Zmarł Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski Zmarł Papcio Chmiel

Dzień Dziadka powinien budzić same pozytywne emocje. Niestety już z samego rana Polskę obiegła bardzo przykra wiadomość. Zmarł Papcio Chmiel – uwielbiamy przez miliony najpopularniejszy polski rysownik, autor komiksów z serii Tytus, Romek i A’Tomek. Henryk Jerzy Chmielewski miał 97 lat.

Zmarł Papcio Chmiel

Fot. https://www.facebook.com/Proszynski/

Zmarł Papcio Chmiel

Z literackiego świata napłynęła kolejna smutna informacja. Zmarł Papcio Chmiel, na którego komiksach o Tytusie, Romku i A’Tomku wychowały się całe pokolenia. Słysząc jego imię, uśmiech mimowolnie pojawiał się na twarzy, dlatego dziś na pewno zaszkliło się wiele oczu.

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie, gdzie jako młody mężczyzna brał udział w Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem Jupiter. W 2009 roku z okazji 65. rocznicy tego największego zrywu militarnego podziemia w okupowanej Europie, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Oprócz tego zaszczytnego wyróżnienia otrzymał również m.in. Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także był Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Rysownik, który łączył pokolenia

Swoją karierę grafika rozpoczął w wojsku, gdzie prowadził gazetkę. Gdy zdjął mundur i przeszedł do cywila w 1947 roku, zaczął pracować jako rysownik w Świecie przygód, a potem w czasopiśmie dla młodzieży Świat młodych. Jednak ostatecznie serca wszystkich podbił dziesięć lat później, wymyślając przygody przesympatycznego szympansa i jego kompanów. Stworzona przez Papcia Chmiela opowieść przyniosła mu ogromną sławę, a komiksy sprzedały się w ponad 11 milionach egzemplarzy.

W serii ukazało się w sumie aż 31 albumów zwanych „księgami”. Ponadto wydano również 8 ksiąg zbiorczych pt. Złota księga przygód, a także albumy zawierające przedruki ze Świata Młodych i innych gazet, Księga TVP oraz wydania kolekcjonerskie. Co ważne, Papcio Chmiel połączył pokolenia. Uniwersalne treści, humor, język i wyjątkowy styl trafiły w serca ludzi w każdym wieku, dostarczając nie tylko rozrywki, ale również niosąc wiele wartości edukacyjnych. Do dziś nad jego księgami z taką samą radością pochylają się dziadkowie, rodzice i wnuki.

Oprócz tego Henryk Jerzy Chmielewski jest również twórcą kontynuacji serii komiksowej Sierżant King z królewskiej konnicy oraz autorem Półrocza bumelanta.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość – nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor…

Opublikowany przez Prószyński i S-ka Czwartek, 21 stycznia 2021

Papcio Chmiel zapisał się na kartach polskiej kultury charakterystyczną kreską i błyskotliwością. Stworzone przez niego postacie jeszcze przez bardzo długi czas pozostaną żywe, zapisując się w sercach i pamięci wielu pokoleń.

Komiksy z serii Tytus, Romek i A’Tomek znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: