Książka Pokot, czyli od napisania książki do Srebrnego Niedźwiedzia!
Trzecie wznowienie jednej z najgłośniejszych i wywołujących niezwykle skrajne emocje powieści Olgi Tokarczuk. Książka Pokot, czyli Prowadź swój pług przez kości umarłych to połączenie brutalnej rzeczywistości ze sferą metafizyczną, potrzebą ochrony zwierząt i postawienia najbardziej fundamentalnych pytań o nasze człowieczeństwo. Jednocześnie jest to powieść z licznymi wątkami kryminalnymi, osadzona w jednej z polskich miejscowości, którą na ekrany kin zabrał nie kto inny, tylko Agnieszka Holland w swoim filmie Pokot. Premiera obrazu zaplanowana jest na 27 lutego. Jednak już teraz film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie!
Książka Pokot, czyli jak być człowiekiem
Bohaterką powieści jest Janina Duszejko, miłośniczka zwierząt i poezji. Kobieta mieszka w miejscowości Lufcug, w Kotlinie Kłodzkiej. Jej jedyni sąsiedzi to dwóch samotnych mężczyzn, a najbliższe zabudowania przypominające cywilizacje, oddalone są od kilka kilometrów. Kobieta żyje w swoim świecie, a przez ludzi “cywilizowanych” nazywana jest wariatką. Zapewne bohaterka nadal żyłaby swoim nieco ekscentrycznym życiem, gdyby nie zbrodnie, które zaczynają spadać na spokojną okolicę jak nagła ulewa. Najpierw umiera jej sąsiad, z zamiłowania myśliwy, potem lista śmierci się wydłuża. Policja wszczyna śledztwo, w którym chce uczestniczyć także Duszejko. Jednak nikt nie traktuje jej słów poważnie.
Książka Pokot – kto jest myśliwym?
Wraz ze śmiercią pierwszego myśliwego zaczynamy brać udział w specyficznej rozgrywce psychologicznej z trudnym morałem w tle. Uczestniczymy w bardzo skomplikowanej analizie postępowania człowieka. Nie potrafimy nazwać tego, co jest dobre, jako dobre. Tego, co jest złe jako złe. W tle pojawia się bardzo ważny wątek ekologiczny, związany z zabijaniem zwierząt. Jednak Tokarczuk sięga znacznie dalej, kto jest zwierzęciem w tym pojedynku, wilki, czy ludzie? Czy człowiek zawsze jest człowiekiem, a może bywa też zwierzęciem? W tej książce nie ma jednoznacznie dobrych lub złych postaci. Czujemy sympatię do głównej bohaterki, jest nam nawet jej trochę żal, chcemy ją wspierać. Jednak Tokarczuk w pewnym momencie nam na to nie pozwoli.
Jak zadawać pytania, żeby usłyszeć odpowiedzi?
Ta książka to zdecydowanie jedna z najważniejszych pozycji w literaturze ostatnich lat. Nie jest jedynie związana z dylematami moralnymi, sięga znacznie dalej. Wchodzimy na ścieżki, na których zadajemy sobie pytanie o system polityczny i społeczny, w którym żyjemy. Zastanawiamy się, czym jest sprawiedliwość i dlaczego ludzie, którzy powinni o niej pamiętać, nie są w stanie jej wymierzyć ani ofiarować. Ta książka jest naprawdę trudna, trzeba głęboko wsłuchać się w głos Olgi, żeby zrozumieć jej tok myślenia. Jednak autorka jest z zawodu psychologiem, miała do czynienia z osobami chorymi psychicznie, miejsca w których była z pewnością nie były słoneczne i ciepłe. W swojej książce zabiera nas bardzo głęboko, na samo dno ludzkiej duszy. Być może nie każdy będzie potrafił się w tej ciemności odnaleźć.
Książka zawiera wiele alegorii, metafor, sam tytuł jest jedną z nich. Przeczytajcie ją, zabierzcie udział w dyskusji. To jedna z tych lektur, które zmuszają do myślenia, zadawania pytań i szukania… odpowiedzi. Jednocześnie jest to książka, która stawia bardzo ważne pytania związane ze sposobem, w jaki traktujemy zwierzęta – my ludzie.
Film Agnieszki Holland pt. Pokot wejdzie na polskie ekrany 27 lutego. Trzecie wznowienie Prowadź swój pług przez kości umarłych gości w księgarniach już od kilku dni.
Zajrzyjcie też do artykułów: PIERWSZY ZWIASTUN FILMU „POKOT” i „KSIĘGI JAKUBOWE” OLGI TOKARCZUK Z KOLEJNĄ NAGRODĄ!