Zmarł John Le Carre Zmarł John Le Carre

W sobotę wieczorem, 12 grudnia, cały świat literacki pogrążył się w żałobie, ponieważ w wieku 89 lat zmarł John Le Carre – jeden z najwybitniejszych brytyjskich pisarzy. Był autorem ogromnej liczby bestsellerowych powieści szpiegowskich, a wiele z nich doczekało się hollywoodzkich ekranizacji. Autor przegrał walkę z powikłaniami po zapaleniu płuc. Zostawił po sobie 25 powieści. 

Zmarł John Le Carre Szukaj jego książek na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. https://www.facebook.com/johnlecarreofficial

Zmarł John Le Carre, agent w tajnej służbie Jej Królewskiej Mości

John Le Carre urodził się 19 października 1931 roku jako David John Moore. Swoje życie najpierw związał z pracą wywiadowczą, a dopiero później oddał się pracy pisarskiej. W latach 1950–1952 pracował dla brytyjskiego wywiadu wojskowego w Wiedniu. Potem wrócił do Wielkiej Brytanii, ożenił się i rozpoczął studia w Oksfordzie. Dość szybko je porzucił, aby uczyć w Millfield Junior School (1954–1955). W latach 1955–1956 powrócił jednak na studia, ukończył je i przez dwa lata wykładał języki nowożytne w Eton College. W latach 1959–1964 pracował dla brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa MI5, a także był agentem głównej agencji wywiadu zagranicznego Wielkiej Brytanii, MI6. Ta ostatnia wysłała go do Bonn i Hamburga, gdzie pełnił służbę pod przykrywką, ale podwójny agent Kim Philby zdemaskował go jako funkcjonariusza MI6.

Podczas swojej pracy wywiadowczej odkrył w sobie pasję pisania, chowając swoja prawdziwą tożsamość za pseudonimem John Le Carre. Na rynku wydawniczym zadebiutował w 1961 roku powieścią Budzenie zmarłych, którą podbił serca czytelników, dlatego kiedy w 1963 roku później pojawiła się jego trzecia książka Ze śmiertelnego zimna miał już miano znanego i cenionego autora. Powieść ta przyniosła mu również sukces międzynarodowy. John Le Carre w 1965 roku podjął ważną, życiową decyzję. Zrezygnował z pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby zostać zawodowym pisarzem.

John Le Carre – mistrz szpiegowskich intryg

John Le Carre, jako były agent wywiadu, ukazywał rzeczywistą pracę szpiegowską, o wiele trudniejsza i niosącą ze sobą większe wzywania niż lekkie przygody agenta 007 Jamesa Bonda, stworzonego przez Iana Fleminga. W swoich powieściach ukazywał czasy zimnej wojny i powolny upadek imperium brytyjskiego, łącząc inteligentną fabułę z misternie rozpisaną, trzymającą w napięciu akcją. I pewnie dlatego tak chętnie hollywoodzcy twórcy filmowi sięgali po jego książki i przenosili je na srebrny ekran.

John Le Carre napisał w sumie 25 powieści i aż 15 z nich doczekało się ekranizacji, mi.in.: Bardzo poszukiwany człowiek z Philipem Seymourem Hoffmanem  i Willem Dafoe, Wierny ogrodnik (w rolach głównych Ralph Fiennes i Rachel Weisz), Nocny recepcjonista (w rolach głównych Hugh Laurie i Tom Hiddlestone) czy Szpieg z Garym Oldmanem, Tomem Hardym i Colinem Firthem. Co ciekawe, w tym ostatnim filmie można zobaczyć Johna Le Carrego w scenie przedstawiającej bożonarodzeniowe przyjęcie, jako jednego z gości.

Jego powieść Z przejmującego zimna została w 2006 roku uznana przez Publishers Weekly za najlepszą szpiegowską książkę wszech czasów. W tym roku został laureatem Nagrody im. Olofa Palmego za rok 2019.

Zmarł John Le Carre, ale jego powieści będą wiecznie żywe. Niektóre z nich znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: