Filmy na podstawie książek

Złote Globy 2022 dla ekranizacji: Psie pazury, Diuna, Kolej podziemna

Złote Globy 2022 dla ekranizacji Psie pazury, Diuna, Kolej podziemna

W tym roku Złote Globy przyznano po raz 79., podczas zamkniętej ceremonii, bez wielkiej gali z czerwonym dywanem, bez udziału publiczności, a nawet bez transmisji. Werdykt jury ogłoszono… na Twitterze. Na liście filmów nagrodzonych Złotymi Globami 2022 znalazło się kilka ekranizacji książek, wśród nich m.in. Psie pazury, Diuna oraz Kolej podziemna

Złote Globy 2022 dla ekranizacji Psie pazury, Diuna, Kolej podziemna

Złote Globy 2022 dla ekranizacji

Złote Globy przez długi czas uznawano za swego rodzaju zwiastun Oscarów. Od kilku lat wobec nagrody i towarzyszącej jej gali przybywa jednak zastrzeżeń. Organizatorom zarzuca się korupcję, tendencyjność oraz brak różnorodności. Nagrody zbojkotował Netflix, Amazon Studios i Warner Media, stacja NBC oraz gwiazdy świata filmu.

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (HFPA) postanowiło jednak, pomimo napiętej atmosfery, przyznać nagrody. 

Złote Globy 2022 dla ekranizacji Psie pazury

Złote Globy 2022 dla ekranizacji: Psie pazury – Thomas Savage

Ekranizacja Psich pazurów została nagrodzona w kategorii najlepszy film dramatyczny. Reżyserka adaptacji Jane Campion otrzymała statuetkę dla najlepszego reżysera, a Kodi Smit-McPhee został wyróżniony w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w filmie dramatycznym.

Akcja tego dramatu psychologicznego rozgrywa się na ranczu w Montanie w latach dwudziestych. Dwaj bracia, którzy różnią się charakterami, wyglądem i umiejętnościami, prowadzą wspólnie gospodarstwo. Phil ma posłuch wśród społeczności, jest błyskotliwy i ma duże poczucie humoru, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Odznacza go jednak także porywczość i skłonność do okrucieństwa. Z kolei George jest bardziej skryty, ale ma dobre serce i szuka prawdziwej miłości.

Gdy George chce poślubić owdowiałą Rose, jego brat wpada w szał, ponieważ to małżeństwo nie jest po jego myśli. Phil szykuje zemstę nie tylko na zakochanych, ale także na nastoletnim synu Rose.

Książkę znajdziecie TUTAJ.

Złote Globy 2022 dla ekranizacji Kolej podziemna

Złote Globy 2022 dla ekranizacji: Kolej podziemna – Colson Whitehead

Serialowa adaptacja nagrodzonej Pulitzerem Kolei podziemnej została wyróżniona w kategorii Najlepszy miniserial lub film telewizyjny.

To opowieść o losach siedemnastoletniej Cory, która jest niewolnicą, urodzoną na plantacji. Gdy nowoprzybyły niewolnik Ceasar stara się namówić dziewczynę na ucieczkę, ta odmawia, obawiając się konsekwencji gorszych od śmierci.

Nowy właściciel plantacji okazuje się być jednak takim tyranem, że młoda kobieta zmienia decyzję. W pościg za Corą i Ceasarem rusza nieustępliwy łowca niewolników Ridgeway.

Książkę znajdziecie TUTAJ.

Złote Globy 2022 dla ekranizacji Diuna

Złote Globy 2022 dla ekranizacji: Diuna – Frank Herbert

Diuny, o której w ostatnich miesiącach było wyjątkowo głośno nie tylko wśród fanów science fiction, chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Napisana i zekranizowana z wielkim rozmachem opowieść o walce dwóch rodów o władzę nad pustynną planetą Arrakis ściągnęła do kin tłumy widzów.

Hans Zimmer, który skomponował ścieżkę dźwiękową do Diuny, otrzymał statuetkę w kategorii Najlepsza muzyka.

Powieść Franka Herberta w filmowym wydaniu znajdziecie TUTAJ.

 

Zobacz także: