Wojna starego człowieka Johna Scalzi'ego

Wojna starego człowieka Johna Scalzi’ego to jeden z klasyków literatury science fiction. Tytuł był nominowany do Hugo Awards, a cała sześciotomowa seria była światowym bestsellerem. Netflix zainteresował się ekranizacją książki Scalzi’ego i wszystko wskazuje na to, że po wielu próbach podejmowanych przez inne podmioty przeniesienia tego tytułu na ekran, tym razem się uda.

Wojna starego człowieka Johna Scalzi’ego jedną z najlepszych książek sci-fi

Wojna starego człowieka to jedna z najlepszych książek science fiction ostatnich lat. Opowiada o świecie z przyszłości, w którym mieszkańcy mogą zdecydować, czy chcą się zestarzeć i umrzeć na Ziemi, czy w podeszłym wieku wstąpić do armii i dzięki specjalnej technologii przenieść swój umysł do lepszej, młodszej wersji siebie i walczyć w obronie Ziemi. Główny bohater, John Perry wybiera tę drugą opcję. Jednak nie zdaje sobie sprawy, że wojna, na którą idzie będzie tak trudna i że generalnie Ziemia jest w wielkim niebezpieczeństwie. Wojenna tułaczka stanie się tym trudniejsza, kiedy spotka żołnierza, a właściwie panią żołnierz. Będzie ona do złudzenia przypominała młodszą wersję jego zmarłej, ukochanej żony.

Wojna starego człowieka Johna Scalzi’ego w końcu na ekranach?

W przeciągu minionych lat już wielokrotnie podejmowano próbę przeniesienia książki Scalzi’ego na ekran i to bez sukcesu. Jednak obserwatorzy twierdzą, że ponieważ bierze się za to Netflix, który generalnie jest naprawdę skuteczny i wiarygodny w realizowaniu swoich planów adaptacyjnych, szansa tym razem jest ogromna. Tym bardziej że przy ekranizacji będzie brał udział sam autor, Scalzi. Obejmie przy produkcji rolę producenta wykonawczego.

Wcześniej za adaptację dzieła brało się między innymi studio Paramount Pictures oraz The Syfy Channel. Jednak nawet sam Scalzi przyznaje, że tym razem jest optymistą:

Netlfix wydaje się być miejscem, gdzie naprawdę poważnie podchodzi się do relacjonowanych projektów i daje się możliwość twórcom do zabrania głosu podczas całego procesu adaptacyjnego. Wygląda na to, że będzie to ekranizacja książki, która nie zawiedzie czytelników i która naprawdę ich usatysfakcjonuje. – powiedział.

Netflix zasłynął ekranizacjami powieści Stephena Kinga, a teraz pracuje nad adaptacją dzieł Altereda Carbona.

Scalzi jest oficjalnym prezydentem Stowarzyszenia Pisarzy Science Fiction w Ameryce i trzykrotnym zdobywcą nagrody Hugo, w tym za najlepszą powieść w 2013 roku – Czerwone koszule. Ta książka otrzymała także nagrodę Locus Science-fiction Award (2013).

Na razie nie wiadomo, czy powstanie więcej niż jeden film na podstawie książek Scalzi’ego.

 

Jeżeli jeszcze nie znacie tytułów tego autora, zdecydowanie warto to nadrobić. Do tej pory w polskim tłumaczeniu ukazały się: Czerwone koszule, Wojna starego człowieka, Brygady Duchów (2 tom z serii Wojna starego człowieka).