień Morza – morskie opowieści sprawdźcie na TaniaKsiazka.pl

Światowy Dzień Morza – powieści z morzem w tle

Dlatego tak ważne jest dziś szerzenie świadomości, ile dobra niosą za sobą morza i oceany oraz jak o nie dbać. Pomagają w tym niewątpliwie książki. Morze to romantyczna sceneria zachodzącego słońca i długich spacerów po plaży. W jednej chwili potrafi jednak przemienić się w niebezpieczny i dziki żywioł. Morskie otchłanie i głębiny od lat fascynowały pisarzy. W związku z tym w dzisiejszym zestawieniu znajdziecie literaturę faktu, powieści dla dzieci, thriller, młodzieżowe fantasy czy opowiadania w romantycznej odsłonie.

Pieśń syreny - kup na TaniaKsiazka.plPieśń syreny

Znacie historię o Małej Syrence? To całkiem nowa interpretacja tej popularnej baśni – jest bardziej mroczna i daleko jej do baśniowego happy endu. Księżniczka Lira, to najskuteczniejsza morska zabójczyni. W swojej sypialni, zakopane w morskim piasku ma serca siedemnastu lądowych książąt. Wkrótce, za sprawą niefortunnych zdarzeń, zostaje zamieniona w człowieka. Aby odzyskać swoją dawną postać, musi dostarczyć królowej mórz serce księcia Eliana…

Miłość z widokiem na morze - kup na TaniaKsiazka.plMiłość z widokiem na morze

Skondensowana dawka romantycznych historii spod pióra znakomitych polskich pisarek. Czytelnicy znajdą tu kilka różnych opowiadań i całkiem odmiennych historii. W tle oczywiście skrzyć się będzie morze. A każdy z bohaterów stanie przed decyzjami, które zaważą na przyszłości.

Światowy Dzień MorzaCzarne morze

Joanna od dziecka ma niezwykły dar. Nierzadko bywa on jednak przekleństwem. Ponieważ dotyk innych ludzi powoduje, że widzi ich najgłębiej skrywane wspomnienia. Kobieta odczuwa to, co woleliby ukryć przed światem. Pewnego dnia podczas spaceru po gdańskim klifie dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenia. Bohaterka wraz z mężem decydują się na powrót do domu, jednak ulegają wypadkowi samochodowemu. W wyniku tego Joanna budzi się w szpitalu ze wstrząśnieniem mózgu i związanym z nim zanikiem pamięci.

Światowy Dzień MorzaPodwodny świat

To nie tylko biografia Jacques’a Cousteau skierowana do dzieci, to przede wszystkim inspirująca historia o dążeniu do spełnienia marzeń. Jacques sam zbudował aparat do nurkowania – akwalung, dzięki któremu mógł badać podwodny świat. Teraz wasze pociechy razem z nim mają szansę poznać podwodny, morski świat.

Księga morza - kup na TaniaKsiazka.pl Księga morza

To książka, która zainteresuje wszystkich miłośników reportaży. Autor wybrał się w niezwykłą i dziką przygodę, o której teraz opowiada czytelnikom. To tytuł pełen odniesień do historii, literatury, sztuki, mitologii, ekologii czy życiowych mądrości prostych rybaków. Poza tym książka pozwala uciec na chwilę od cywilizacji i zaspokoić dziecięce marzenie o wielkiej przygodzie.

Morze opowieści - zobacz na TaniaKsiazka.pl Morze opowieści

Ostatnia z propozycji to pozycja dla dzieci. Główną bohaterką jest Ania, która uwielbia odwiedzać dziadka w jego domku nad brzegiem morza. Te cztery kąty wypełnione są po brzegi starymi przedmiotami z przeszłości dziadziunia, a z każdą z nich wiąże się fascynująca historia.

Jeśli poszukujecie jeszcze więcej książek z wątkiem marynistycznym, koniecznie zajrzyjcie tutaj.