5 obiecujących serii science fiction

Historie zamknięte w jednej książce mają swój urok. Dobrze poprowadzona fabuła ma szansę zauroczyć nas od pierwszych stron, rozbudzić w nas miłość podczas przekładania kolejnych kartek, aby na końcu nagrodzić happy endem lub wzruszyć do łez. Niezależnie od zakończenia, takim opowieściom często towarzyszy smutek, a jest on efektem świadomości, że to już się skończyło i nie wróci więcej. Poniżej przedstawiam książki, które „się nie kończą” – poznaj 5 obiecujących serii science fiction.

5 obiecujących serii science fiction

5 obiecujących serii science fiction

Na pewno u każdego czytelnika raz na jakiś czas pojawia się uczucie sympatii, wobec niektórych bohaterów. Kto z nas nie chciałby mieć możliwości spotkania ich w kolejnych książkach i być świadkami kolejnych przygód? Tym bardziej, jeśli w naszych rękach trzymamy powieść z gatunku space opery, a bardzo często są one rozbudowane na ogromną skalę, dając możliwość eksploracji uniwersum w wielu kolejnych książkach.

W ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym pojawiło się kilka nowych serii science fiction, które z całą pewnością można zaklasyfikować do jednych z najbardziej obiecujących. Poniżej przedstawiam Wam pięć propozycji serii, które dopiero zaczynają się rozwijać.

Seria: Pożeracz słońc Christopher Ruocchio

Imperium ciszy Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>
Autorem nowej serii Pożeracz Słońc jest Christopher Ruocchio, redaktor w wydawnictwie Bean Books, w którym redaguje antologie z gatunku militarnej SF. Gorliwy badacz historii, filozofii i religii, co bardzo mocno widać w stworzonym przez niego świecie. Imperium ciszy to jego doskonale przyjęty literacki debiut, zbierający bardzo pozytywne opinie.

Siedmiusetstronicowe tomisko to przejaw genialnego umysłu, który stworzył nowy, zaskakujący i niesamowicie rozbudowany świat. Imperium ciszy to Gra o Tron (w najlepszym tego porównania znaczeniu) w ogromnym kosmosie. Rewelacyjne połączenie fantasy, science fiction, średniowiecza, starożytności i podróży międzyplanetarnych. W to wszystko wplata się wszechobecna religia nawiązująca do niechlubnych czasów inkwizycji oraz polityczne intrygi między rodami z ogromnie rozbudowanymi warstwami społecznymi. A uzupełnieniem tego świata jest obecność kilku języków stworzonych od podstaw z całą gramatyką.

W Imperium ciszy science fiction miesza się z najlepszymi zaletami takich tytułów jak Diuna,  serii Pieśń Lodu i Ognia czy Władca pierścieni. Na dzień dzisiejszy w polskiej wersji językowej dostępny jest tylko pierwszy tom Imperium ciszy. Miejmy nadzieję, że kontynuacja przygód Hadriana pojawi się w przyszłorocznym planie wydawniczym REBIS.

Hadrian, główny bohater powieści, ucieka przed ojcem i przyszłością, jaką ten zaplanował mu w Świętym Zakonie Terrańskim. Podczas swojej podróży przez przypadek znalazł się na niewłaściwej plancie, w dalekim zakątku galaktyki. Pojmany. Żeby odzyskać wolność, musiał do walczyć na arenie jako gladiator. Gdy w końcu trafił na dwór lokalnego lorda, rozpoczyna niebezpieczną, polityczną grę pełną intryg i układów. Zmuszony walczyć w wojnie, której nie rozpoczął, dla Imperium, którego nie kochał, przeciwko wrogom, których nigdy nie zrozumiał.

Seria: Expeditionary Force Craig Alanson

Dzień Kolumba Sprawdź na Tania Ksiazka.pl >>

Expeditionary Force to jedna z kilku nowych serii wydawanych przez Drageus Publishing House. Warto zwrócić na nią uwagę, gdyż jest świetnym przykładem militarnego science fiction z dużą dawką rewelacyjnego humoru. Skippy podbija serca czytelników swoim lekko aroganckim charakterem i zdecydowanie nie pozwala się nudzić.  Obecnie możemy przeczytać Dzień Kolumba i SpecOps. Kolejne tomy już w przyszłym roku.

SpecOps Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Ziemia została zaatakowana przez Ruharów. Skończyły się dobre czasy, kiedy tylko ludzie zabijali siebie nawzajem. Teraz muszą stawić czoła obcej cywilizacji. Niespodziewanie na niebie pojawiły się obce okręty Kristangów, którzy rozgromili Rucharów. Ziemia zyskała sojusznika, z którym sprzymierzyła się w dalszej walce ze swoimi oprawcami. Myśleli, że zostali uratowani, jednak stanęli po złej stronie konfliktu. Stronie, która nie mogła wygrać.

Seria: Archangel One Evan Currie

Anioły w czerni Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Specjalizacja Drageus Publishing House? Bez wątpienia książki science fiction, a przede wszystkim wydawanie serii. Od trylogii, przez cztero i pięciotomowe historie, aż po liczące kilkanaście książek cykle. Nic więc dziwnego, że w zestawieniu pojawiają się aż dwie propozycje od wspomnianego wydawnictwa.

