PolecamyReportaże

Zbiór wywiadów Z niejednej półki Michała Nogasia

Zbiór wywiadów Z niejednej półki Michała Nogasia

Dziennikarz musi być przygotowany na to, że pisarz ciągle będzie palił papierosy. Dobrze by było, żeby dziennikarz też palił, a jeśli nie będzie palił, to będzie musiał wdychać dym. Musi być też gotowy na to, że podczas wywiadu będę ciągle chodził i pił Coca-Colę. — Taką informację dostał, szykujący się do wywiadu, Michał Nogaś. Przesłał mu ją agent hiszpańskiego pisarza Javiera Mariasa. Między innymi efekt tego spotkania znajdziecie w nowej książce Nogasia — Z niejednej półki. Wywiady.

Z niejednej półki Michała Nogasia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Z niejednej półki Nogasia: 37 rozmów, ponad 700 stron

Od lat Michał Nogaś rozmawia z pisarkami i pisarzami, o książkach, pisaniu, czytaniu, inspiracjach i nie tylko. Niektórzy z nich to jego koledzy jak np. Mariusz Szczygieł, który po wydaniu Z niejednej półki, w smsie do autora napisał, że to jego opus magnum. Na co w żartobliwej odpowiedzi Nogaś zapytał, czy ten chce go wysłać na emeryturę? Wywiad ze Szczygłem jest jednym z 37, które są w książce. Niektóre z nich ukazywały się w Wyborczej, czy Wysokich Obcasach, a niektóre nie były wcześniej publikowane. Książka Z niejednej półki powstała właśnie po to, by zebrać je wszystkie. Z niejednej półki Michała Nogasia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Tematy ważne, trudne i uniwersalne

Przez lata Michał Nogaś rozmawiał z czołówką światowych twórców i twórczyń literackich, w tym noblistów, laureatów nagród Bookera, czy Pulitzera. Wywiadów udzielili m.in. Alice Munro, Olga Tokarczuk, Margaret Atwood, Mario Vargas Llosa, czy Orhan Pamuk. Uzbierało się z tego mnóstwo ważnego i ciekawego materiału, który teraz mamy w jednym miejscu.

Książka konfrontuje nas z trudnymi tematami, które do niedawna mogłoby się wydawać, że aż tak bardzo nas nie dotyczą. Przemiany społeczno-polityczne dzieją się na całym świecie, dlatego wiele rozmów i przemyśleń ma uniwersalny charakter. Rozmowę z Małgorzatą Rejmer, o tym jak radzą sobie homoseksualiści w Albanii, można z powodzeniem przenieść na nie tylko na polski grunt. Rozmowa z Bernardo Kucińskim dotyczy między innymi rządów dyktatury wojskowej. A rozmowa z Wiesławem Myśliwskim o śmierci? No cóż, chyba jest zawsze i wszędzie aktualna.

Kawa nad Bosforem

Obok wciągających rozmów nawet same spotkania Nogasia z pisarzami i pisarkami, ich okoliczności i otoczka są warte uwagi. Jedne odbywały się w domowej atmosferze, jak u Olgi Tokarczuk, gdy gotowała zupę warzywną, którą później z Nogasiem zjedli. Ponoć połączenie ogórków i buraków może być smaczne, więc albo to niezwykła uprzejmość Nogasia, albo noblistka ma ogromny talent kulinarny.

Przed innymi było trochę stresu, jak przed tym z Javierem Mariasem, który przez agenta wysłał swego rodzaju rider do spotkania, ale ostatecznie okazał się bardzo sympatycznym gościem.

Podróż promem, chorobę morską, a później — z uwagi na brak możliwości dojazdu samochodem — piesze poszukiwania domu pisarza Orhana Pamuka, rekompensuje kawa, którą poczęstował redaktora. Nogaś wspomina ją jako najmocniejszą kawę, jaką kiedykolwiek pił, a ta w połączeniu z widokiem na Bosfor z tarasu pisarza, na trwałe zapisała się w pamięci.

Z niejednej półki Nogasia - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Zdjęcia ilustracji pochodzą ze strony Wydawnictwa Agora.

Warto też wspomnieć, że każdy wywiad poprzedza portret rozmówcy autorstwa Joanny Rusinek.

Książka Z niejednej półki. Wywiady Michała Nogasia ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. Wnikliwe rozmowy o tworzeniu, o świecie, o życiu z najważniejszym współczesnymi mistrzami i mistrzyniami pióra. To propozycja dla każdego czytelnika, który chce się na chwilę zatrzymać, wyciszyć i wraz z Nogasiem i jego rozmówcami poddać refleksji. Książkę możecie znaleźć tutaj: Z niejednej półki Michała Nogasia.

Michał Nogaś o swojej książce opowiada w krótkim filmie promocyjnym:

Autor artykułu: Łukasz Kozłowski