Zwiastun Oppenheimera - ekranizacji biografii twórcy bomby atomowej Zwiastun Oppenheimera

W sieci właśnie pojawił się zwiastun Oppenheimera. Filmu przybliżającego sylwetkę jednego z największych naukowców swoich czasów. Człowieka, który skonstruował najbardziej śmiercionośną broń w naszej cywilizacji. Obraz jest ekranizacją jego głośnej biografii pt. Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. 

Zwiastun Oppenheimera | Książka na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Kadr z filmu

Zobacz długo oczekiwany zwiastun Oppenheimera

W obliczu otwartego konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą wielu z nas zaczyna interesować się militariami i wszelkimi zagadnieniami związanymi z wojną. Jednym z tematów, który co jakiś czas pojawia się w przestrzeni publicznej jest ten dotyczący użycia broni atomowej. Zwiastun Oppenhaimera to obietnica, że już niedługo dowiemy się więcej nie tylko o samej łańcuchowej reakcji rozszczepienia jąder atomowych. Poznamy również sylwetkę człowieka, który wpadł na ten pomysł, na zawsze zmieniając oblicze wojny.

Oppenheimer – zarys fabuły

Film, który na ekranach polskich kin pojawi się 21 lipca 2023 roku, opowiada historię wybitnego fizyka Roberta Oppenheimera, wykładowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu w Berkeley. Oprócz rozwoju kariery akademickiej brał on udział w Projekcie Manhattan. Tajnym amerykańskim programie badawczym nastawionym na uzyskanie energii jądrowej i wykorzystanie jej do produkcji broni, jakiej do tej pory świat nie widział.

Prace zakończyły się „sukcesem”. Oppenheimerowi udało się bowiem rozszczepić jądro atomu, dzięki czemu stał się najsłynniejszym naukowcem swoich czasów. Nazwano go ojcem bomby atomowej i porównywano do mitycznego Prometeusza, który musiał mierzyć się z konsekwencjami śmiercionośnego postępu, w którym miał swój udział. Zrzucenie przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę to przecież w dużej mierze jego dzieło.

Naukowiec stanowczo jednak sprzeciwił się dalszemu rozwojowi broni atomowej, w szczególności bomby wodorowej. Był także krytyczny wobec planów sił powietrznych dotyczących potencjalnego przeprowadzenia wojny nuklearnej, zagrażającej całej ludzkości.

Oppenheimer – twórcy

Gwarancją wyśmienitego dramatu biograficznego jest jego reżyser i scenarzysta w jednej osobie. Christopher Nolan to twórca niezwykły, który podarował nam takie perły kinematografii jak Incepcja, Intersellar, Tenet, Dunkierka, Bezsenność czy Memento. Na ekranie zobaczymy prawdziwą czołówkę hollywoodzkich gwiazd. W rolę Roberta Oppenheimera wciela się bowiem wyjątkowo utalentowany Cillian Murphy. Znany nie tylko z głośnego serialu Peaky Blinders, ale także ze współpracy z Nolanem. Panowie spotkali się na planie takich produkcji jak wspomniana Incepcja, Batman Początek czy Mroczny Rycerz Powstaje.

U boku Murphy’ego zobaczymy również innych wybitnych artystów. W obsadzie znaleźli się m.in.: Matt Damon, Emily Blunt, Robert Downey Jr., Florence Pugh, Remi Malek i Josha Harnett.

Już teraz możecie zobaczyć próbkę ich kunsztu aktorskiego, oglądając zwiastun Oppenheimera:

Książkę Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej Martina J. Sherwina i Kaia Birda złapiecie pod tym linkiem.

Czytajcie także: