FantastykaFantasyPolecamy

Seria „Kroniki Jakuba Wędrowycza” Andrzeja Pilipiuka

Seria Kroniki Jakuba Wędrowycza to cykl książek opowiadających o przygodach i zmaganiach polskiego filozofa, który momentami przypomina zwykłego ochlaptusa. Mimo, że jest dziwakiem, uwielbiającym nade wszystko polski bimber, to jednak geniusz nie jest mu obcy. Do tego jeszcze ten altruizm! Niesie ludziom pomoc, poprzez odprawianie egzorcyzmów i walkę ze złem nękającym mieszkańców jego wsi. A za wszystko chce tylko usłyszeć dobre słowo i może jeszcze dostać odrobinę ukochanego trunku. Cała seria jest napisana z humorem, momentami nawet można się bać. Całą serię książek znajdziesz tutaj>>

Ponadto Andrzej Pilipiuk ukazuje Polskę w krzywym zwierciadle – w końcu to, że zdecydował się osadzić swoje fantastyczne postaci w rodzimym kraju, musi mieć jakąś cenę – skupia się zwłaszcza na ludzkich wadach i słabościach. To, że autor Kronik nie wymyśla żadnych alternatywnych rzeczywistości, tylko osadza historię w Polsce, tu i teraz, czyni go jednym z najbardziej oryginalnych autorów fantasy w naszym kraju. Najwyższa pora przyjrzeć się bliżej jego twórczości. Cały cykl składa się z następujących tytułów:

1. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk

To pierwsza książka o przygodach Jakuba Wędrowycza. Poznajemy go jako specjalistę od egzorcyzmów i wielbiciela polskich trunków. To Polak, który potrafi i Polak, któremu się chce – tak gładko można go podsumować. Często, jeśli nie nieustannie, pakuje się w kłopoty, z których tak czy inaczej, udaje mu się wyjść obronną ręką. Opisywany jako odrażający staruch i pasożyt społeczny, mimo wszystko wzbudza w Czytelnikach dużo sympatii.

2. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Czarownik Iwanow 

Druga część przygód Jakuba Wędrowycza opowiada o jego starciu z Iwanem Iwanowiczem – nowo przybyłym Czarownikiem, którego ofiarą jest nie kto inny, jak główny anty-bohater całej serii, Jakub W. Bo kto, jeśli nie on ma uratować rodzinne Wojsławice przed opętanym szaleńcem? I tak, podróżując na swojej „zużytej” już nieco klaczy, ratuje świat przed duchami, wampirami i złymi czarownikami. Zabawna, ironiczna i absurdalna książka Pilipiuka rozbawi nawet największych ponuraków.

3. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Weźmisz czarno kure…

Eegzorcysta-amator znowu rozkłada na łopatki. Z trzeciej części, naszpikowanej bezsensownymi historyjkami, dowiesz się m.in.: jaka była przyczyna zatonięcia Titanica i co wspólnego z tym miał młody Jakub, będący wtedy na statku wraz z ojcem. Dowiesz się także jaka była misja Jamesa Bonda, kiedy udał się do komunistycznej Moskwy i w czym pomógł mu Jakub Wędrowycz. Kolejne spotkanie z ulubionym bimbrownikiem z pewnością Was nie rozczaruje.

4. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Zagadka Kuby Rozpruwacza

Niektórzy uważają, że czwarte starcie z Jakubem Wędrowyczem było ich najlepszym. Tym razem nasz bohater weźmie się za obalanie mitu o Kubie Rozpruwaczu. I gdzieś między jedną porcją alkoholu a drugą, trafi do XIX-wiecznego Londynu by w końcu rozwiązać zagadkę Kuby Rozpruwacza. Czy mu się to uda? Nie zdradzę, ale na pocieszenie dodam, że ten egzorcysta-amator, zmierzy się także z Terminatorem i spotka krasnoludki. Brzmi dziwnie? Jak cała osobliwa seria o Jakubie Wędrowyczu.

5. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Wieszać każdy może

Nie wiem, co jest bardziej szokujące i interesujące: Zieloni Mściciele i potężna klątwa egipska siejąca zniszczenie, czy fakt, że na świecie istnieje ktoś, kto może wypić więcej od Jakuba Wędrowycza. Bo wszystko to, znajdziecie w piątej części przygód znanego wiejskiego bimbrownika. Wartka akcja i jak zwykle zabawne dialogi, wciągają nie mniej niż w poprzednich częściach. Nie brakuje też kpin i żartów z alkoholizmu, różnych uprzedzeń, okrucieństwa i głupoty, a nawet z Unii Europejskiej i biurokracji.

6. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Homo bimbrownikus

W kolejnej książce o Jakubie Wędrowyczu, pojawia się wiele nowych postaci m.in. Wikingowie, pogańscy Słowianie, neandertalczycy i Małpoludy z Dębinki. Tym razem nasi bohaterowie – Jakub i jego przyjaciel Semen, mają uratować Radka, chłopca  porwanego przez swego dziadka-szamana. Tak, w pogoni za małym Radkiem z Dębinki i jego dziadkiem, trafiają do Warszawy. Dlaczego podjęli się tak heroicznego zadania? Otóż nagrodą za odbicie chłopaka jest butelka stuletniej wódki. Przecież Jakub nigdy nie odmówiłby… udzielenia komuś pomocy.

7. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Trucizna

Andrzej Pilipiuk postanowił wrócić do korzeni i zrezygnował z formuły minipowieści, jednocześnie wracając do klasycznego opowiadania. Co do samej treści, jak zwykle pełno tu absurdalnego, czasem złośliwego humoru. Tym razem spokój Jakuba Wędrowycza burzą liczne złe moce krążące nad jego ukochaną wsią. Woda w kranie zamienia się w oranżadę. Na łąkach można zobaczyć ducha hrabiego, a co gorsza – zombiaki dobierają się do zapasów gorzałki. Poza tym Jakub odwiedza Kraków, gdzie spotyka Księcia Kraka i walczy ze smokiem. Całość to spora dawka kpin i humoru.

8. Kroniki Jakuba Wędrowycza Andrzej Pipiliuk, Konan Destylator

Jakub Wędrowycz – zaprzeczenie hollywoodzkich wzorców, znowu na fali, tym razem w ostatniej jak do tej pory części o jego przygodach. Poznamy na przykład Niebieskookiego Ninję, czyli jednego z Bardakaów, których Jakub szczerze nienawidzi i dziennikarza, pragnącego przeprowadzić z nim wywiad. Do tego jeszcze podróże w czasie, które mogą przynieść zaskakujące efekty i jak zwykle wiele zabawnych momentów, które przeprowadzą nas przez książkę w bardzo dobrym humorze. Polecam tę część nie tylko fanom poprzednich opowiadań, ale także tym, którzy jeszcze nie znają historii o Jakubie Wędrowyczu. Pamiętajcie jednak, że najlepiej będzie zacząć od początku.

Andrzej Pilipiuk

Polski pisarz fantastyczny, publicysta, z wykształcenia archeolog. Laureat nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Najbardziej znany jest właśnie z cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza. Więcej informacji o autorze znajdziesz tutaj>> 

Ciekawostka

Seria opowiadań o Jakubie Wędrowyczu cieszyła się taką sympatią, że zaczęto nawet organizować konwent na jego cześć! W tym roku odbędzie się już dwunasty zlot jego fanów. A wszystko w miejscowości… Wojsławice. To niesamowite spotkanie odbywać się będzie w dniach: 21-23 lipca 2017 r. Imprezę ubarwią goście specjalni – Jacek Komuda, Stefan Darda i Andrzej Pilipiuk we własnej osobie. Więcej dowiesz się tutaj>>

W imieniu organizatorów, serdecznie zapraszam!