Andrzej Ziemiański – portret oraz twórczość
Dlaczego warto czytać książki?
Co roku na naszym rynku pojawiają się nowości książkowe. Są wśród nich interesujące pozycje, dlatego warto śledzić tę kwestię w księgarniach, czy internecie. Korzyści z czytania książek są ogromne: poszerzają słownictwo, rozwijają wyobraźnię, uczą myślenia, relaksują i odprężają, uczą zasad pisowni, powodują lepsze wysławianie się, podnoszą kwalifikacje zawodowe, rozwijają kreatywność, oszczędzasz pieniądze, podnoszą samoocenę, kształtują charakter, poprawiają pamięć.
Andrzej Ziemiański, mistrz słowa pisanego
Polecamy twórczość Andrzeja Ziemiańskiego. Urodził się 17 lutego 1960 roku we Wrocławiu. Jest polskim pisarzem science fiction oraz fantasy, z zawodu architekt. W 1983 roku ukończył on Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W roku 1984 rozpoczął pracę w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Od roku 1985 do 2005 pracował w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, wyżej wymieniony człowiek prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jest to autor fantastyki naukowej. Zadebiutował on na łamach Sigmy w 1979 roku opowiadaniem Zakład zamknięty. W 1981 roku słuchowisko Człowiek, który nie potrafi umrzeć wyróżniono w konkursie zorganizowanym przez teatr Polskiego Radia. Jego debiut książkowy to zbiór opowiadań Daimonion, wydany w roku 1985, później opublikował kilka kolejnych powieści, dwie z nich razem z Andrzejem Drzewińskim. Swoją powieść Przesiadka w przedpieklu autor wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy, natomiast w roku 2004 wydał ją pod własnym nazwiskiem.
Na dekadę Andrzej Ziemiański zamilkł jako pisarz, powrócił jednak w roku 2000 z opowiadaniem Bomba Heisenberga oraz z serią kolejnych opowiadań opublikowanych na łamach Science Fiction i Nowej Fantastyki. Nowe teksty autor osadza w realiach polskich i najczęściej jest to we Wrocławiu, swoim ojczystym mieście. Swoich bohaterów wzoruje na znanych mu ludziach. Ogromną popularność przyniosła jemu powieść Achaja. Jej 3 tomy ukazywały się w latach 2002-2004.
Ziemiański obecnie jest jednym z najpopularniejszych autorów fantastyki. W jego utworach bardzo często pojawia się tematyka militarna. Zdarza się, że jest krytykowany za dość częste używanie wulgaryzmów. W latach 2010-2012 prowadził on blog, który dotyczył remontu Dworca Głównego we Wrocławiu oraz związanej z nim historii miłosnej. Blog ten został podpięty pod stronę główną dworca.
Nagrody, które Andrzej Ziemiański otrzymał: nagroda Sfinks, nagroda imienia Janusza A. Zajdla, Puchar Bachusa, Nautilus, Social media.
Andrzej Ziemiański – książki i opowiadania
Poniżej prezentujemy spis twórczości Ziemiańskiego w podziale na rodzaje stworzonych dzieł:
-
Powieści: Wojny urojone, Zabójcy szatana, Bramy strachu, Nostalgia za Sluag Side, Dziennik czasu plagi, Przesiadka w przedpieklu, Miecz Orientu, Toy wars, Fabryka Słów, Ucieczka z Festung Breslau, Das Building, Wzgórze zwane Cymbo, Żołnierze grzechu, Za progiem grobu, Achaja: tom pierwszy, drugi, trzeci, Pomnik Cesarzowej Achai: tom pierwszy, drugi, trzeci, czwarty.
-
Zbiory opowiadań: Daimonion, Zapach szkła, Pułapka Tesli.
-
Opowiadania: Zakład zamknięty, Twarze, Koloryt lokalny, Blisko granicy, Poziom zerowy, Martwa fala, Gra, Ghost, Czekając na barbarzyńców, Port, Reguły gry, Precedens, Czasy, które nadejdą, Toy Toy Song, Autobahn nach Poznań, Toy Trek, Waniliowe plantacje Wrocławia, Lodowa opowieść, Czarownice, Spadek, Ghost II-dwadzieścia lat później, Zapach szkła, Ciężka sprawa, Chłopaki, wszyscy idziecie do piekła, Achaja-zaginiony rozdział, Wypasacz, A jeśli to ja jestem Bogiem?, Siedem schodów.