Recenzja Tokio Ever After

Co zrobiłabyś, kiedy dowiedziałabyś się, że Twój nigdy niepoznany ojciec jest księciem koronnym, tak więc Ty jesteś zaginioną księżniczką? W takiej sytuacji znajduje się Izumi, która w poszukiwaniu prawdy o sobie, wyruszy za ocean. Co czeka ją w tym zupełnie nowym świecie? Sprawdź naszą recenzję książki Tokio Ever After!

Tokio Ever After

Izumi Tanako zawsze czuła, że nigdzie nie pasuje. Chociaż etnicznie jest Japonką, ona sama całe życie wychowywała się w Kalifornii, gdzie mieszkała z mamą, zaś ojca nigdy nie poznała.

Jej matka nigdy nie chciała rozmawiać na temat szczegółów na temat ojca Izumi, dlatego kiedy dziewczyna wraz z przyjaciółką wpadły na obiecujący trop w tej sprawie, postanowiły nie ustawać, dopóki nie dotrą do prawdy!

Ta okazała się być o wiele bardziej zaskakująca, niż mogłyby przypuszczać. Po wnikliwych poszukiwaniach na jaw wyszedł bowiem fakt, że ojcem bohaterki jest nikt inny, jak… książę koronny Japonii! Na to Izumi absolutnie nie była gotowa.

Książki Tokio Ever After szukaj na TaniaKsiazka.pl

Kiedy jednak udaje się jej nawiązać kontakt z ojcem, postanawia postawić swoje życie na głowie i wyruszyć do Tokio. Ma bowiem nadzieję na znalezienie brakujących elementów jej życiowej układanki.

Szybko jej romantyczne wyobrażenia zderzą się z szorstkością cesarskiej etykiety, kulturowymi różnicami i barierą językową.

Czy podróż do Japonii przyniesie odpowiedź na dręczące ją pytania? Czy odnajdzie prawdę o sobie? I kiedy stanie przed wyborem, czy wróci do dobrze znanego jej życia, czy wykona skok na głęboką wodę i wybierze życie za oceanem?

Pamiętnik azjatyckiej księżniczki

Sięgając po tytuł, jak i będąc w jego trakcie, nie mogłam odpędzić od siebie skojarzeń z innym amerykańskim tytułem. Pamiętnik Księżniczki, bo o nim mowa, to młodzieżowa seria autorstwa Meg Cabot, którą namiętnie czytałam, będąc nastolatką.

Bohaterka powieści, nastoletnia Mia Grimaldi, pewnego dnia również dowiaduje się o swoim królewskim pochodzeniu, co wywraca jej świat do góry nogami. Od królewskiej etykiety, oczekiwań odnośnie wyglądu po regulacje codziennego życia… Bohaterki muszą mierzyć się z ogromnymi oczekiwaniami wobec nich.

Tokio Ever After znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Izumi jednak czeka większe wyzwanie. Leci do kraju, o którym tak naprawdę nic nie wie, na spotkanie ojca, o którego istnieniu nawet nie wiedziała. Nie zna japońskiego, nie zna zwyczajów, którymi powinna się kierować i bardzo zależy jej na zrobieniu dobrego wrażenia.

Jak to z nastoletnimi bohaterkami bywa, okazuje się jednak, że zanim uda jej się rozeznać na dobre w sytuacji, popełni na wstępie mnóstwo gaf. W tym wszystkie z nich na oczach przystojnego, aczkolwiek najwyraźniej zadufanego w sobie osobistego ochroniarza.

Jak długo wytrzyma presję i czujne oko paparazzi, czyhających tylko na jej potknięcie? Czy odnajdzie prawdę, której tak rozpaczliwie szuka?

Recenzja książki

Powieść Emiko Jean porwała mnie bez reszty. Kiedy wczytywałam się w pierwsze strony, w mgnieniu oka pochłonęłam ich setkę i miałam apetyt na więcej! Mimo pewnej dozy infantylności bohaterki i wysoce nieprawdopodobnego scenariusza absolutnie mnie urzekła i skłamałabym, jeśli powiedziałabym, że nie miałam dobrej zabawy podczas lektury.

Co prawda, czytając ją z poziomu osoby dorosłej, nie sposób czasem podchodzić z dystansem do pewnych zagadnień. Na przykład do tego, jak na pewnym etapie powieści z laika nasza bohaterka staje się ekspertką w sprawie kultury Japonii i tłumaczy nam wiedzę, którą najwidoczniej przekazano jej poza kulisami. Lub też do oczywistego prowadzenia w kierunku osoby, którą Izumi obdarzy uczuciem. 🙂

Niemniej mimo abstrakcyjności pewnych elementów osi fabularnej, książka ma wszytko to, co powinna mieć wciągająca młodzieżowa powieść. Nieoczywistość, pytania o sens, wielobarwną paletę rozmaitych relacji, trudy do pokonania i ważność podążania za własnym sercem. Ale też postacie przesympatycznych przyjaciółek i niespodziewane ciepło rodzinnych relacji.

Jeśli lubicie urocze powieści młodzieżowe lub jesteście fanami kultury Japonii i nie macie nic przeciwko nieco podrasowanej wersji zdarzeń, lektura Tokio Ever After powinna dać Wam dużo radości. Ja bawiłam się wyśmienicie i tego również Wam życzę!

Książkę Tokio Ever After znajdziecie tutaj.

Ania ocenia:
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 7/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
 • 6/10
  Czy poleciłabym ją znajomym? - 6/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
7.8/10

Fragment recenzji

(K)siążka ma wszytko to, co powinna mieć wciągająca młodzieżowa powieść. Nieoczywistość, pytania o sens, wielobarwną paletę rozmaitych relacji, trudy do pokonania i ważność podążania za własnym sercem.

Jeśli lubicie urocze powieści młodzieżowe lub jesteście fanami kultury Japonii i nie macie nic przeciwko nieco podrasowanej wersji zdarzeń, lektura Tokio Ever After powinna dać Wam dużo radości. Ja bawiłam się wyśmienicie i tego również Wam życzę!