Książki LGBT

Czerwiec jest Miesiącem Dumy, czyli czasem celebrowania wielobarwnej gamy tożsamości i odcieni miłości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych młodzieżówek, po które warto sięgnąć w tym miesiącu. Sprawdź, jakie książki LGBT pojawiły się w naszych propozycjach!

🌈 Młodzieżowe książki z reprezentacją osób LGBT – zestawienie

Książkę Loveless znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Loveless

Autorkę Loveless możecie znać dzięki głośnej serii komiksowej Heartstopper, która doczekała się netflixowej adaptacji. Jeśli jesteście fanami historii Charliego i Nicka, z pewnością pokochacie również opowieść o Georgii. Nasza bohaterka kończy liceum i ma zacząć naukę w koledżu. Niemniej przez to, że nigdy nie doświadczyła miłości z prawdziwego zdarzenia, ma wrażenie, że coś ją w życiu omija.

Kiedy misja pocałowania przystojniaka na pożegnalnej szkolnej imprezie kończy się spektakularną porażką, postanawia dać sobie drugą szansę. Chce wyzwolić w sobie Georgię imprezowiczkę, duszę towarzystwa i obiekt westchnień.

Problem w tym, że chyba tak naprawdę nie ma ochoty na to, by stać w centrum wydarzeń, tak, jak chociażby jej przebojowa współlokatorka. No bo w wyobraźni wszystko wygląda wspaniale, ale kiedy przychodzi rzeczywistość… Georgia woli jednak stać z boku. Nie mówiąc już o namiętnych pocałunkach, czy innych miłosnych doświadczeniach.

Loveless porusza temat spektrum aseksualności, orientacji, która bywa często pomijana na naszym książkowym rynku. My serdecznie Wam ją polecamy.

🔎 Naszą recenzję tego tytułu znajdziesz tutaj!

Heartstopper tomy 1-4

Heartstopper tomy 1-4

Skoro o Alice Oseman mowa, wspominając młodzieżowe książki LGBT, nie mogło zabraknąć tutaj również komiksowej serii, którą pokochali nasi Czytelnicy. Mowa oczywiście o serii Heartstopper opowiadającej o przygodach dwójki przyjaciół, między którymi zradza się uczucie.

Problem w tym, że o ile jeden z nich jest wyoutowanym gejem, drugi do tej pory nigdy wcześniej nie zakochał się w chłopaku. Cykl o przygodach Nicka i Charliego to niesamowicie ciepła i poruszająca historia.

Mimo pewnej dozy lekkości, o którą można byłoby posądzić serię, nie zabraknie tutaj również wielu poważnych problemów, przed którymi staną bohaterowie. Komiks porusza nie tylko temat tożsamości, ale również problemów natury psychicznej, trudności rodzinne i bezradność wobec cierpienia najbliższych.

W tym momencie na polskim rynku książkowym dostępne są cztery tomy cyklu. Wszystkie z nich recenzowaliśmy i z niecierpliwością czekamy na piątą, finałową część serii!

🔎  Recenzję tomu pierwszego znajdziecie tutaj, drugiego tu, trzeciego w tym miejscu, zaś czwartego tutaj.

Mój ostatni miesiąc znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Mój ostatni miesiąc

Zapewne nazwisko Marcela Mossa jest Wam znane z jego książkowych serii kryminalnych i thrillerów psychologicznych. Tym razem autor wziął jednak na tapet powieść młodzieżową.

Wraz ze śmiercią matki, życie Sebastiana rozpada się jak domek z kart. Zdesperowany i bezsilny chłopak popada w spiralę smutku, używek i szemranego towarzystwa. Kiedy za sprawą narkotyków dochodzi niemal do tragedii, ojciec bohatera postanawia interweniować.

Sebastian za namową ojca trafia do warszawskiego hospicjum. Ma tam pełnić rolę wolontariusza i, jeśli dobrze pójdzie, na nowo docenić swoje życie.

W ten sposób bohater poznaje Mateusza, chłopaka chorującego na nowotwór. Mateuszowi pozostał miesiąc życia, niemniej razem z Sebastianem postanowią oszukać przeznaczenie. Czy im się to uda? Przekonajcie się sięgając po Mój ostatni miesiąc.

Książki She Drives Me Crazy szukaj na TaniaKsiazka.pl

She Drives Me Crazy

Kolejna propozycja lektury na Pride Month jest tym razem opowieścią o dwójce dziewczyn opartą o klasyczny motyw romansu: from hate to love.

Czy może być coś gorszego niż dzień usłany serią niefortunnych zdarzeń? Scottie najpierw przegrywa mecz koszykówki przeciwko drużynie swojej byłej dziewczyny, a następnie wjeżdża w zderzak znielubianej przez siebie członkini zespołu cheerleaderek.

W konsekwencji, dopóki auto Irene nie wróci z naprawy, Scottie, zgodnie z wolą matek obu dziewczyn, musi robić za taksówkarkę dziewczyny. Jak potoczą się przez to ich losy? Sprawdźcie sami. Podpowiadmy, że nie będzie łatwo! 🙂

The Gravity of Us znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Gravity of Us

Odnoszący sukcesy w mediach społecznościowych, mający pół miliona obserwujących, siedemnastoletni Cal jest przyzwyczajony do dzielenia się swoim życiem online.

Ale kiedy jego ojciec pilot zostaje wybrany do cieszącej się ogromnym rozgłosem misji NASA na Marsa, Cal i jego rodzina przenoszą się z Brooklynu do Houston i zostają wciągnięci wprost do medialnego cyrku.

Pośród całego tego chaosu, Cal spotyka wrażliwego i tajemniczego Leona, po czym szybko traci dla niego głowę. Kiedy jednak tajemnice programu kosmicznego zostaną odkryte, Cal będzie musiał znaleźć sposób na ujawnienie prawdy bez krzywdzenia ludzi, którzy stali się dla niego najważniejsi.

Książkę Act cool znajdziesz na TaniaKsiazka.pl

Act Cool

Kolejna książka w naszym zestawieniu to tytuł idealny dla wszystkich, którzy zachwycili się powieścią Felix Ever After. August Green wychowuje się w tradycyjnej rodzinie, która nie akceptuje tego, kim Alex tak naprawdę jest.

Pewnego razu chłopak postanawia postawić wszystko na jedną kartę, ucieka z domu i bierze udział w przesłuchaniu do elitarnej szkoły, w której chciałby uczyć się sztuki aktorskiej.

Dzięki pomocy ciotki i niewinnemu kłamstwu wobec matki August może w końcu odetchnąć pełną piersią i być sobą. Ale co tak właściwie ma to oznaczać? Kiedy całe życie jest nieustanną grą, trudno na zdobycie się na szczerość.

Pośród broadwayowskich reflektorów, nowych przyjaciół i możliwości na kształtuje się nasz bohater – dla znajomych uczeń nowojorskiej szkoły artystycznej, dla rodziców – ukochana córeczka, której Nowy Jork ma absolutnie nie zmienić.

🔎 Jesteś ciekaw więcej? Recenzję tej książki znajdziesz u nas w tym miejscu.

Powieści Strażnicy Dusz szukaj na TaniaKsiazka.pl

Strażnicy dusz

Jeśli jesteście fanami fantastyki, mamy również coś dla Was! Młodzieżowe książki LGBT to także powieści, dzięki którym możemy przenieść się do świata magii i nieprawdopodobnych zdarzeń. Jedną z nich są właśnie Strażnicy dusz.

Tradycyjna latynoska rodzina Yadriela ma problem z zaakceptowaniem jego tożsamości płciowej. Ten postanawia więc udowodnić, że jest prawdziwym brujo, dlatego z pomocą kuzynki i najlepszej przyjaciółki Maritzy wykonuja magiczny rytuał i rusza na poszukiwanie ducha zamordowanego kuzyna, ostatecznie uwalniając go.

Jednak duch, którego przywołuje, okazuje się być w rzeczywistości Julianem Diaz. Julian to zły chłopiec mieszkający w szkole, który nie chce odejść bez rozwikłania pewnych spraw. Nie mając wyboru, Yadriel zgadza się pomóc Julianowi, aby oboje mogli dostać to, czego chcą.

Ale im dłużej Yadriel spędza z Julianem, tym mniej chce pozwolić mu odejść… Sprawdź jak zakończy się ich historia!

Książkę Notatki samobójcy znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Notatki samobójcy

Ostatnia powieść to nieoczywisty tytuł, który porusza trudną tematykę zdrowia psychicznego wśród osób zmagających się ze swoją tożsamością oraz poczuciem alienacji.

Piętnastoletni Jeff rozpoczyna Nowy Rok w szpitalu psychiatrycznym. To musi być jakaś pomyłka, w końcu Jeff jest całkowicie zdrowy, zupełnie normalny, nie tak jak inne dzieciaki przebywające w szpitalu razem z nim.

Kiedy jednak jego czterdziestopięciodniowy pobyt w szpitalu się wydłuża, dzieje się coś, czego sam się nie spodziewał: szaleńcy zaczynają wydawać się mniej szaleni, a Jeff powoli zaczyna docierać do pewnych prawd o sobie, których do tej pory nie dostrzegał.

Czego takiego dowie się o sobie podczas pobytu? I jak zmieni to jego życie na zawsze?

Psst… Do końca miesiąca książki LGBT przecenione nawet do 45% znajdziesz na TaniaKsiazka.pl 🙂

Książki LGBT znajdziesz na TaniaKsiazka.pl