Konkursy literackie - Lato 2017

 

Konkursy literackie – Lato 2017. Wakacje to idealny czas dla młodych, początkujących pisarzy, którzy w ciągu roku są zbyt zajęci nauką lub pracą, by napisać dzieło godne wygranej w konkursie. Piękna pogoda, nowe miejsca, które zwiedzamy, nowi ludzie, których poznajemy – wszystko może być inspiracją do stworzenia nowego opowiadania, czy napisania krótkiego wiersza. Wiele instytucji daje taką szansę przyszłym debiutantom. Niezależnie od tego, czy interesyjesz się prozą, czy poezją, na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Wybraliśmy kilka przykładowych konkursów, byście mogli stanąć po drugiej stronie i stworzyli własne dzieło literackie. Może któryś z nich przyciągnie Waszą uwagę i zainspiruje do pisania. Oto one:

Międzynarodowy konkurs Siegfrieda Lenza

Jego celem jest zwiększenie zainteresowania słowem pisanym oraz docenienie pracy twórczej debiutantów. Organizatorem tego konkursu jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Przeznaczony tylko dla osób pełnoletnich. Teksty, które chcemy zgłosić nie mogą być wcześniej publikowane, czy nagradzane w innych konkursach. Powinny zawierać od 10 do 30 tysięcy znaków. Temat przewodni to Oblicza Europy, a zatem należy poruszyć kwestie Małej Ojczyzny, związane z dialogiem międzykulturowym itp. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody: za zajęcie I miejsca: 5.000 zł; za zajęcie II miejsca: 3.000 zł, a za III miejsce: 2.000 zł

Więcej dowiesz się tutaj.

XLVII Ogólnopolski Konkurs Literacki „O Rubinową Hortensję”

Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem konkurs jest przeznaczony dla zwolenników poezji. Jego największa zaleta to fakt, że tematyka wierszy jest zupełnie dowolna. Podobnie jak poprzedni konkurs, ten również przeznaczony jest dla osób pełnoletnich. Można zgłosić od trzech do pięciu wierszy, które nie były dotąd publikowane i nagradzane w innych konkursach.

Dla zwycięzców oczywiście przewidziane są nagrody: I miejsce: 2.000 zł; II miejsce: 1.500 zł, a za III miejsce: 1.000 zł

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

IX Ogólnopolski Konkurs Literacki na Opowiadanie Fantastyczne „Pigmalion Fantastyki”

Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Konkurs przeznaczony dla miłośników fantastyki. Jego celem jest popularyzacja i zachęcanie do twórczości fantastycznej. Opowiadanie nie może być wcześniej publikowane i nagradzane w innych konkursach. Nie ma narzuconego tematu, trzeba wymyślić własny, fantastyczny świat przedstawiony. Wielkim plusem jest fakt, że konkurs posiada dwie kategorie wiekowe: do 17 roku życia i od 18 roku życia. Najlepsze opowiadania zostaną nagrodzone. Za pierwsze miejsce uczestnik otrzyma: 500 zł i nagrody rzeczowe, za drugie: 350 zł i nagrody rzeczowe, a za trzecie: 200 zł i nagrody rzeczowe.

Więcej szczegółów możecie znaleźć tutaj.

XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”

Organizatorami tego konkursu są: Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie, Dom Literatury w Łodzi oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich z Oddziałem w Łodzi. Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, muszą mieć ukończone 16 lat i nadesłać trzy wiersze o dowolnej tematyce. Żaden z utworów nie może być wcześniej publikowany, czy też nagradzany w innych konkursach. Dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody rzeczowe i pieniężne.

Więcej dowiesz się tutaj.

Wszystkie wymienione wyżej konkursy mają charakter otwarty. Jeśli tylko spełniasz podane kryteria i masz talent do pisania, nie zwlekaj! Łap za pióro. Może wkrótce to twój tomik poezji lub najnowsza książka fantasy pojawi się na naszej stronie. Życzymy twórczej pracy i wielu sukcesów!