Wstrząsające powieści

Problem samobójstw to coraz częściej spotykana i poruszana kwestia, szczególnie wśród młodych ludzi. Wydaje się, że trzeba mieć naprawdę poważny problem, aby pozbawić się życia. A jednak. Wystarczy mieć słabszą psychikę i każda, nawet błaha rzecz może złamać człowieka. A współczesny świat jest brutalny i pełen egoizmu. Rana zadana psychice często boli bardziej i dłużej niż niejeden cios fizyczny. Niestety niewielu zdaje sobie z tego sprawę.

Poniżej znajdziecie trzy powieści z motywem samobójstwa, które pokazują cierpienie ludzi i bezlitosny świat, który nas otacza:

Wstrząsające powieści z motywem samobójstwa

1. Siostra – Rosamund Lupton

Co byście zrobili, gdyby Wasze ukochane rodzeństwo – brat lub siostra zostało znalezione martwe, a policja zgodnie ustaliłaby, że to samobójstwo? Czy uwierzylibyście w to? Z takim problemem musi zmierzyć się Beatrice, której młodszą siostrę, kilka dni po jej zaginięciu znaleziono w parku? Beatrice nie wierzy. W końcu znała ją doskonale. Ona nigdy nie odebrałaby sobie życia! Kierując się przeczuciem bohaterka rozpoczyna własne śledztwo, aby odnaleźć mordercę. Czy ma rację? Czy nie szuka na próżno? Czy odkryje prawdę o śmierci siostry?

Siostra to książka mocno psychologiczna. To przede wszystkim monolog głównej bohaterki skierowany do swojej nieżyjącej już siostry. To niezwykle wzruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdy i o bezgranicznej siostrzanej miłości. Książka trzyma w napięciu do samego końca i mimo że motyw samobójstwa jest tu ledwie namacalny, to na pewno się nie zawiedziecie. Gwarantuję, że wstrząśnie Wami na długi czas.

2. Notatki samobójcy – Michael Thomas Ford

W poprzedniej propozycji mieliśmy dorosłą kobietę zmagającą się z domniemanym samobójstwem swojej siostry. Tym razem mamy do czynienia z bardzo młodym, bo zaledwie piętnastoletnim chłopakiem. Jeff – główny bohater, z którego perspektywy opowiedziana jest ta historia, to niedoszły samobójca. Z powodu targnięcia się na swoje życie został przymusowo umieszczony w szpitalu psychiatrycznym. Ma tam spędzić 45 dni i brać udział w terapii grupowej. W ogóle nie podoba mi się cały ten pomysł. Z pozoru spokojny, grzeczny chłopak z porządnej rodziny, który jednak ma swoje tajemnice, które zaważyły na jego życiu.

Notatki samobójcy to pewnego rodzaju dziennik z pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Opisane są w nim nie tylko problemy Jeffa, ale i osób, które spotyka on na swojej drodze. To analiza własnego życia i próba określenia samego siebie, swojej tożsamości i znalezienia własnego „ja”. Autor zamyka bardzo poważny temat w lekkiej, często zabawnej i ironicznej formie. Książka posiada pewną głębię i zmusza do przemyśleń. To bardzo dobra pozycja dla osób w każdym wieku.

3. 13 powodów – Jay Asher

Wyobraź sobie, że pewnego dnia znajdujesz przed drzwiami swojego domu paczkę. Otwierasz ją i widzisz zawartość – taśmy magnetofonowe, które nagrała za życia Twoja koleżanka, która kilka dni wcześniej popełniła samobójstwo. Odtwarzasz je i poznajesz dzięki temu 13 powodów, dla których dziewczyna odebrała sobie życie. Co gorsza Ty jesteś jednym z tych powodów.

Hannah robi ze swojej śmierci niejako przedstawienie. Dramatyczny spektakl, który ma dogłębnie dotknąć i wzbudzić wyrzuty sumienia wśród jego słuchaczy. A jednocześnie ma być dla każdego przestrogą na przyszłość. Ma dać do zrozumienia, że tego co już się stało, nie da się cofnąć. Asher pokazuje myślenie nastolatki, na które wpływ ma każda, nawet największa błahostka. Poruszany w tej książce problem zostaje ukazany w sposób bardzo przemyślany oraz nowatorski. To opowieść, która próbuje uczyć i moralizować. 13 powodów to książka mocno wstrząsająca, która powinna stać się pozycją obowiązkową.

Książki, w których tematem jest samobójstwo, mimo swojej fikcyjności, mogą nas czegoś nauczyć. Przede wszystkim pozwalają dostrzec często popełniane błędy i pokazują, jak jedna decyzja, jeden czyn, czy jedno słowo skierowane w stronę drugiego człowieka może na niego wpłynąć. Ile razy człowiek robi coś dla zabawy, z bezmyślności, czy ze zwykłej złośliwości, nie zastanawiając się, jak może odebrać to druga osoba? Te pozycje są naprawdę godne uwagi, ponieważ obnażają myśli i uczucia osób, które zmierzyły się z wizją samobójstwa. To książki godne polecenia!