Światowy Dzień Turystyki – literatura podróżnicza
Światowy Dzień Turystyki, który przypada na 27 września, to idealna okazja, by zerknąć na nowości z literatury podróżniczej. Choć w dobie epidemii koronawirusa podróżowanie stało się nieco trudniejsze, władze państw na całym świecie robią, co mogą, by przywrócić ruch turystyczny. Inicjatywa świętowania tego dnia wyszła od Światowej Organizacji Turystyki w 1979 roku.
Obchody mają na celu kształtowanie społecznej świadomości, dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie. Pod uwagę brane są tu różne aspekty – kulturowy, gospodarczy czy polityczny. Z pewnością wielu z Was orientuje się, że w niektórych krajach biznes turystyczny to jedno z istotniejszych źródeł wpływów do budżetu, jak np. w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. To właśnie Europa jest jednym z najchętniej odwiedzanych kontynentów przez turystów.
Światowy Dzień Turystyki – literatura podróżnicza
Jak już wspomniałam, ten rok był niezwykle trudny zwłaszcza dla branży turystycznej. Teraz, kiedy powoli otwierane są granice kolejnych krajów, a podróżowanie (choć z pewnymi ograniczeniami) ponownie staje się możliwe, warto zerknąć na poradniki turystyczne i literaturę podróżniczą. Kto wie, może prezentowane dziś nowości staną się dla Was źródłem inspiracji przy planowaniu najbliższego wypoczynku?
Jadę sobie
Interesuje was kultura Azji? Chcecie poznać odległe zakątki i prawdziwe historie mieszkających tam ludzi? Autorka zabierze was w podróż po Indiach, Malezji, Wietnamie i Kambodży. A ponieważ książka jest czymś na wzór pamiętnika Marzeny Filipczak, znajdziecie tu mnóstwo wiedzy o wschodniej kulturze. Ponadto autorka rozwiewa wszelkie wątpliwości, jakie mogą pojawić się przy planowaniu dalekich podróży.
Wiedeń
Jesteście ciekawi, jak wygląda życie w tym mieście? Autorka spędziła tam kilkanaście lat, mimo to wciąż nie może powiedzieć, że dobrze je zna. Ponieważ jest zbyt bogate i skomplikowane. Zdradza jednak jacy są wiedeńczycy – przyjaźni, chętni do rozmów, spędzający dużo czasu w kawiarniach. Tym samym, jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jak wygląda życie w tym mieście i jakie tajemnice kryje w sobie, to doskonała lektura.
Kuba
Któż z nas nie kojarzy kubańskich cygar? Jednak, jak udowadnia autor, Kuba to nie tylko salsa, cygara i drinki na plaży. W swojej książce Krzysztof Hoła przełamuje stereotypy i pokazuje czytelnikom zarówno turystyczną, jak i tę mniej znaną stronę tego pięknego kraju.
Podróże marzeń
Jeśli interesuje was Polska, ten przewodnik jest stworzony właśnie dla was. Przybliżono tu ponad 100 miejsc w naszym kraju, które warto zobaczyć. Nie pominięto żadnego województwa – znajdziecie tu najciekawsze parki narodowe, tereny chronione ze względu na unikalną przyrodę, a czasem po prostu miejsca, w których warto zatrzymać się na chwile i wypocząć. Ponadto w albumie nie zabrakło także cudów architektury, wartych uwagi.
Lizbona
Chcecie dowiedzieć się więcej o Lizbonie? Jak wygląda tam życie, co warto zobaczyć, dlaczego miasto to traktowane jest jako centrum polityczne, kulturalne oraz ekonomiczne całego państwa? Świetnie trafiliście. W tym reportażu znajdziecie dwa różne spojrzenia, dwóch różnych autorek. Dzięki temu z szerszej perspektywy spojrzycie na tę urokliwą aglomerację.
Sztokholm
W tym reportaży spojrzycie na Sztokholm z perspektywy jego mieszkańca. Warto tutaj bowiem wspomnieć, że nie sposób jest poznać Sztokholm zaledwie w kilka dni. Autorka w zwięzły i interesujący sposób odsłania przed czytelnikami tajemnice i miłostki Sztokholmu. W związku z tym znajdziecie tu nie tylko typowo turystyczne atrakcje. Ponieważ to również opowieść o sztokholmskich snobizmach, perypetiach i problemach mieszkańców oraz wpływie polityki i różnorodnych ideologii na rozwój miasta.
Nasz zakochany przewodnik po Francji
Znajdziecie tu mnóstwo wartościowych opisów turystycznych, kulturalnych, artystycznych i historycznych. Ponadto nie zabraknie wspomnień osobistych i ambasadorskich autora oraz uwag gastronomiczno-kulinarnych. Autor, Tomasz Orłowski, przez długie lata był ambasadorem we Francji, a tym samym miał wręcz nieograniczony dostęp do każdej z tych dziedzin.
Więcej pozycji z literatury podróżniczej znajdziecie tutaj. Dajcie znać, czy lubicie podróżować oraz jakie zakątki świata udało się wam zwiedzić do tej pory!