Poziom czytelnictwa w Polsce najlepszy od 6 lat. Raport Biblioteki Narodowej
W ostatnim roku Polacy przeczytali więcej książek, niż w ostatnich latach. Biblioteka Narodowa udostępniła swój najnowszy raport: Stan czytelnictwa w Polsce w 2021 roku. Wynika z niego, że 42% respondentów przeczytało przynajmniej jedną książkę, to najlepszy wynik poziomu czytelnictwa od 2014 roku.
42% — poziom czytelnictwa w Polsce w 2020 roku
Okazuje się, podobnie jak w poprzednich latach, że prym wśród czytelników wiodą kobiety (55%). To one w ciągu roku czytają więcej (ponad 15% czytelniczek badanych udział w badaniu przeczytało w 2020 roku co najmniej 7 książek).
Aż 1/3 Polaków nie ma w domu żadnej książki
Jednocześnie niemal 1/3 wszystkich badanych przyznaje, że w swoich domach nie mają książek. Niepokojące jest to, że w 1/5 domów, w których są dzieci do 18 roku życia, nie ma żadnych książek lub książek innych niż podręczniki szkolne. Wiadomo, że obecność książek w domu sprzyja ich czytaniu.
Książki tradycyjne, czy cyfrowe?
Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że czytelnicy nadal chętniej sięgają po książki tradycyjne, papierowe. Te elektroniczne wymieniło tylko 5% osób, które zdeklarowały się jako czytające. Najczęściej są to młodzi czytelnicy, od 15 do 18 roku życia, którzy korzystają z materiałów online udostępnianych przez nauczycieli.
Ci, którzy sięgają po książki cyfrowe, coraz częściej korzystają z abonamentowych platform streamingowych (wzrost z 16% w 2019 roku do 28% w 2020).
Poziom czytelnictwa w Polsce, a pandemia
Jak zauważono podczas badania:
Wydaje się zatem, że to jednak nie pandemia w pierwszej kolejności decyduje o postawach lekturowych Polaków, lecz nadzwyczajne okoliczności przez nią powodowane wyostrzają jedynie różnice społeczne widoczne już wcześniej.
To dlatego, że najmniej czytelników jest wśród osób bezrobotnych. Rzadziej po książki sięgali też ci, których tryb pracy nie zmienił się w czasie pandemii. W większości przypadków to pracownicy fizyczni. Najwięcej czytelników było w grupie, która w związki z pandemią musiała zmienić tryb pracy na zdalny (praca z komputerem) i deklarowała się, że pandemia nie zmniejszyła ilości ich obowiązków zawodowych.
Kupowanie czy wypożyczanie książek
Zatrzymajmy się przy książkach papierowych. Skąd pochodziły książki, jakie Polacy czytali w 2020 roku?
W większości były to książki uprzednio kupione (51% badanych kupiło min. 1 książkę). Na kupowanie książek częściej decydują się ci czytelnicy, którzy lubią czytać, mają wyższe wykształcenie i dobrze oceniają swoją sytuację materialną oraz mają w swoich domach spore biblioteczki, liczące ponad 100 książek. W związku z pandemią i zamknięciem księgarń książki częściej kupowano za pośrednictwem internetu.
Przeczytane książki pochodziły też z upominków (34%), były pożyczone od bliskich i znajomych (32%) lub z biblioteki (14%).
Czy czytają Polacy? Raport Biblioteki Narodowej
Jakie są preferencje czytelnicze Polaków? Chętnie czytamy romanse, powieści obyczajowe (tu prym wiodą czytelniczki) i kryminały. Sięgamy też po biografie, wspomnienia i fantastykę dla dorosłych (tę mężczyźni czytają 2 razy częściej niż kobiety).
Kiedy przyjrzymy się temu, jacy autorzy najczęściej pojawiali się w czytelniczych deklaracjach, to w czołówce nie ma dużych zmian:
Poziom czytelnictwa w Polsce – badany już od prawie 30 lat
Biblioteka Narodowa przeprowadza badanie czytelnictwa już od prawie 30 lat (pierwsze było 1992 roku). Podstawą tegorocznego raportu było przebadanie przeprowadzone na grupie ogólnopolskiej liczącej 2015 osób (w wieku min. 15 lat). Z całym raportem możecie zapoznać się na stronie Biblioteki Narodowej, tutaj.
Sprawdź też: