Literatura koreańska – pisarze i utwory
Koreańską kulturę poznajemy obecnie głównie dzięki niesamowitej popularności telewizyjnych K-dram i muzyki popowej. Ten fenomen jest tak silnym, globalnym zjawiskiem, że otrzymał nawet swoją nazwę – hallyu. Jeśli i Ty należysz do grona fanów koreańskiej fali, mamy dla Ciebie coś specjalnego – zestawienie powieści, które pozwolą poznać tą niezwykłą kulturę od innej strony. Przed Wami literatura koreańska, po którą warto sięgnąć!
Literatura koreańska – pisarze i utwory
Almond Won-Pyung Sohn
Yunjae jest niezwykłym chłopcem, jednak jego wyjątkowość ma wysoką cenę. Urodził się z aleksytymią – zaburzeniem, które utrudnia mu odczuwanie emocji. Z taką przypadłością trudno nawiązać mu relacje z rówieśnikami, ale nie jest sam – mama i babcia robią wszystko, by Yunjae wiódł w miarę normalne i szczęśliwe życie. Wszystko się jednak zmienia, gdy rodzinę chłopaka dotyka nagła tragedia, a w jego szkole pojawia się agresywny nastolatek Gon, który zaczyna pastwić się nad Yunjae. Nieoczekiwanie jednak oprawca i ofiara odkrywają, że być może mają ze sobą więcej wspólnego, niż można by przypuszczać. Czy relacja porywczego Gona i beznamiętnego Yunjae może przerodzić się w prawdziwą przyjaźń? Ta piękna opowieść o dorastaniu i przekraczaniu własnych granic jest wielokrotnie nagradzanym koreańskim bestsellerem.
Sohn Won-Pyung urodziła się w 1979 roku w Seulu. Studiowała na Uniwersytecie Sogang, a zdobytą tam wiedzę z zakresu socjologii i filozofii chętnie wykorzystuje w swoich utworach – i to nie tylko literackich, lecz także filmowych (ukończyła Koreańską Akademię Sztuk Filmowych na kierunku reżyseria, a na swoim koncie ma kilka produkcji krótkometrażowych). Za powieść Almond otrzymała Nagrodę Changbi za beletrystykę dla młodych dorosłych. Kolejne wyróżnienie (Jeju 4.3 Peace Literary Award) zdobyła w 2017 roku za Seoreunui bangyeok.
Nadchodzi chłopiec Kang Han
Krwawo stłumione protesty w Gwangju w 1980 roku to jedna z najczarniejszych kart współczesnej historii Korei. Na skutek zamachu stanu z 1979 r. rządy w Korei Południowej przejął Chun Doo-hwan. Z powodu narastających protestów studenckich 17 maja 1980 r. wprowadzono stan wojenny, a następnie postanowiono spacyfikować ludność cywilną. Według oficjalnych raportów w czasie dziesięciodniowej masakry zginęło 168 osób, a ponad 900 zostało rannych. Han Kang oddaje głos uczestnikom tamtych wydarzeń, których słowa splatają się w opowieść o granicach człowieczeństwa, traumie i przemocy. Poruszająca powieść laureatki nagrody Bookera 2016 nie pozostawi nikogo obojętnym.
Han Kang, zdobywczyni wielu literackich nagród, urodziła się w 1970 r. w Gwangju. Debiutowała jako poetka w 1993 r. w magazynie Munhak-gwa-sahoe. W następnym roku wygrała konkurs literacki gazety Seoul Shinmun opowiadaniem Czerwona kotwica. Jej twórczość obejmuje zbiory opowiadań, wiersze i wiele powieści, m.in. Twa zimna dłoń (2002), Wegetarianka (2007), Human Acts (2014). Za Wegetariankę otrzymała nagrodę Bookera.
Zaopiekuj się moją mamą Kyung-Sook Shin
Park So-nyo ma 69 lat i cierpi na demencję. Pewnego dnia podczas odwiedzin u syna mieszkającego w Seulu kobieta nagle gubi się w tłumie. Przerażeni mąż i dzieci rozpoczynają poszukiwania. W ich trakcie okazuje się jednak, że właściwie niewiele wiedzą o osobie, która jest im tak bliska. Każdy z nich sięga pamięcią wstecz – ich wspomnienia układają się w prawdziwy portret Park So-nyo, mądrej, dzielnej i zdolnej do najwyższych poświęceń dla dobra rodziny. Czy jeszcze nie jest za późno, aby wynagrodzić jej fakt, że tak długo nie była doceniania? Ta zmuszająca do refleksji powieść każe nam zastanowić się, jak my postrzegamy naszych najbliższych.
Shin Kyung-sook przyszła na świat w niewielkiej wiosce. Po przeprowadzce do Seulu utrzymywała się z pracy w fabryce i brała udział w zajęciach szkoły wieczorowej, następnie studiowała twórcze pisanie. Niełatwe życie wyposażyło ją w ogromną wrażliwość, którą wykorzystuje do opowiadania zapadających w pamięć historii. Jest jedną z najbardziej znanych koreańskich pisarek, zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Rozgłos przyniosła jej powieść Zaopiekuj się moją mamą, która sprzedała się w Korei w prawie 2 milionach egzemplarzy, ukazała się w 34 krajach oraz znalazła się na liście bestsellerów dziennika The New York Times. Zaopiekuj się moją mamą przyniosło autorce także nagrodę Man Asian Literary Prize – jest pierwszą kobietą, która otrzymała to wyróżnienie.
Piekarnia czarodzieja Gu Byeong-mo
W całodobowej, magicznej piekarni można nabyć rozmaite smakołyki – Diabelskie Ciastko Cynamonowe, Pokojowy Scone z Rodzynkami czy Migdałową Laseczkę Wspomnień. Wypieki przygotowywane przez tajemniczego Piekarza mogą jednak stać się niebezpieczne… choć obiecują spełnienie najskrytszych życzeń. Młody bohater powieści, w dzieciństwie porzucony przez matkę i dręczony przez macochę oraz jej córkę, zaczyna uciekać do czarodziejskiej przestrzeni wypełnionej aromatem świeżego pieczywa. Kiedy zostaje niesłusznie oskarżony o popełnienie zbrodni, Piekarz oferuje mu opiekę w zamian za prowadzenie strony internetowej. Wkrótce jednak okazuje się, że czarodziej skrywa pewne mroczne tajemnice… Powieść przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia.
Powieść Piekarnia czarodzieja jest literackim debiutem Gu Byeong-mo, docenionym za kunsztowne łączenie różnych konwencji i łamanie stereotypów związanych z powieściami o dorastaniu (książka zdobyła drugą nagrodę Changbi dla młodych dorosłych). To jednak nie jedyne wyróżnienie, które otrzymała pisarka – jej zbiór opowiadań Geugeosi namaneun anigireul z 2015 r. otrzymał nagrodę Today’s Writer Award i Hwang Sun New Writers 'Award. W swojej twórczości Gu Byeong-mo chętnie sięga do motywów baśniowych, horroru oraz alegorycznych obrazów.
Gdybym miała twoją twarz Frances Cha
Życie kobiet we współczesnym Seulu oznacza nieustanną walkę o to, by utrzymać się na powierzchni. Społeczny awans wiąże się tu przede wszystkim z wpisaniem się w odpowiednie kanony urody. Operacje plastyczne stają się paszportem do lepszego świata, zwłaszcza dla kobiet z niezamożnych rodzin. Gyuri, Miho, Ara, Sujin i Wonna próbują wywalczyć dla siebie miejsce, co okupione jest wieloma wyrzeczeniami.
Kyuri pracuje jako ekskluzywna kobieta do towarzystwa i jest prawdziwą inspiracją dla Sujin, która zrobi wszystko, aby upodobnić się do swojej idolki. Ara i Miho lokują swoje uczucia w niewłaściwych mężczyznach, a Wonna chciałaby zostać matką, ale nie pozwala jej na to sytuacja finansowa. Czy młode kobiety znajdą w sobie siłę, aby walczyć o swoje marzenia?
Frances Cha dorastała w USA, Hongkongu i Korei Południowej. Studiowała na Uniwersytecie Columbia, następnie pracowała jako asystentka redaktora zarządzającego czasopisma biznesowego Samsung Economic Research Institute w Seulu oraz jako redaktor działu podróżniczego i kulturalnego w CNN International w Seulu oraz Hongkongu. Powieść Gdybym miała twoją twarz została okrzyknięta jedną z najważniejszych książek roku magazynu Time i została przetłumaczona na 11 języków. Trwają prace nad telewizyjną adaptacją.
Przeczytaj również: