Polecamy

Bestsellery literatury faktu. Poznaj dwie książki, które zmienią twoje życie.

Są takie książki, które każdy obywatel RP, nie może, ale wręcz powinien przeczytać. Do takich książek zalicza się bestseller 2015 roku „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego” autorstwa dziennikarza śledczego Wojciecha Sumlińskiego.

Niebezpieczne związkiJest to wstrząsająca relacja z wyników śledztwa polityczno-kryminalnego demaskująca oblicze Bronisława Komorowskiego. Tak, tak – byłego prezydenta Polski. Przeczytanie każdej kolejnej strony „Niebezpiecznych związków…” wywołuje u czytelnika podobne odczucia jak uderzenie ciężkim obuchem w głowę. Autor ze szczegółami opisuje kulisy funkcjonowania fundacji Pro Civil – założonej w 1994 roku organizacji, której oficjalnym celem miała być pomoc osobom (głównie żołnierzom), które poniosły szkody materialne i zdrowotne broniąc bezpieczeństwa Polski. W rzeczywistości pod płaszczem legalnej fundacji Pro Civil funkcjonowała przestępcza organizacja, której działalność polegała głównie na wyprowadzaniu (czyt. okradaniu) pieniędzy z budżetu państwa. Zaskakujące jest nie tylko to, że Pro Civil wydrenowała z publicznych środków kilkanaście miliardów złotych, czy że była zaangażowana w handel bronią, narkotykami i morderstwa. Najbardziej wstrząsające okazuje się to, że organizacja ta działała na zlecenie urzędników państwowych, w tym Bronisława Komorowskiego.

Sumliński w udzielanych wywiadach podkreśla, że jest w stanie udowodnić każde zdanie z książki, która mocno nadszarpnęła reputację jednego z najważniejszych urzędników w kraju, a także dała Polakom wiele do myślenia. „Niebezpieczne związki…” są świadectwem niechlubnej, ciemnej strony Polski i odpowiada na nurtujące nas wszystkich pytania. Czy żyjemy w wolnym, demokratycznym państwie? Polska jest krajem prawa czy bezprawia? Dlaczego RP od upadku komunizmu wciąż nie może stanąć na nogi? Kto tak naprawdę sprawuje władzę w Polsce?

Nakład bestsellera „Niebezpieczne związki…” rozszedł się błyskawicznie, książka zdobyła popularność nie tylko w Polsce, ale również zagranicą, na przykład w Czechach.

9788380690530Kolejny bestseller 2015 zaliczający się do literatury faktu to „Byłam służącą w arabskich pałacach”. Mieszkająca na Wschodzie Polka Laila Shukri przedstawiła światu prawdziwą historię Bibi Shaik – młodej Hinduski, która służyła u arabskich szejków. Budzący zachwyt wśród Europejczyków kolorowy orient jawi się jako najmroczniejszy koszmar, w którym kobiety są traktowane niczym podludzie. Bicie, gwałcenie, poniżane, znęcanie się psychiczne – między innymi tego na własnej skórze każdego dnia doświadcza nie tylko bohaterka książki, ale również tysiące innych Arabek. U wybrzeży Zatoki Perskiej młode dziewczęta z biednych rodzin wysyłane są do pracy w pałacach, by w ten sposób wspierać finansowo swoje rodziny. Praca okazuje się zwykłym niewolnictwem. Po kilku latach „służby”, jedynym marzeniem młodych Arabek jest umrzeć i uwolnić od się tyrani swoich panów.

Bestseller „Byłam służącą w arabskich pałacach” wywołuje skrajne emocje. Z jednej strony budzi litość wobec Arabek i pogardę wobec Arabów. Z drugiej strony sprawia, że Polki odczuwają wielką radość, że nie przyszło im urodzić się po „tamtej” stronie świata. Wolność, swoboda praw, możliwość pójścia na spacer, czy nawet prawo do jedzenia i oddychania – nabierają ludzkiego i bardzo realnego znaczenia.