Literatura piękna: co nowego?
Poszukujecie tytułów, które nakarmią Waszą duszę tej jesieni? Sprawdźcie co nowego znajdziecie w książkowym świecie w kategorii: literatura piękna!
Literatura piękna – zestawienie nowości
Niewyczerpany żart
Powieść Wallace’a to gargantuiczna, błyskotliwa i dowcipna historia o pogoni za szczęściem w Ameryce. Historia pełna rozmachu analiza namiętności i rozkoszy, które czynią nas ludźmi, a także jedna z tych rzadkich książek, które na nowo definiują granice powieści.
Niewyczerpany żart nagina każdą regułę fikcji i nie poświęca ani na chwilę własnej wartości rozrywkowej. Jest to żywiołowa, wyjątkowo amerykańska eksploracja pasji, które czynią nas ludźmi. To także jedna z tych rzadkich książek, które odnawiają ideę tego, co może zdziałać powieść.
DATA PREMIERY: 29 września 2022
Mój mały zwierzaku
Najnowsza powieść Marieke Lucas Rijneveld, osoby autorskiej, która w zeszłym roku zdobyła Nagrodę Bookera za Niepokój przychodzi o zmierzchu, to oszałamiający popis literackiego talentu.
Mój mały zwierzaku to literatura piękna opowiadająca o utracie, chorobliwej obsesji i poszukiwaniu siebie. To także narracja na temat fantazji, która chroni przed tym, co najstraszniejsze oraz języku, który niesie zbawienie i nadzieję.
W gorączkowym monologu, porażającej spowiedzi i miłosnym wyznaniu zarazem, weterynarz Kurt opowiada historię dziewczynki, która bierze na siebie grzechy całego świata, a także fatalnego zauroczenia, które zawładnęło nim pewnego upalnego lata na holenderskiej wsi.
DATA PREMIERY: 29 września 2022
Heksy
Kolejną jesienną premierą są Heksy – nowa książka autorki Łebków od szpilki i Bardo. Anna Szajbel, prezeska polskiego koncernu paliwowego, zostaje zwolniona i potępiona publicznie za przyłapanie jej na akcie dendrofilii. Zdarzenie to poprowadzi ją jednak do bardzo ważnego odkrycia. Pozna kłamstwo męża, które zrujnowało jej dotychczasowe życie.
Poznanie prawdy okupi szaleństwem. Wskutek urojeń bądź opętania przeistoczy się w Mathilde Spalt – żyjącą w XVII wieku, w biskupim Księstwie Nyskim, Ziemistą, wyznającą wiarę w Matkę Ziemię i zrodzoną z Niej córkę – Starodziewicę.
Mathilde żyje z innymi kobietami w lesie, wyrzekłszy się wszystkich mieszczańskich wygód i mieszczańskich wartości oraz patriarchalno-religijnego ładu. Kiedy Kościół postanawia wyciąć las, by je stamtąd przegonić, wypowiadają mu walkę, na którą długo nie był gotowy.
DATA PREMIERY: 29 września 2022
Dziewczyna
Dziewczyna to poruszająca historia o autoafirmacji. Główna bohaterka to młoda, silna dziewczyna, która uwalnia się od wszystkiego, co ją otacza, dławi i ogranicza. Od despotycznej matki, autorytarnych nauczycieli, czy biurokratycznego aparatu państwowego.
Życie nigdy nie pozostawiało jej złudzeń. Jej otoczenie zawsze tworzyli: nieobecny ojciec alkoholik, przemocowa matka, unikający jej koledzy z klasy i zamknięty młodszy brat. Mimo tego w dziewczynie jest, która pcha ją naprzód i ostatecznie wyzwala.
Są to zarówno zachwycające obrazki z Życia zwierząt Brehma, jak i marzenie o małym domku z ogrodem na wsi, baśnie braci Grimm, czy wreszcie, raz za razem ludzie, którzy coś dla niej znaczą i którzy dają jej siłę.
Dziewczyna nauczyła się w swoim życiu jednej rzeczy. To, czego się potrzebuje, trzeba zdobyć. Za kilkukrotne kradzieże trafia do domu dziecka, który nieoczekiwanie staje się dla niej azylem, w którym po raz pierwszy można przeżyć dzieciństwo.
DATA PREMIERY: 3 października 2022
Dzika gęś
Kolejna propozycja to japońska literatura piękna i poruszająca powieść pisarza zwanego gigantem japońskiej literatury. Poznajcie historię niespełnionej miłości z bogatym tłem społeczno-obyczajowym epoki Meiji.
Młoda bohaterka, Otama, z powodu biedy zostaje zmuszona do zostania kochanką lichwiarza. Rosnąca świadomość jej trudnej sytuacji doprowadza powieść do wzruszającego punktu kulminacyjnego, który poznacie sięgając po powieść.
DATA PREMIERY: 3 października 2022
Wiedźmy z Manningtree
Wiedźmy z Manningtree to mroczna opowieść o siłach działających na pograniczu religijnego fanatyzmu, pożądania i magii inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Na kartach powieści przenosimy się do XVII-wiecznej Anglii, a dokładniej mieściny Manningtree, mieszczącej się w hrabstwie Essex. W sercach kobiet, które ją zamieszkują płonie gorący strach przed potępieniem.
Kiedy w miasteczku pojawia się Matthew Hopkins, znany jako tropiciel diabelskiego piętna, niebezpieczne plotki o sabatach, paktach i cielesnych pragnieniach zaczynają dręczyć mieszkanki Manningtree. Wkrótce w mieście rozpoczynają się egzekucje…
DATA PREMIERY: 3 października 2022
Pani Labiryntu
Kiedy okrutny kreteński władca Minos organizuje krwawe igrzyska, w sercach mieszkańców wyspy wciąż tli się wspomnienie starej religii, w której najwyższym bóstwem była Potnia – Wielka Bogini, kobieta.
Ariadna, córka króla Krety, od dziecka czuje więź z siłami natury. Kiedy wchodzi w dorosłe życie, coraz mocniej uświadamia sobie, co łączy ją z pradawną boginią, a ostatecznie coraz śmielej sprzeciwia się rządom swojego ojca.
Gdy odkrywa tajemnicę Labiryntu, skrytego głęboko pod marmurowymi podłogami pałacu, zaczyna rozumieć, czym jest prawdziwe zło i kim właściwie jest ona sama. Tam gdzie inni tracili rozum, ona odnalazła swoją drogę…
DATA PREMIERY: 13 października 2022
Anatomia. Love story
Jest rok 1817. Hazel to dobrze urodzona, lecz postępująca na przekór konwenansom dziewczyna, która marzy o zawodzie chirurga. Jack jest cmentarnym złodziejem, który zarabia na życie, sprzedając naukowcom i studentom medycyny ciała do przeprowadzania sekcji.
Kiedy ich drogi się skrzyżują, Hazel i Jack będą musieli współpracować, aby odkryć tajemnice zakopane nie tylko w nieoznaczonych grobach, ale i w samym sercu edynburskiego społeczeństwa, gdzie czekają na nich mroczne moce.
Anatomia to gotycka opowieść o ambicji, miłości i sekretach, nie tylko tych zakopanych głęboko pod ziemią.
DATA PREMIERY: 13 października 2022
Unicestwianie
Jedna z październikowych premier tego roku to wyczekiwana powieść jednego z najgłośniejszych francuskich pisarzy. Tym razem Michel Houellebecq przenosi nas w czasie do fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku. Odkrywa kulisy władzy, marketingu politycznego, bolączki społeczeństwa oraz jednostki.
Głównym bohaterem powieści jest Paul, urzędnik z gabinetu ministra finansów, który stara się pogodzić karierę z kryzysem wieku średniego, umierającym ojcem i próbą naprawienia swojego małżeństwa.
Francuska prasa określa Unicestwianie jako powieść, która zaczyna się jak thriller polityczny, a kończy jak thriller filozoficzny. Bez wątpienia jest to realistyczna powieść o akcentach dystopijnych, ale niepozbawiona nadziei, czułości i romantyzmu.
DATA PREMIERY: 13 października 2022
Kozioł ofiarny
Przypadkowo John i Jean – jeden Anglik, drugi Francuz – spotykają się na prowincjonalnym dworcu kolejowym. Ich podobieństwo do siebie jest niesamowite! Zaskoczeni tym odkryciem postanawiają spędzić kilka następnych godzin na rozmowach i piciu, aż w końcu John zapada w pijackie odrętwienie. To jego ostatnia beztroska chwila, bo kiedy się budzi, okaże się, że Jean ukradł jego tożsamość i zniknął.
Anglik zakłada buty Francuza i staje przed koniecznością odegrania różnych kłopotliwych ról: właściciela zamku, dyrektora upadającego biznesu, a ostatecznie głowy kłótliwej rodziny i pana niczego.
Wciągająca i złożona historia Kozła ofiarnego to mistrzowska eksploracja tożsamości oraz ciemnej strony jaźni.
DATA PREMIERY: 13 października 2022
Coraz mniej światła
Jest rok 1987, a Związek Radziecki chwieje się w posadach. W Gruzji coraz wyraźniej słychać głosy nawołujące do oddzielenia się od wszechwładnego niegdyś olbrzyma. W zmieniającym się i tętniącym życiem Tbilisi dorastają cztery przyjaciółki. Różni je niemal wszystko, łączą marzenia o miłości, akceptacji i lepszym życiu.
Coraz mniej światła to opowieść o miłości aż do bólu, o walce z przeznaczeniem i o przyjaźni silniejszej niż śmierć. To historia gwałtownych przemian, wielkich nadziei oraz straconych szans, a także hołd złożony Gruzji, miastu Tbilisi i jego mieszkańcom.
Nino Haratischwili wraca w wielkim stylu. Łącząc precyzyjnie skonstruowany dramat i przenikliwą psychologię z fantastycznym talentem do opowiadania, tworzy piękną, a zarazem okrutną historię o straconym pokoleniu gruzińskiej niepodległości.
DATA PREMIERY: 13 października 2022
Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021
Palące pytania to rezultat niemal dwóch dekad myślenia i czujnego mapowania zmieniającej się rzeczywistości. To zbiór genialnych, bo zabawnych, erudycyjnych, nieskończenie ciekawych i niesamowicie przewidujących esejów, które powstawały w chwilach przełomu. Były to wydarzenia, takie jak zamach na World Trade Center, rewolucja #metoo, czy afery obyczajowe, polityczne i seksualne, jakie wstrząsnęły Stanami Zjednoczonymi i Europą.
Ostatnie teksty powstawały, gdy pandemia niespodziewanie zatrzymała w biegu cały świat. To zawieszenie i wielka niewiadoma skłania Margaret Atwood do zadania nurtującego wszystkich pytania: jak świat i my będziemy wyglądali później?
W Palących pytaniach Atwood nie unika tematów, które stały się znakiem rozpoznawczym jej publicystyki. Zdradza tajniki pisarskiego rzemiosła, dzieli się wiedzą z początkującymi pisarzami oraz rozmyśla o literaturze. Zadaje pytania o swoje miejsce w świecie i snuje refleksję nad tym, dlaczego tak ważne jest, by nie bać się nowych odczytań zarówno klasyków, jak i pisarzy współczesnych.
DATA PREMIERY: 14 października 2022
Kobieta do zjedzenia
Na polski rynek wchodzi pierwsza powieść Margaret Atwood, znanej nam głównie za sprawą Opowieści Podręcznej.
Główna bohaterka, Marian, jest zdeterminowana, by wieść zwyczajne życie. Delikatnie kładzie głowę na ramieniu poważnego narzeczonego i spokojnie czeka na ślub. Nie spodziewa się jednak, że wkrótce nadejdzie wewnętrzny bunt, który zachwieje jej stabilnym życiem. Wkrótce Marian odkryje, że małżeństwo à la mode jest czymś, czego dosłownie nie może znieść…
Kobieta do zjedzenia to zabawna, wciągająca powieść o emocjonalnym kanibalizmie, mężczyznach i kobietach oraz pragnieniu bycia skonsumowanym.
DATA PREMIERY: 14 października 2022
Tysiąc okrętów
Tysiąc okrętów to hołd dla kobiet, których życie zmieniła wojna trojańska. To nigdy nie była historia jednej czy dwóch kobiet. To była historia o nich wszystkich…
Poznajcie historie kobiet, których życie, miłości i rywalizacja zostały na zawsze zmienione przez długą i tragiczną wojnę.
Jeśli interesuje Cię literatura piękna, sprawdź tę epicką, kobiecą i nasyconą życiem powieść, która stawia kobiety, dziewczęta i boginie w centrum najwspanialszej historii świata zachodniego, jaką kiedykolwiek opowiedziano.
DATA PREMIERY: 26 października 2022