Archangel One znalazło się tu nie przez przypadek. Fani literatury science fiction na pewno znają serię Odyssey One autorstwa Evana Currie. Licząca siedem tomów historia jest obecnie na wstrzymaniu, bo w tym czasie Evan Currie skupia się na rozwoju kontynuacji Archangel One będącej jednocześnie spin offem. Fabuła Archangel One jest bezpośrednią kontynuacją książki science fiction Odyssey One: w cieniu zagłady. Jednakże pierwsze skrzypce gra tu Stephen Michaels – bohater, który przez siedem tomów był członkiem załogi Odyseusza pod dowództwem kapitana Erica Westona.

Wzlot Aniołów Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Eskadra Archaniołów została stworzona do zadań specjalnych. Kapitan Stephen Michaels ma za zadanie zinfiltrować systemy Wolnych Gwiazd i przejąć cenny surowiec z placówki wroga. Misje w stylu „wtargnij i zgarnij” wydają się proste, jednak zawsze po drodze niesamowicie się komplikują. Czy Stephen Michaels podoła wykonaniu zadania?

Seria: Wojny Palladowe Evan Currie

Wstrząsy wtórne Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>
Wstrząsy wtórne wprowadzają nas w nowe uniwersum stworzone przez Marko Kloosa, tego samego, którego znacie z sześciotomowego cyklu Frontlines. Obecnie drugi tom, którego światowa premiera odbyła się w maju bieżącego roku, znajduje się już w tłumaczeniu i możemy spodziewać się go w najbliższych kilku miesiącach. Najprawdopodobniej przez najbliższe kilka lat, każdy kolejny rok przyniesie nam nową książkę ze świata Wojen palladowych.

Marko Kloos rewelacyjnie czuje się w gatunku militarnej fantastyki naukowej. I choć Wstrząsy wtórne nie są tak mocno osadzone w militarnych realiach jak seria Frontlines, wciąż czuć tu ducha tego typu literatury. Wojny palladowe zawierają wszystkiego po trochu, czego oczekujemy od literatury science fiction. Jest przygoda, polityka, są potyczki w przestrzeni kosmicznej, jest walka sił powierzchniowych, są intrygi, tajemnice, uprzedzenia, skrajne emocje i walka o przetrwanie. Każdy fan fantastyki naukowej powinien znaleźć coś dla siebie.

W systemie Gaja miała miejsce międzyplanetarna wojna. Konflikt był spowodowany przez rosnące niezadowolenie władz Gretii z uwagi na niesprawiedliwe (według nich) wzrosty cen surowców. Przetrwanie w systemie Gaja zależne jest od stabilnego handlu między planetami. Każda z nich wydobywa inne surowce, niezbędne do przetrwania. Destabilizacja rynku skutkuje szybką eskalacją nieporozumień, konfliktów i doprowadza do wojny. Władze Gretii podejmują decyzję o napaści na jedną z planet, w efekcie życie traci pół miliona istnień. Żołnierze i cywile stają się ofiarą krwawego konfliktu. Gretia upada, a pozostałe planety w systemie Gaja zawiązują niepewny Sojusz w celu ratowania zasobów, populacji i międzyplanetarnej gospodarki. Okupacja Gretii ma powstrzymać ponowny wybuch wojny, jednak powoli do głosu dochodzą powstańcy. A może terroryści? Niemniej jednak komuś zależy na zniszczeniu kruchego porozumienia i roznieceniu chaosu.

Seria: Planetside Michael Mammay

Planeta Sprawdź na TaniakKsiazka.pl >>

Michael Mammay zaczął z wysokiego C. Jego debiut Planeta, który przerodził się w serię Planetside, został uznany przez Library Journal za najlepszą książkę wydaną w 2018 roku. Michael jest emerytowanym oficerem wojskowym i absolwentem Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. Posiada tytuł magistra historii wojskowości. Sam brał również udział w operacji Pustynna Burza w Somalii oraz w wojnach w Iraku i Afganistanie. Od dwóch lat realizuje się, jako pisarz powieści z gatunku militarnej science fiction.

Wydana w Polsce, w ubiegłym roku, Planeta to mieszanka powieści detektywistycznej i bardzo realistycznej, militarnej science fiction. Seria, na którą składają się obecnie dwie książki, zbiera bardzo entuzjastyczne i pozytywne opinie od czytelników zarówno za granicą jak i w Polsce. Trzeci tom serii pojawi się w oryginalnym języku jeszcze w tym roku. Możemy mieć nadzieję, że w 2021 będziemy mieli możliwość przeczytania polskiego tłumaczenia.

Emerytowany bohater wojenny zostaje ponownie wciągnięty do służby i wysłany na obrzeża galaktyki w celu przeprowadzenia śledztwa. Syn wysokiego rangą radnego zaginął na stacji kosmicznej orbitującej wokół planety zniszczonej w wyniku działań bojowych. Butler musi udać się na nieprzyjazną planetę i tam szukać odpowiedzi. A potem wrócić stamtąd żywy.

Która 5 obiecujących serii science fiction wydaje się Wam najbardziej atrakcyjna? A może śledzicie, którąś z nich na bieżąco?

Autor zestawienia: Robert Rejmaniak

Powiązane artykuły: