RecenzjeScience fiction

Wstrząsy wtórne – pierwsza część Wojen Palladowych. Recenzja

Wstrząsy wtórne - pierwsza część Wojen Palladowych. Recenzja

Marko Kloos, autor Frontlines, popularnej serii z nurtu militarnego science fiction, przygotował dla fanów gatunku całkiem nową historię. Książka otwierająca Wojny Palladowe pt. Wstrząsy wtórne już jakiś czas temu pojawiła się w księgarniach. Tym razem autor zaprasza nas do systemu Gaja, w którym zaledwie 5 lat temu zakończyła się wyniszczająca wojna. Po kilku latach pokoju pojawiają się tytułowe wstrząsy wtórne…

Wstrząsy wtórne - pierwsza część Wojen Palladowych. Recenzja

Wstrząsy wtórne — pierwsza część Wojen Palladowych

System Gaja to pięć planet: Rhodia, Oceana, Hades, Pallas i Gretia. Kilka lat temu ta ostatnia doprowadziła do krwawej wony, którą finalnie przegrała. Od walk minęło pięć lat, ale pamięć o wydarzeniach cały czas jest żywa i w Systemie nadal panuje duża niechęć do Gretyjczyków. Na każdej z planet panują inne warunki i do życia na nich ludzie musieli się przystosować. Dlatego mieszkańcy Systemu różnią się fizycznie i kierują się różnymi systemami wartości.

Najcenniejszym minerałem Systemu Gaja jest pallad, który wydobywa się w kopaniach na Pallas. To źródło energii, od którego zależne są między innymi podróże międzyplanetarne. Dlatego ten, kto ma wpływ na sprzedaż i cenę palladu, dzierży w Systemie realną władzę.

Kilku bohaterów, kilka perspektyw

Kloos ogniskuje opowiadanie historii wokół kilkorga bohaterów pochodzących z różnych światów. Przyglądamy się temu, co ich spotyka i jesteśmy cichym świadkiem ich pragnień i rozważań, dzięki temu dostajemy szansę, żeby przyjrzeć się narastającemu konfliktowi z różnych perspektyw. Kim są ci bohaterowie?

Aden to bez wątpienia główna postać serii, Gretyjczyk i były żołnierz Czarnej Gwardii, najokrutniejszej jednostki. Mimo że jako lingwista, podczas wojny nie brał czynnego udziału w walkach, osądzono go jak inni czarnogwardzistów. Poznajemy Adena w dniu, w którym zostaje zwolniony z rhodyskiego więzienia. Teraz musi się odnaleźć w powojennym świecie, a nie widzi w nim miejsca dla siebie. Całe dorosłe życie był żołnierzem, a teraz został tego pozbawiony. To bardzo ciekawa i skomplikowana postać z zagmatwaną przeszłością i z każdym rozdziałem dowiadujemy się o nim czegoś nowego.

Palladka Idina jest sierżantem stacjonującym na Gretii. Ma w sobie dużo złości i żalu do gretyjczyków. To ona znajdzie się w centrum „wstrząsów wtórnych”. Dunstan jest komandorem rhodyjskiej marynarki, jego oczami obserwujemy ataki, jakie mają miejsce w przestrzeni kosmicznej. Jedyną „cywilną” bohaterką jest Solveig, młoda Gretyjka, która właśnie została wiceprezeską w wielkiej rodzinnej firmie.

Wstrząsy wtórne - pierwsza część Wojen Palladowych. Sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Wstrząsy wtórne — wprowadzenie do nowej serii Marko Kloosa

Wstrząsy wtórne to powieść wprowadzająca, taki większy wstęp do nowej serii Marko Kloosa. Autor daje nam szansę, żebyśmy zrozumieć zależności panujące w świecie, w jakim osadził swoją historię. Żebyśmy mogli przyjrzeć się bohaterom, poznać ich trochę i nieco zrozumieć, dlaczego atmosfera w Systemie Gaja mimo pokoju jest cały czas napięta.

To napięcie przenika czytelnika, który wie, że coś się wydarzy i czeka na to, co nieuniknione, na tytułowe „wstrząsy wtórne”. Tak do końca nie wiadomo, czy ataki, jakie pojawiają się w Systemie, głównie na Gretii, są pokłosiem starego konfliktu. Agresorzy są dość tajemniczy, są świetnie wyposażeni i bardzo dobrze zorganizowani. Jednak Wstrząsy wtórne nie przynoszą odpowiedzi na to kim są.

Pewne jest, że zbrojnego konfliktu w Systemie Gaja raczej nie da się uniknąć, ale nie wiemy, komu złamanie i tak dość kruchego pokoju da korzyści. Kloos kończy Wstrząsy wtórne i zostawia nas z pytaniami, na które jeszcze nie zamierza dać odpowiedzi. Zarzuca wędkę i czeka, aż czytelnik połknie haczyk. Ja połknęłam i czekam na kolejne części Wojen Palladowych. Historia mnie wciągnęła i jestem ciekawa, jak potoczy się konflikt i jaki udział będą mieć w nim poszczególni bohaterowie.

Chcecie się przekonać, czy ta przynęta i na was zadziała? Wstrząsy wtórne, pierwszą część Wojen Palladowych, znajdziecie w tym miejscu

Ocena Anety
  • 8/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 8/10
  • 8/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
  • 7/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
7.7/10

Fragment recenzji

Wstrząsy wtórne to powieść wprowadzająca, taki większy wstęp do nowej serii Marko Kloosa. Autor daje nam szansę, żebyśmy zrozumieć zależności panujące w świecie, w jakim osadził swoją historię. Żebyśmy mogli przyjrzeć się bohaterom, poznać ich trochę i nieco zrozumieć, dlaczego atmosfera w Systemie Gaja mimo pokoju jest cały czas napięta.