Ekranizacje i adaptacje

Wierna, trzeci film na podstawie cyklu Niezgodna już w polskich kinach

wierna 622

11 marca 2016 roku, dokładnie dwa dni po światowej premierze, do polskich kin trafiła Wierna, trzecia część serii Niezgodna. Jest to ekranizacja bijącego rekordy popularności na całym świecie cyklu książkowego Veronici Roth pod tym samym tytułem. Ku uciesze fanów, ostatnia, trzecia część cyklu została podzielona przez producentów na dwa oddzielne filmy. Premiera drugiej części Wiernej zaplanowana jest na 2017 rok. Dla przypomnienia, poprzednie epizody gościły na ekranach kin w 2014 roku (Niezgodna) oraz w roku 2015 (Zbuntowana).

Urodzona w 1988 roku amerykańska pisarka stworzyła w serii Niezgodna wyjątkową wizję świata. Zabiera ona nas w przyszłość, dokładniej do Chicago  ogrodzonego wielkim murem i odizolowanego od reszty świata. Lata życia w zamknięciu doprowadziły do rozpadu społeczeństwa i uformowania nowego ładu. Chicago stało się miastem podzielonym na pięć frakcji: Altruizm (Bezinteresowność), Nieustraszoność (Odwaga), Erudycja(Inteligencja), Prawość (Uczciwość) i Serdeczność (Życzliwość). Od tego momentu kluczowym wydarzeniem w życiu każdego mieszkańca było przejście testu predyspozycji i dołączenie do jednej z frakcji. Osoba niepasująca do żadnej z nich otrzymuje status bezfrakcyjnej i bezpowrotnie traci swoje prawa oraz miejsce w społeczeństwie.

W poprzednich dwóch ekranizacjach cyklu Niezgodna poznaliśmy historię szesnastoletniej Tris Prior. Która ze względu na posiadanie cech kilku frakcji jednocześnie, stała się osobą Niezgodną i według panujących zasad musiała zostać wyeliminowana. Główna bohaterka nie jest jednak osamotniona w swoich zmaganiach z establishmentem, bowiem towarzyszy jej chłopak Tobias Eaton. Z czasem zaczyna łączyć ich już nie tylko piętno bycia osobą Niezgodną ale coś więcej.

Wierna to już całkiem nowa rzeczywistość i społeczeństwo frakcyjne, to już tylko niedobre wspomnienie. Do władzy doszli bezfrakcyjni, lecz to wcale nie zakończyło okresu tyranii i nieprawości w mieście. Tris i Tobias stają przed kolejnym wyzwaniem i to takim, które może mrozić krew w żyłach najodważniejszym. Aby uratować miasto przed kolejną wojną zmuszeni są po raz pierwszy wyjść poza mury. Zmierzyć się z zupełnie nieznanym, nieprzewidywalnym i nowym światem.