Maria Skłodowska – Curie to jedna z najbardziej znanych kobiet w historii i chyba najsłynniejsza polska kobieta – naukowiec. Nic więc dziwnego, że jej życie fascynuje nie tylko historyków, ale także jest przedmiotem licznych opracowań naukowych i powieści. O jej barwnej i charyzmatycznej osobowości oraz o długiej drodze do naukowej kariery powstało wiele powieści. Osoby zainteresowane poznaniem szczegółów jej biografii, powinny zapoznać się w szczególności z opisanymi poniżej pozycjami.

3 najlepsze powieści o Marii Skłodowskiej-Curie: Maria Skłodowska – Curie Magdalena Niedźwiedzka

Jest to najnowsza powieść poświęcona głównie życiu prywatnemu dwukrotnej laureatki nagrody Nobla. Jej akcja główna obejmuje lata od 1911 do 1913, kiedy Maria Skłodowska – Curie po śmierci swojego męża Piotra wdaje się w burzliwy romans z żonatym Paulem Langevinem. Jej postępowanie staje się przedmiotem powszechnej krytyki oraz zazdrości ze strony żony kochanka, Jeanne.

Dzieciństwo oraz młodość głównej bohaterki poznajemy dzięki retrospekcjom, które autorka zgrabnie wplata w bieżącą treść. Powieść napisana jest przystępnym i barwnym językiem, z pewnością przypadnie go gustu wszystkim miłośnikom biografii historycznych. Na ekrany kin trafił również film oparty na tej powieści.

3 najlepsze powieści o Marii Skłodowskiej-Curie: Maria Skłodowska – Curie. Złodziejka mężów. Życie i miłości Iwona Kienzler

Jest to bardzo szczegółowa biografia Marii Skłodowskiej – Curie oraz lektura obowiązkowa dla wszystkich jej miłośników. Autorka przytacza wiele faktów, ciekawostek i detali z życia polskiej noblistki, dzięki czemu można znakomicie uzupełnić swoją dotychczasową wiedzę na jej temat oraz usystematyzować informacje. Na uwagę zasługuje zgrabne łączenie przez pisarkę wątków z życia osobistego Marii Skłodowskiej z jej karierą naukową oraz realiami ówczesnego świata.

Czytelnika szczególnie zainteresują skomplikowane relacje słynnej chemiczki z jej córkami oraz to, jak sobie radziła w roli samotnej matki. Iwona Kienzler pisze głownie powieści historyczne, w których skupia się na wpływie kobiet na bieg historii.

3 najlepsze powieści o Marii Skłodowskiej-Curie: Geniusz i obsesja Barbara Goldsmith

Jest to powieść biograficzna o Marii Skłodowskiej – Curie wydana w naszym kraju w 2016 r. Jej treść oparta została na najnowszych, niedawno ujawnionych dokumentach dotyczących życia polskiej noblistki. Autorka przedstawia Marię Skłodowską – Curie, w której wnętrzu ścierają się dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony jest to kobieta sukcesu, doceniana naukowiec oraz osoba, której udało się spełnić swoje marzenia o karierze uniwersyteckiej. Z drugiej jednak strony, pozostaje ona emigrantką z dalekiej Polski, która w życiu codziennym spotyka się z krytyką, niedocenieniem oraz odrzuceniem. O wysokiej wartości naukowej tej książki świadczy nagroda przyznana jej autorce przez Amerykański Instytut Nauk Fizycznych.

Wszystkie wyżej wymienione książki są zdecydowanie niezbędnym elementem na półce każdego miłośnika powieści biograficznych, jak i samej Marii Skłodowskiej-Curie. W końcu możemy poznać naszą szanowana i powszechnie cenioną noblistkę od zwykłej, bardziej ludzkiej strony, bliższej każdemu z nas.

Jeśli interesują Cię jeszcze inne pozycje dotyczące życia Marii Skłodowskiej-Curie koniecznie zajrzyj tutaj. Gorąco polecamy!