Przygodowa opowieść, która ma miejsce w świecie afroamerykańskich mitówTristan Strong to świeża jakość wśród książek fantasy dla młodzieży, jakie możemy znaleźć w polskich księgarniach. Pod koniec lutego premierę miała kolejna odsłona opowieści o nastolatku, który odkrywa, że legendy opowiadane przez babcię, to znacznie więcej niż tylko historie – Tristan Strong niszczy świat.

Tristan Strong niszczy świat - okładka nowej książki z serii

Tristan Strong niszczy świat – recenzja książki

Fabuła tej książki ma miejsce niedługo po zakończeniu wydarzeń z poprzedniej. Tristan wraca do swojego świata, ale cały czas nie może zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w mitycznym Alke. Dodatkowo w jego świecie pojawiają się istoty, które nie powinny się w nim znaleźć. To one mówią mu, że w Alke znów dzieje się źle, a do farmy dziadków Tristana zbliża się niebezpieczeństwo – Upiorzec.

Niedługo po ostrzeżeniu babcia chłopca zostaje porwana. Tristan musi udać się do Alke i ją odnaleźć, zanim będzie za późno.

Ciekawy świat mało znanych mitów

Nowa opowieść o Tristanie jest dynamiczna i pełna przygód. Czytelnicy spotkają się w niej z bohaterami, których już znają z książki Tristan Strong wybija dziurę w niebie, w tym z komiczną Gumową Małą. Kwame Mbalia wprowadza kolejnych bohaterów afroamerykańskich mitów, np. Mami Watę, Ann Przewoźniczkę, Nocną Damę.

Dzięki temu czytelnik jeszcze mocniej może wejść w ciekawy świat tych legend. Ciekawy między innymi dlatego, że w naszej kulturze nadal dość mało znany.

Tristan Strong niszczy świat - okładka recenzowanej książki fantasy dla młodzieży

Więcej niż przygoda. Opowieść o traumie

Fabularna przygoda to jedna warstwa tej książki. Drugą jest opowieść o traumie indywidualnej i grupowej, dotykającej całych społeczności. Kwame Mbalia pisze o traumie mieszkańców Alke, którzy mierzą się ze skutkami walki z Królem Bawełną. Podczas niej zginęło wielu z nich, wielu wzięto do niewoli, a jedna z krain Alke, Śródszlak, została całkiem zniszczona.

Autor pisząc o traumie Alkeńczyków pisze o traumie Afroamerykanów.

Opowieści są spoiwem społeczności

Alke to świat utkany z opowieści i to one łączą go ze światem Tristana. Wspólne historie, mity są fundamentem tożsamości każdej społeczności, nawet tej rozdzielonej, rozsianej po świecie – diaspory. Są spoiwem i budulcem, dlatego tak ważne jest ich zbieranie i przekazywanie. To właśnie rola Tristana-Anansesema.

Kwame Mbalia też jest Anansesem. Opowiadając o Tristanie, opowiada jednocześnie o legendach, bohaterach mitów afrykańskich i afroamerykańskich. Jego książki, podobnie jak telefon Tristana, stają się Kufrem Opowieści. Też mają moc. Dlatego czekam na kolejną część.

Dla fanów innych książek z serii Rick Riordan Przedstawia

Książki z serii o Tristanie to opowieści dla osób szukających wartościowych przygodówek fantasy dla dzieci (w wieku 12+) i młodzieży. Takich, w których jest i przygoda, i ciekawi bohaterowie, i jeszcze więcej – uniwersalne wartości. Spodobają się tym czytelnikom, którzy sięgają po książki Ricka Riordana i znają inne propozycje z serii Rick Riordan Przedstawia.

Najnowszą książkę autora z serii o Tristanie znajdziecie tutaj: Tristan Strong niszczy świat. Ukazała się pod naszym patronatem medialnym.

Sprawdź też:

Ocena Anety
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 10/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
 • 9/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 9/10
 • 10/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 10/10
9.8/10

Fragment recenzji

Kwame Mbalia też jest Anansesem. Opowiadając o Tristanie, opowiada jednocześnie o legendach, bohaterach mitów afrykańskich i afroamerykańskich. Jego książki, podobnie jak telefon Tristana, stają się Kufrem Opowieści. Też mają moc. Dlatego czekam na kolejną część.