EventyWydarzenia literackie

6. Targi Książki Białystok 2017 z nowym rekordem odwiedzin!

6. Targi Książki Białystok 2017

Targi Książki6. Targi Książki Białystok 2017  – 30% wzrost

Mimo, iż niedawno opublikowany przez Bibliotekę Narodową raport wskazuje na to, że tylko 37% Polaków w zeszłym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę, frekwencja na tegorocznych białostockich targach książki wyraźnie temu przeczy. Nie tylko 6. Targi Książki Białystok 2017 odwiedziło znacznie więcej osób niż w roku ubiegłym, ale także wielu wydawców informowało, że odnotowali niemal 30%-owy wzrost sprzedaży. Jest to niezwykle krzepiące, tym bardziej, że zainteresowanie imprezą było ogromne także wśród dzieci i młodzieży.

6. Targi Książki Białystok 2017 w liczbach

6. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku trwały trzy dni i zakończyły się w niedzielę 23 kwietnia 2017 r. W imprezie wzięło udział 82 wystawców, czyli o 12-stu więcej niż w roku ubiegłym i o 22-óch więcej niż dwa lata temu. Odnotowano także wzrost liczby odwiedzających z 20 tys. w roku ubiegłym do 22 tys. w tym roku. Trend wzrostowy jest bardzo wyraźny, w roku 2015 liczba odwiedzających zamknęła się w liczbie 17 tys. Sprzedaż książek także wyraźnie się zwiększyła. Według kilku wystawców, których pytałam o statystyki sprzedaży, średnio o 30% wzrosła sprzedaż książek, które zostały zaprezentowane na wydarzeniu.

Podobnie jak w poprzednim roku, targi zorganizowano w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W ramach targów zorganizowano ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń towarzyszących: spotkania z autorami, warsztaty literackie i ogólnopolskie premiery książek.  Już od piątku, od porannych godzin, na targach pojawiły się tłumy.

Powiązane: TARGI KSIĄŻKI BIAŁYSTOK 2017: JUŻ 21-23 KWIETNIA!

6. Targi Książki Białystok 2017 – Trudności z zapisami

Targi Książki 2

źródło: www.bialystokonline.pl

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie targów było wiadomo, że nie każdy będzie mógł uczestniczyć w imprezach towarzyszących. Po prostu zabrakło miejsc. Zainteresowanie spotkaniami z autorami książek dla dzieci, w tym z Grzegorzem Kasdepke czy z Joanną Olech, było tak ogromne, że organizatorzy musieli szybko zamknąć zapisy. Sale nie byłyby w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

Mimo tych niedogodności, targi były dla wielu fanów literatury okazją do spotkania z ich ulubionymi autorami. W sumie w ramach imprezy aż 61 autorów podpisywało swoje książki. Warto tu wymienić takie nazwiska jak Katarzyna Bonda, Mariusz Szczygieł, Alek Rogoziński czy Filip Springer.

W ramach targów odbyła się seria spotkań z pisarzami. Mariusz Szczygieł podczas jednego z nich otrzymał owację na stojąco. W Green Roomie odbywały się warsztaty językowe, warsztaty z autorami książek i projekcje filmów.

Fantastyczna atmosfera

Katarzyna Bonda

źródło: www.poranny.pl

Redakcja CoPrzeczytac.pl także uczestniczyła w białostockich targach. Potwierdzamy, że było niesamowicie. Zlokalizowanie targów w Operze i Filharmonii, która charakteryzuje się niezwykle nowoczesną, otwartą architekturą (budynek jest niemal całkowicie oszklony), sprawiło, że na przestrzeni targowej było niezwykle przytulnie, z dużą dozą naturalnego światła. Przemierzanie poszczególnych stoisk, rozmawianie w wystawcami, spotkania z autorami książek, a w końcu poszukiwanie kolejnych, ulubionych tytułów, było prawdziwą przyjemnością. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję targów.

A czy Wam udało się dotrzeć na imprezę? Jakie są Wasze wrażenia?