Zrozumieć Japonię

Na rynku dostępnych jest wiele tytułów dotyczących tematyki krajów wschodniej Azji. Im kraj dalej położony od ojczyzny oraz im bardziej odległy kulturowo, tym większe wzbudza zainteresowanie. Jak więc Zrozumieć Japonię? Najlepiej sięgając po najnowszą książkę Doroty Ugorowskiej od Wydawnictwa Novae Res. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Jak zrozumieć Japonię

źródło: własne

Książka, której rzuciłam wyzwanie

Zrozumieć Japonię to książka, której rzuciłam wyzwanie. Widząc bowiem jej tytuł zastanawiałam się: czy jest jeszcze coś, czym może mnie zaskoczyć?

Japonia jest pierwszy krajem Azji Wschodniej, który bez reszty mnie zafascynował. Od miłości do Sailor Moon jeszcze w wieku przedszkolnym, przez późniejszy zachwyt poważniejszymi produkcjami, zainteresowanie subkulturami i literaturą, po język, obyczajowość i historię. Nic więc dziwnego, że przez moje ręce przewinęło się sporo tytułów dotyczących japońskiej rzeczywistości.

Wiele książek, po które sięgałam było opisem wieloletniego pobytu w kraju z perspektywy obcokrajowca. Były to tytuły pełne zabawnych anegdot, przemyśleń nad różnicami kulturowymi i niejednokrotnie miały formę pamiętnika lub eseju.

Czym jest więc w tym zestawieniu najnowsza książka Doroty Ugorowskiej? Niczym z powyższych.

Jak zrozumieć Japonię

źródło: własne

Nie tylko manga i samuraje

O ile książki pisane w stylu pamiętnika z podróży są niezwykle ciekawe, o tyle opierając swój światopogląd o jakimś kraju lub kulturze na podstawie przypadków anegdotycznych może rodzić wiele stereotypów. A przecież nie to jest sednem prawdziwego zrozumienia.

Dorota Ugorowska jest absolwentką Wydziału Historii UW, która sporą część swojego życia poświęciła Japonii. Jej książka jest przede wszystkim zbiorem faktów, gdzie jej osobista perspektywa stanowi subtelny komentarz, nie zaś główną narrację.

Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytanie o to, co i jak ukształtowało mentalność współczesnego Japończyka, jak wygląda praca, życie codzienne i kultywowanie religii  w Krainie Wschodzącego Słońca. A wszystko to opisane w rzeczowy i niezwykle świeży i odkrywczy sposób.

Jak zrozumieć Japonię

źródło: własne

Tak więc jeśli jesteście ciekawi, czy Zrozumieć Japonię zrobiło na mnie wrażenie, chyba macie już odpowiedź. 😉 W lekturze przepadłam bez reszty! Bo choć wiele faktów nie było dla mnie żadną tajemnicą, autorka niezwykle wnikliwie sięga do samego źródła, pozwalając naprawdę poznać i zrozumieć ten fascynujący kraj, na który składa się o wiele więcej, niż dorobek popkulturowy, czy też kulinarny.

Kraj głębokich korzeni

Czy wiecie, że japoński kolektywizm zrodził się już jakieś 2 tysiące lat temu? Japonia od wieków była krajem rolniczym, w którym podstawą była wymagająca uprawa ryżu. Konieczność kooperacji zrodziła filozofię, w której razem można osiągnąć więcej.

Niemniej jednak japońska filozofia to nie tylko rolniczy pragmatyzm. To również niezwykła historia cesarstwa, które przez wiele lat funkcjonowało w kulturowym odosobnieniu. A kiedy już otworzyło się na Zachód, poznało jego technologię i ulepszyło ją dla swoich celów, wygrywając niejednokrotnie wojnę z mającymi przewagę militarną najeźdźcami.

Niektórzy odbierają Japończyków jako narodowość bardzo chłodną, wykalkulowaną i zamkniętą w sobie. Nie jest to jednak prawdą. Kiedy w amerykańskiej kulturze stawia się na werbalne komunikaty, Japończycy okazują swoje uczucia mową ciała. Kiedy pytamy Polaka o to, co u niego słychać, nie dziwi nas usłyszenie szczerej, czasem do bólu, odpowiedzi. Japończycy dzielą życie na strefę osobistych przeżyć i tego, o czym nie wypada rozmawiać.

Zrozumieć Japonię – książki szukaj na TaniaKsiazka.pl

icon

W przypadku postrzegania japońskiej codzienności nie możemy zapominać, że jest to państwo wyspiarskie, położone na aktywnym sejsmicznie terenie. Położenie to wykształciło w mentalności mieszkańców poczucie kruchości życia i pokory wobec żywiołów, co możemy zaobserwować chociażby w literaturze i sztuce.

Do tego należy dodać filozofię życia ukształtowaną przez shinto, buddyzm i konfucjanizm, poczytać co nieco o historii kraju rządzonej przez siogunat oraz postać cesarza, żeby jakkolwiek zrozumieć homogeniczność państwa i jego oddanie idei honoru i powinności wobec kraju.

Jak więc Zrozumieć Japonię?

Japonia jest również krajem odległym nam geograficznie.
Ale czy jest nam w równym stopniu odległa kulturowo?

Kiedyś miałam okazję rozmawiać z korespondentem Japonii, którego spytałam o to, czy możemy mówić o jakichkolwiek punktach stycznych w przypadku naszych państw. Odpowiedział mi, że to co nas łączy, to z pewnością sentymentalizm i martyrologia związane z ofiarami wojennymi.

Według mnie jest jeszcze jedna rzecz: konserwatywne wychowanie i pragmatyzm, który na pewnej stopie pozwala nam utożsamiać się z Japończykami. Cała reszta stanowi jednak ocean doświadczeń nam nieznanych.

Dlatego żeby naprawdę zrozumieć współczesną Japonię i nie postrzegać jej jedynie przez pryzmat stereotypu i popkultury, polecam zgłębienie lektury, która odpowiedziała na moje wyzwanie przekraczając moje najśmielsze oczekiwania. Bowiem ode mnie Zrozumieć Japonię zasłużenie zgarnia najwyższe noty. 🙂

Fenomenalną książkę Doroty Ugorowskiej Zrozumieć Japonię znajdziecie tutaj.

 

Powiązane artykuły:

Cool po koreańsku – recenzja książki

Korea Północna. Dziennik podróży – recenzja

Bruce Lee. Życie – recenzja książki

Ziemia dyktatorów – recenzja książki

 

 

Ania ocenia:
  • 10/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
  • 10/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 10/10
  • 10/10
    Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
  • 9.5/10
    Czy wiedza zawarta w książce rzuca nowe światło na ujęcie tematu? - 9.5/10
9.9/10

Fragment recenzji

Jeśli jesteście ciekawi, czy Zrozumieć Japonię zrobiło na mnie wrażenie, chyba macie już odpowiedź 😉 W lekturze przepadłam bez reszty! Bo choć wiele faktów nie było dla mnie żadną tajemnicą, autorka niezwykle wnikliwie sięga do samego źródła, pozwalając naprawdę poznać i zrozumieć ten fascynujący kraj, na który składa się o wiele więcej, niż dorobek popkulturowy, czy też kulinarny.