Książki biograficzneZapowiedzi i nowości

Premiery książek 2017: Lab girl jesienią zadebiutuje na polskim rynku.

Premiery książek 2017: Lab girl, Anne Hope Jahren. Kiedy Sekretne życie drzew, książka napisana przez nikomu nieznanego leśnika, Petera Wohllebena, stała się bestsellerem, było jasne, że my ludzie, chcemy wiedzieć. Chcemy wiedzieć więcej o roślinach, o tym niemym, niezwykłym świecie, w którego objęciach żyjemy na co dzień, a o którym wciąż wiemy za mało… Lab girl Anne Hope Jahren to trochę inne, ale równie niezwykłe spojrzenie na świat roślin. To także opowieść o niezwykłej kobiecie, która w imię miłości do nauki musiała stoczyć kilka wojen: o swoje miejsce w świecie nauki (wbrew pozorom ta walka nie skończyła się wraz z erą Curie -Skłodowskiej), o środki pieniężne na jej odkrywanie, o możliwość opowiedzenia innym o pasji, która naznaczyła jej życie.

Nauka nauczyła mnie, że wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. I właśnie ta umiejętność wyodrębniania szczęścia z odkrycia jest przepisem na piękne życie.

Lab girl to opowieść o miłości i nauce, o niezwykłej kobiecie i zmianach, które inicjowała wokół siebie. O małej dziewczynce, która pewnego dnia zaczęła naprawdę „widzieć” świat roślin i już nigdy nie przestała.

Premiery książek 2017: Książka o kobiecie, która kocha naukę.

Anne Hope Jahren jest geobiologiem i obecnie pracuje na Uniwersytecie w Oslo. Specjalizuje się w badaniu roślin, które żyły na Ziemi przed kilkoma milionami lat i odkrywaniu warunków klimatycznym, które panowały w tym czasie na naszej plancie. Jej miłość do nauki zaczęła się rozwijać jeszcze w dzieciństwie i już wtedy zdeterminowała całe jej życie.

Pani geobiolog przemierzyła setki kilometrów, otworzyła kilka laboratoriów, brała udział w wielu niebezpiecznych, naukowych doświadczeniach, wszystko w imię nauki. W pewnym momencie musiała stoczyć walkę o swoje miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn, zupełnie jak dawniej inna wielka uczona. Okazuje się, że ten świat wciąż jest niezwykle hermetyczny i niezwykle chłodno nastawiony do kobiet – naukowców. Jest pierwszą kobietą w historii, która za odkrycia naukowe uzyskała dwie prestiżowe nagrody: Medal Geological Society of America i The American Geophysical Union’s Macelwane Award. Jednak w tym wszystkim jest przede wszystkim kobietą, która pokochała rośliny. Oto jej historia.

Powiązane: DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT, CZYLI O LUDZKICH UCZUCIACH W SERCACH ZWIERZĄT

Premiery książek 2017: O tym, że każdy początek jest końcem czekania.

Książka tak naprawdę dzieli się na dwie części. W pierwszej poznajmy drogę Jahren do miejsca w świecie nauki, w którym jest w tej chwili. Szybko zorientujemy się, że nie była to droga prosta ani łatwa. Będziemy przemierzać z nią zakamarki jej pamięci i wspomnień, od małej dziewczynki, która spędzała godziny obserwując rośliny, po kobietę, która obroniła swój doktorat i otworzyła trzy laboratoria do badań nad drzewami, kwiatami i ziarnami.

Możecie myśleć, że pieczarka to grzyb, ale równie dobrze możemy uznać, że penis to mężczyzna. To tego rzędu porównanie.

Druga część tej opowieści to spostrzeżenia Jahren dotyczące świata roślin. Najbardziej niezwykłe jest w nich to, że znajdziemy w nich wiele prawd o naszym własnym życiu.

Każdy początek jest końcem czekania. Każdy z nas ma dokładnie jedną szansę, żeby być. Każdy z nas jest jednocześnie niemożliwym i nieuniknionym. Każde dorosłe drzewo było najpierw ziarnem, które czekało.

Niezwykła biografia Anne Hope Jahren jest jedną z najbardziej docenionych książek ubiegłego roku. Książka zdobyła drugie miejsce na liście Największych Literackich Odkryć 2016 roku największej amerykańskiej księgarni stacjonarnej, Barnes & Noble. Jest także zwycięzcą National Book Critics Circle Award w kategorii Autobiografia. Ponadto Lab girl to także jedna z najważniejszych książek 2016 roku według New York Times’a, A sama autorka została uznana przez magazyn TIME za jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Żeby widzieć, trzeba czuć.

Ta książka podobnie jak Sekretne życie drzew coś w nas zmienia. Ta zmiana nie jest widoczna od razu, kiełkuje w nas jak ziarno, które rozpoczyna swój wielki wyścig o życie. Autorka nie skupia się jedynie na potrzebie ochrony świata roślin, ale zachęca każdego z nas do zasadzenia przynajmniej jednego drzewa, do dbania o przyrodę, która nas otacza.

Książka ukaże się we wrześniu 2017 roku nakładem Wydawnictwa Kobiecego