RecenzjeScience fiction

Autostopem przez galaktykę – recenzja książki Douglasa Adamsa

Książka Douglasa Adamsa, Autostopem przez galaktykę, to już legenda, na której wychowało się wielu ludzi sukcesu, m.in założyciel Virgin Mobile – Richard Branson. Teraz znowu pojawi się na polskim rynku (premiera: 6 września), żeby bawić przedstawicieli kolejnych pokoleń. Jednak nie jest to książeczka dla dzieci, ale jak najbardziej humorystyczna, pełna Monty Python’owskiego humoru satyra dla dorosłych, szczególnie tych, którzy nie lubią urzędniczej biurokracji. Przy okazji pośmieją się także z nas… ludzi. 🙂

Autostopem przez galaktykę – Ziemi już nie ma

Wyobraźcie sobie, że za kilka sekund Ziemi właściwie nie będzie, a ogłoszenie na ten temat wisiało już dawno na tablicy gdzieś w Galaktyce. Ludzie mieli jakieś 50 lat, żeby odwołać się od decyzji, która zapadła w jakimś tam urzędzie w kosmosie. 🙂 Oczywiście nic nie zrobili, bo po prostu nie wiedzieli.

Ręcznik to jedna z najbardziej przydatnych rzeczy, jaką może posiadać międzygalaktyczny autostopowicz

Autostopem przez galaktykęTak się zdarzyło, że ta nasza Ziemia akurat stała się zawadą na trasie nowej, międzygalaktycznej autostrady i trzeba ją usunąć. Jednak nie martwcie się za bardzo, jeżeli Waszym kumplem jest Kosmita (o czym niedawno się dowiedzieliście). Wtedy możecie mieć nadzieje, że w ostatniej chwili zabierze Was swoim statkiem w niezwykłą podróż. Tak zaczyna się ta niesamowita historia, która może wydawać się dla jednych żartem, dla innych ciekawą opowiastką. Jednak niemal dla wszystkich jest czymś unikatowym i niezwykłym.

Autostopem przez galaktykę – niezwykła podróż

Nie myślcie tylko, że Ziemię uratuje ktoś taki jak np. główny bohater. Nic z tych rzeczy. Wspomniany Arthur Dent, 30-letni Ziemianin w ostatniej chwili uratuje się z wielkiej, globalnej katastrofy. Zwieje wraz ze swoim kolegą, Fordem Prefectem, wprost w objęcia kosmosu. W tej podróży nie będą sami, a towarzyszyć im będzie między innymi robot, który ma depresję.

Autostopem przez galaktykę – odpowiedź na wszystko to 42

Książka Autostopem przez galaktykę to pierwsza z 5-tomowego cyklu część o międzygalaktycznych przygodach, która stała się światowym fenomenem. Specyficzny humor autora, który notabene odpowiadał za dialogi w słynnym Monty Python’ie, stał się legendą. Poszczególne elementy, nazwy i postacie z tej książki, weszły do angielskiego języka. Wielu ludzi na świecie wie, że na pytania o życie, wszechświat i w ogóle o wszystko, można udzielić jednej odpowiedzi: 42 🙂 Nawet słynny komputer, który został nazwany Głęboka Myśl i który przegrał dwie legendarne rozgrywki szachowe z Garym Kasparov’em w 1989 r, został nazwany po komputerze, który występuje właśnie w tej książce.

Autostopem przez galaktykę – międzynarodowy fenomen

Nic dziwnego, że założyciel Virgin Mobile Richard Branson umieścił Autostopem przez Galaktykę na swojej liście 65 książek (na 10 miejscu), które koniecznie trzeba w swoim życiu przeczytać. Książka Adamsa jest wyjątkowa, ponieważ otwiera umysł. Zmusza do myślenia, ale także leczy nas ze zbyt racjonalnego traktowania rzeczywistości i jednocześnie z brania na serio rzeczy absurdalnych. Każdy, kto chce się po prostu pośmiać, powinien przeczytać tę książkę, wtedy szybko zorientuje się, że nie tylko kosmos jest jednym wielkim żartem, ale także nasze życie… po troszku. 🙂

Książkę w przedsprzedaży można kupić: tutaj